Matyáš Zrno v ČT o makedonsko-řeckém sporu

18.6.2018

zrnoVlády Řecka a Makedonie překročily svůj stín. Dnešním podpisem smlouvy chtějí ukončit čtvrt století starý spor  o to, jak se vlastně má jmenovat bývalá jugoslávská republika Makedonie. Obtížně vyjednaný název zní nakonec Severní Makedonie. Ta  současně uznala, že s antickou Makedonií, na kterou si jako své dědictví dělá nárok Řecko, nemá nic společného. Atény na oplátku uvolní sousední zemi cestu do NATO a Evropské unie.

 

 

Takže, Matyáši, proč je vlastně v tomhle tématu tolik emocí?

Matyáš ZRNO, balkanista
–––––––
Ono to není zas tak překvapivé. Když se mě lidé ptají, proč proboha Makedonci a Řekové s tím dělají takový problém, tak říkám: vzpomeňte si – kdo si to ještě pamatuje – třeba na pomlčkovou válku mezi Českou a Slovenskou republikou v době jednotného Československa. Kdy velký problém bylo, zda se bude jmenovat Československá republika, Česká a Slovenská nebo Česko-slovenská. Takže to jsou zkrátka témata, která zcela přirozeně u lidí alespoň trošku nějakým způsobem vlastenecky (ať už v uvozovkách nebo bez) myslících vyvolávají značné emoce. A my jsme na Balkáně, kde ty emoce jsou vždycky ještě o něco vyhraněnější než ve střední Evropě.

Hana SCHARFFOVÁ, moderátorka
–––––––
Každopádně slyšíme z obou zemí hlavně nespokojenost. Proč? Dala se vyjednat lepší dohoda než tato?

Matyáš ZRNO, balkanista
–––––––
Tak, já si myslím, že ta dohoda je velmi dobrý kompromis po 25 letech zablokovaných jednání. Obávám se, že mezi těmi nacionalisty z obou dvou stran by jiný kompromis možný nebyl. To znamená, Řekové prostě odmítají cokoliv, co jakkoliv připomíná název Makedonie, zatímco nacionalističtí Makedonci odmítají ustoupit z toho, že jsou oni pouze a jedině Republika Makedonie. To znamená nechtěli tam žádné přídavné jméno jako severní, horní, vardarská …

Hana SCHARFFOVÁ, moderátorka
–––––––
Na té cestě k finálnímu ano je ještě mnoho překážek, která z nich je největší? To makedonské referendum nebo odpor obou parlamentů, kde vidíš největší zádrhel ty?

Matyáš ZRNO, balkanista
–––––––
Já si myslím, že největší problém to bude v Řecku, v řeckém parlamentu, protože si myslím, že v Makedonii můžeme očekávat demonstrace, protesty, problémy v parlamentu a že nakonec to i v tom referendu projde. Ale na tu dohodu klade velký tlak i Evropská komise a Spojené státy, protože jim jde především o to, aby se Makedonie mohla stát členem Severoatlantické aliance a já myslím, že vyvinou na řeckou vládu poměrně velký tlak, který řecká vláda zase vyvine na některé neposlušné poslance a že to, doufejme nakonec projde v řeckém parlamentu.

Hana SCHARFFOVÁ, moderátorka
–––––––
Makedonská vláda v té dohodě prohlašuje, že nemá nic společného s tou antickou Makedonií. Prosím tedy o malý historický exkurz, jak to tedy přijde, že si současní Makedonci říkají Makedonci.

Matyáš ZRNO, balkanista
–––––––
Tak, ten region jako takový se jmenuje Makedonie – stejně jako máme region Slezsko, který je i na území České republiky i na území Polska. A ti slovanští Makedonci skutečně s těmi antickými Makedonci nemají nic společného, protože přišli do té oblasti asi tak 800 let po Alexandru Velikém. Ale samozřejmě proto, že je ta takový významný symbol, který znají všude na světě, tak si obě dvě strany toho Alexandra Makedonského (který samozřejmě nebyl ani čistý Řek) přivlastňují. Takže v makedonském hlavním městě bylo až donedávna letiště pojmenované po Alexandru Makedonském a Alexander Makedonský má všude v Makedonii sochy. A to samozřejmě velice štve Řeky, kteří tvrdí, že nárok na Alexandra Makedonského mají pouze a jedině oni.

Hana SCHARFFOVÁ, moderátorka
–––––––
To jsou poslední slova Matyáše Zrna, za která děkuju. A také poslední slova tohoto Horizontu. Mějte se hezky. V pondělí začínáme znova. Na viděnou.

 

Vysíláno v pořadu Horizont ČT 17. 6. 2018

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?