Měsíc v OI: červen 2011

1.7.2011
Matyáš Zrno

Dne 7. června byl hostem Občanského institutu profesor Ota Ulč, legenda  českého exilu, spisovatel a emeritní profesor mezinárodního práva na New  York State University v Binghamtonu. Jeho přednáška, následovaná živou diskusí, měla název Amerika mezi Obamou a Tea Party – Ironický pohled  Oty Ulče na současné dění v USA. Jejím hlavním sdělením bylo: Američané v roce 2008 volbou Baracka Obamy dokázali, že nejsou rasisté; v roce 2012 musí dokázat, že nejsou idioti – tím, že Baracka Obamu už znovu nezvolí.

Roman Joch dne 6. června promluvil na diskusním večeru akce DOST o třech děleních na levici a pravici. Den poté přivítal v OI profesora Otu Ulče na jeho přednášce s následnou diskusí o současných USA mezi Obamou a Tea Party. 13. června rozmlouval na vlnách ČRo 6 o politické situaci v ČR. 27. června pak v Galerii městské knihovny a muzea v Čáslavi diskutoval s občany o současných politických otázkách naší země. Podílel se rovněž aktivně na přípravě oslav 100. výročí narození Ronalda Reagana v Praze, jež vyvrcholily pojmenováním ulice v Praze – Bubenči po tomto státníkovi; mimo jiné 29. června diskutoval v Media Cube na Václavském nám. o vítězství Ronalda Reagana ve studené válce a 1. července moderoval panelovou diskusi na mezinárodní konferenci o Ronaldu Reaganovi, jež se konala v Černínském paláci.

Matyáš Zrno otiskl prvního června v MF Dnes komentář ke smrti českého vojáka v Afghánistánu (O rotmistrovi, který měl odvahu jít do první linie). Třetího června komentoval pro ČRo soud s Ratkem Mladićem a o den později v Orientaci Lidových novin vysvětloval dějinnou tragédii Srbska v článku Srbská tragédie, půda a krev. Dále přednášel a diskutoval 22. června o integraci post-jugoslávských států do EU v rámci diskusního semináře “Evropský šálek čaje” pořádaného Úřadem vlády.

Za finanční podporu zaslanou v průběhu měsíce června děkujeme paním Jarmile Friedlaenderové, Lucii Creighton, Andree Komancové, Olze Foglarové, Kateřině Geislerové, Veronice Kuchyňové Šmigolové a Zdeňce Rybové, pánům Janu Doleželovi, Danu Drápalovi, Martinu Frélichovi, Davidu Navarovi, Cyrilu Křížovi, Richardu Duřpektovi, Václavu Foglarovi, Tomáši Chrenkovi, Robertu Kotzianovi, Milanu Louckému, Ondřeji Krutílkovi, Janu Krásenskému, Karlu Mrzílkovi, Aleši Hodinovi, Jaromíru Neumannovi, Ivanu Klabalovi, Františku Šimkovi, Jakubu Chromému, Janu Šafaříkovi, Martinu Romanovi, Miloslavu Kučerovi, Jaroslavu Jirátovi, Jakubu Růžičkovi, Václavu Vosečkovi, Robertu Müllerovi, Janu Horníkovi, Peteru Foglarovi, Karlu Pliskovi, Pavlu Bratinkovi, Danielu Kortemu, Tomáši Moravcovi, Petru Valentovi a Leo Pavlátovi a jednomu anonymnímu dárci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?