Maďarsko: aparátčíci bez prémií

28.5.2013

Více než sto bývalých vysokých komunistických funkcionářů bylo zbaveno důchodových prémií. Informoval o tom státní tajemník maďarského ministerstva spravedlnosti Bence Retvari. Jak uvedl, rozhodnutí o odebrání prémií od 1. srpna učinila speciální komise zřízená ministerstvem spravedlnosti.   

Retvai na tiskové konferenci uvedl: „Zkoumali jsme minulost tisíce komunistů, kteří zaujímali vysoké stranické funkce a rozhodovali o osudech Maďarska. Na základě archivních dokumentů, mezi jiným rozhodnutí o zdůvodnění vysokých státních vyznamenání, která byla spojena se zvýšením důchodů, komise potvrdila, že 109 osob se aktivně účastnilo na komunistickém puči v Maďarsku v roce 1947 a utužení komunistického systému v letech 1945 – 1956 nebo  potlačení protisovětského povstání v roce 1956.“    

Státní tajemník dodal, že „mnoho komunistů, kterým byly odebrány důchodové prémie, nebyli jen představiteli Maďarské socialistické dělnické strany, ale byli také funkcionáři komunistické státní bezpečnosti, zaměstnaní do roku 1989 v oddělení III/III ministerstva vnitra, čili politické policie.  

Komise ve své práci pokračuje dál a není vyloučeno, že část důchodů bude odebrána dalším lidem. Výše odebraných částí důchodů je 8 – 19 tisíc forintů, tzn. 27 – 55 euro. Není to sice moc, ale podle slov Retvaie jde státu o „symbolické gesto“. 

Jeden příspěvek - Maďarsko: aparátčíci bez prémií

  1. Michal Kretschmer : 28.10.2013 v 7.35

    Takováto symbolická opatření jsou k ničemu. Na místě by bylo, aby komunisté byli souzeny za své činy a to bez ohledu, že odpovídaly tehdejším napsaným zákonům. Odporovaly totiž přirozenému mravnímu zákonu.

    Po druhé světové válce byli takto souzeni i nacističtí zločinci? Je snad rozdíl mezi nacistickými a komunistickými zločinci?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?