Měsíc v OI: červen 2009

10.7.2009
Matyáš Zrno

V úterý 29.6. se v nabité čítárně OI uskutečnila přednáška “Co způsobilo pád dvojčat” Doc. Ing.Víta Šmilauera PhD., který přednáší stavební mechaniku na ČVUT. Doc. Šmilauer vysvětlil, jak stavební mechanika přispěla k objasnění pádu věží a jaké další závěry byly vyvozeny pro stavby výškových budov. Dotkl se také nejrůznějších teorií, které odmítají oficiální verzi pádu budov v důsledku nárazu dopravních letadel unesených teroristy.

Roman Joch dne 1. června přednášel pro studenty letního semináře Vysoké školy Cevro Institut a Florida State University na téma „Trans-Atlantic Relations U.S.-E.U.: Concerns, Prospects, Future“. Tentýž den diskutoval na vlnách ČRo 6 o jaderném programu Severní Koreje. 4. června ve vysílání ČT 24 komentoval projev presidenta Obamy k islámskému světu. Dne 12. června měl v čítárně OI přednášky pro kadety americké vojenské akademie West Point na téma „Security Issues in Central and Eastern Europe“. Tutéž přednášku pronesl 15. června pro studenty VŠ Cevro institut a Florida State University, jakož i 17. června pro studenty americké Collegiate Network během jejich pobytu v Praze. Dne 16. června v rámci vzpomínkového semináře „Václav Benda: křesťan v politice“, jenž se konal v Senátu Parlamentu ČR, vystoupil s příspěvkem „Žízeň po spravedlnosti“ o křesťanském konzervatismu V. Bendy. Ve dnech 25.-28. června se zúčastnil kolokvia amerického LibertyFund v anglickém městě Bath, věnovaného myšlení Ernesta Gellnera. Na svém blogu joch.blog.idnes.cz publikoval esej Petře Hájku, kdo z Bushovy vlády má jít na elektrické křeslo?

Matyáš Zrno trávil větší polovinu června na jednání Mezinárodní organizace práce, kde zastupoval Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR. Zjistil tam, že krize je příležitostí k větším sociálním výdajům, přechodu k nízkouhlíkové ekonomice a nové světové vládě (pokud možno pod vedením Nicolase Sarkozyho). Kromě tohoto depresivního zážitku (ke kterému přibylo v průběhu roku ještě jednání Výboru pro sexuální menšiny a konference o dopadu klimatických změn na zaměstnanost) se ale věnoval i přípravě Letní školy OI v Krkonoších a údržbě a aktualizaci webových stránek OI. Pokračoval také v psaní pro svůj blog http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/matyas-zrno.php.

Za přízeň a vítanou podporu děkujeme tentokrát paním Jarmile Friedlaenderové, Lucii Creighton, Andree Komancové a Michaele Freiové, Kateřině Geislerové, Veronice Kuchyňové Šmigolové a Martě Lipovské, pánům Robertu Maršíkovi, Jakubu Tomkovi, Janu Doleželovi, Martinu Frélichovi, Davidu Navarovi, Cyrilu Křížovi, Richardu Duřpektovi, Hynku Moravcovi, Janu Hellerovi, Janu Jirešovi, Tomáši Chrenkovi, Robertu Kotzianovi, Martinu Kroupovi, Josefu Bílkovi, Davidu Rýcovi, Milanu Louckému, Danu Drápalovi, Ondřeji Krutílkovi, Janu Krásenskému, Karlu Mrzílkovi, Ivanu Klabalovi, Ladislavu Mrklasovi, Zdeňku Mitáčkovi, Karlu Palečkovi, Ladislavu Krejčíkovi, Rafaelu Kučíkovi, Jaromíru Neumannovi, Luboši Šafránkovi, Jiřímu Skalickému, Jakubu Chromému, Janu Šafaříkovi, Jiřímu Doskočilovi, Robertu Müllerovi, Václavu Vosečkovi, Martinu Romanovi, Miloslavu Kučerovi, Jaroslavu Jirátovi, Liboslavu Paldusovi, Janu Horníkovi, Františku Vališovi, Pavlu Bratinkovi, Tomáši Moravcovi, Karlu Pliskovi, Vladimíru Roskovcovi, Zbyňku Klíčovi, Davidu Jurechovi, Vlastislavu Košnerovi, Leo Pavlátovi, Petru Valentovi a čtyřem anonymním dárcům, a rovněž Křesťanskému společenství Ostrava a Konrad Adenauer Stiftung.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?