Maďarsko: Orbán jako klimašampión

24.2.2020

Vysázet 10 stromů za každé narozené dítě, podporovat elektroauta, zakázat jednorázové plasty, za 10 let mít z 90% bez-uhlíkovou energetiku. Tyhle a další cíle si maďarská vláda vytyčila v novém Akčním plánu obrany klimatu (Klímavédelmi akcióterv). Ještě minulý rok přitom spolu s Českem, Polskem a Estonskem blokovala společný záměr EU obsahující podobné mety. Co se stalo?

Už v prosinci po jednání Evropské rady Viktor Orbán prohlásil, že „Maďarsko je klimašampion (klímabajnok) a v Bruselu to ještě poznají.“ Prezident Áder, dlouhá léta entuziastický ekolog, se pak v novoročním projevu životnímu prostředí věnoval nejvíc ze všech témat.

O dva týdny později vláda schválila akční plán, který Orbán představil v projevu o stavu národa podobně jako loni Akční plán obrany rodiny. V proslovu zároveň poděkoval Áderovi za neúnavný boj za životní prostředí v maďarském veřejném životě, díky němu prý pro Maďary není změna klimatu nové téma. Mimo už zmíněné plánuje vláda do roku 2050 uhlíkovou neutralitu a už v nejbližších letech zšestinásobení kapacit solární energie.

Proč takový obrat? Nejčastější interpretace zní, že se Fidesz snaží vytěžit velké téma opozice sám pro sebe, třeba podle politologa Gábora Töröka se Orbán pokouší vypadat „zeleněji než zelení“ a tím zároveň míří na mladou generaci.

Obě zelené strany Politika může být jiná (LMP) a Dialog pro Maďarsko (Párbeszéd) už návrh zkritizovaly jako slabý a nedostatečný.

Zprávy z Maďarska přebíráme z facebookové skupiny Co se děje v Maďarsku, kterou vřele doporučujeme!

Jeden příspěvek - Maďarsko: Orbán jako klimašampión

  1. Michal : 15.8.2021 v 12.48

    Ještě aby každý byl skutečně katolík a světec, tu se možná obejdou i bez aut vůbec. Trapisté, konečně, je užívají jen vyjímečně. Dříve než svěříme provoz auta číně, třeba si přiznat, k čemu nám slouží, na co ho skutečně potřebujeme. Napadá mne bědující nepracující samoživitelka, ale náhodně zahozený výpis z banky ukázal čtvrt milionu roční obrat, jistě i s pokutami za parkování klimatizovaným vozem s automatickou převodovkou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?