Měsíc v OI: březen 2008

28.4.2008
Redakce

První březnový víkend proběhl v Brně seminář OI Svobodná společnost ve 21. století, pořádaný ve spolupráci s Konzervativní stranou a Nadací Hannse Seidela. V sobotu 1. března dopoledne promluvil Roman Joch na téma „Liberalismus, socialismus, konservatismus“, poté zazněla přednáška Doc. Víta Hlouška (FSS MU) „Svoboda a demokracie – komplikované partnerství“. Odpoledne se Roman Joch vyjádřil ke dvěma problémům: „Islamismus a radikální islám“ a „Svět na počátku 21. století (USA, Evropa, Rusko, Čína, India a další)“. V neděli 2. března dopoledne proběhla panelová diskuse účastníků semináře na témata „Kosovo“ a „Budoucnost pravice v ČR“. Následně Vojtěch Belling pronesl přednášku „Politická korektnost versus svoboda“, po níž následovala živá diskuse.

Roman Joch se 1. března, kromě přednášek na semináři v Brně, vyjádřil pro TV Prima k cestě Jiřího Paroubka do Sýrie. 5. března natáčel diskusi pro ČRo 6 o odboji a vyznamenání skupiny bratří Mašínů. 6. března přednášel pro Evangelickou církev augsburského vyznání na téma „Křesťanství a konzervativní politika“. Den poté se účastnil natáčení diskuse na ČRo 6 o současnosti NATO. 12. března vystoupil v klubu Fiducia v Ostravě v rámci festivalu „Jeden svět“ na téma lidských práv. 14. března natáčel v ČRo další diskusi, tentokrát k výročí zániku druhé československé republiky a vzniku Protektorátu. 27. března na konferenci Mladých konzervativců v Praze přednášel o tom, co by mělo být pravicovou politikou v ČR v nastávajících letech. Den poté na snídani s novým ředitelem zastoupení Nadace Konrada Adenauera v ČR představil práci OI. 1. března publikoval v příloze Kavárna Mf Dnes nekrolog Williamu F. Buckleymu Jr., ústřední postavě americké poválečné pravice (pod redakčním názvem Tomuhle se dá říci velký příběh), který rovněž otiskly studentské noviny Agora (pod titulkem Zemřel patrně nejvlivnější novinář všech dob – William F. Buckley jr.). V březnu také publikoval na svém joch.blog.idnes.cz, jakož i na stránkách obcinst.cz, lamentaci Džamilo, ó Džamilo!

Matyáš Zrno strávil první půlku března v Afghánistánu, kam jel v rámci programu „Transatlantic opinion leaders to Afghanistan“. V pondělí 3. března s ním Český rozhlas 6 vysílal předtočenou diskusi o Balkánu v rámci pořadu profesora Vojtěcha Cepla „Člověk a demokracie“. 11. března komentoval z Bruselu dvakrát pro Českou televizi soud s chorvatským generálem Ante Gotovinou. V den návratu 12. března uváděl další seminář v rámci programu „Evropské hodnoty ve filmu“ a zároveň v rámci festivalu „Jeden svět“ moderoval večer „Stíny srbské minulosti“ v Městské knihovně. V neděli 16. března přednášel členům KDU-ČSL v Dolních Bojanovicích. 17. března komentoval situaci v Kosovou pro Radiožurnál, 22. března komentoval situaci v Kosovou pro pořad České televize „168 hodin“. V sobotu 29. března školil regionální politiky KDU-ČSL v Rokytnici v Orlických horách. Posledního březnového dne mu vyšel ve studentských novinách Babylon komentář Od Miloševiće ke Kosovu. Pomáhal rovněž s přípravou březnových čísel časopisu RC Monitor.

Za finanční pomoc děkujeme pánům Jaromíru Neumannovi a Jaroslavu Jirátovi.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?