Měsíc v OI: červenec 2008

3.9.2008
Redakce

Ve dnech 8.-13. července proběhla na Erlebachově boudě Letní škola OI, nazvaná Evropské hodnoty – existují vůbec? Mimořádně vydařenou akci pro 31 středoškoláků z celé republiky podpořil Odbor pro informování o evropských záležitostech Úřadu vlády a Konrad-Adenauer Stiftung. Studentům přednášeli Alexandr Tomský (o tom, co je to vlastně politika), Roman Joch (co jsou evropské hodnoty a o ideologiích a mladých lidech), Hynek Fajmon (o euru, lisabonské smlouvě a ekologismu), Oldřich Vlasák (o práci poslance Evropského parlamentu), Dušan Kulka z Bergmanngroup (o perspektivách Ukrajiny), Jan Jireš z FF UK (o národním státu a o válce nové levice proti tradici evropské kultury) a Matyáš Zrno (o minulosti a současnosti Balkánu). Pro Občanský institut byla první akce tohoto druhu velmi příjemným překvapením a povzbuzením do další práce se středoškoláky.

Roman Joch ve dnech 8.-9. července přednášel na Letní škole Občanského institutu v Krkonoších o tématech: „Evropské hodnoty – existují vůbec?“ a „Mladí lidé a ideologie ve 20. století“. 14. 7. na vlnách ČRo 6 diskutoval o letošních amerických presidentských volbách. Dne 24. 7. se vyjádřil v Dobrém ránu ČT k zadržení Karadžiče a k Haagskému tribunálu. Den poté přednášel pro mladé lidi na festivalu X-Ray ve Velkém Meziříčí o nebezpečích ideologií. 27. 7. v pořadu Vedlejší efekty na ČT 24 diskutoval o multikulturalismu. V týdeníku Týden pak uveřejnil komentáře Džamila Stehlíková: odvaha nebo pozérství? (7. 7.) a Poslední dnové Evropy? (21. 7.). Na serveru natoaktual.cz 28. července publikoval analýzu Tři scénáře iránského jaderného programu. V červenci se mu rovněž narodil syn Norbert Roman.

Matyáš Zrno komentoval 2. 7. pro deníky Bohemia rozdělování evropských peněz. 4. 7. vystoupil na semináři KAS pro kandidáty KDU-ČSL. 8. 7. komentoval pro aktuálně.cz vznik nové srbské vlády. O stejném tématu uveřejnil 15. 7. v E15 článek Zrádná úskalí srbského zázraku. Ve dnech 8-13. 7. vedl Letní školu Občanského institutu, kde také přednášel o integraci Balkánu do EU. V pondělí 14. 7. jednal spolu s Vojtěch Bellingem se zástupci Nadace Konrada Adenauera a ve středu 16. 7. sondoval možnost podpory OI ze strany některých podnikatelů. Ten samý den komentoval v ČT otevření českého velvyslanectví v Kosovu a 21. 7. odjel do Černé Hory. Toho dne večer byl zatčen bývalý předák bosenských Srbů Radovan Karadžić, což komentoval v řadě médií: 22. 7. pro ČT a ČRo, 23. 7.v Lidových Novinách ( Srbský vzkaz Evropě a Lékař v propastech stínů), 24. 7. v MF Dnes ( Vrazi mezi námi), 26. 7. opět v Lidových novinách ( Karadžič na cestě do pekla), 28. 7. v Euru ( Odstraněný balvan). Zatčení Karadžiće a další směřování srbské politiky komentoval také ve slovenském tisku – 23. 7. a 24. 7. ve SME ( Z básníka vrahom a Voly nad Sarajevom) a 28. 7. v časopisu Týžden ( Karadžić – z tragédie fraška). Kromě toho poskytl 24. 7. rozhovor černohorskému vysílání Rádia Svobodná Evropa. V červenci také na požádání redakce aktualne.cz začal s psaním vlastního blogu na http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/matyas-zrno.php

Ohlas vás, čtenářů Bulletinu OI, na dopis s prosbou o podporu jeho vydávání nás opravdu potěšil a je tedy naší milou povinností poděkovat všem, od nichž v průběhu července dorazil na náš účet jejich vítaný příspěvek. Jsou to paní Lucie Craighton, Marie Šedivá, Jiřina Pavlíková, Marie Budíková, Marta Lipovská, Kateřina Geislerová, Hana Puchtová a Marie Blažková a pánové Josef Sedlák, Zdeněk Táfl, Ivan Turnovec, Dan Drápal, Vladimír Roskovec, Petr Příhoda, Vladimír Taich, Petr Skovajsa, Karel Ledvinka, Jan Tatr, Jakub Chromý, Bedřich Hrabec, Daniel Spratek, Stanislav Veselý, Luděk Rychetník, Josef Ježek, Zdeněk Král, Martin Kroupa, Otakar Děták, Marek Liebscher, Jiří Svoboda, Karel Mrzílek, Zdeněk Rychlý, Zdeněk Pospíšil, Miroslav Petrusek, Ladislav Krejčík, Michael Brázda, Ivan Klabal, Karel Šprunk, Vratislav Ansorge, Jiří Poul, Vilém Míchal, Karel Pliska, Michal Murčo, Alexandr Vondra, Štěpán Křišta, Ondřej Bratinka, Ľudovít Marcinčín, Zdeněk Hřídel, Šimon Hradílek, Pavel Vedral, Pavel Bratinka, Zbyněk Klíč, Jaromír Neumann, Petr Volf, Karel Kožušník, David Jurech, Leo Pavlát a Vlastislav Košner. Neméně děkujeme i osobám právnickým, a sice společnostem Euroffice Praha – Brusel, Stavebnímu družstvu Znojmo, nadaci Konrad Adenauer Stiftung a Odboru pro informování o evropských záležitostech Úřadu vlády ČR.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?