Má smysl, aby vláda pokračovala? Matyáš Zrno kontra Michal Hašek v Literárních novinách

28.4.2011
Redakce

To, čeho jsme svědky, je sebevražda demokracie v přímém přenosu. A bohužel také sebevražda pravicové politiky, protože levice je v tomto případě z obliga a jen se po straně směje pod vousy.

Má smysl, aby tato vláda pokračovala? Diskuse “Pro a proti” v Literárních novinách

PRO
Matyáš ZRNO

Jasné „ANO“ nenapíšu. To, čeho je každý člověk v této zemi svědkem posledních několik dnů a týdnů, je nejen nevkusné a nechutné, ale i nebezpečné – podrývá to zásadním způsobem důvěru občanů v demokracii a právní stát. Můžeme jen děkovat Bohu, že v naší zemi není zároveň dvacetiprocentní nezaměstnanost a fronty na polívku jako třeba ve třicátých letech. Zatím to Češi řeší nadáváním u piva. Kdyby na to pivo neměli, bylo by to horší a Dělnická strana sociální spravedlnosti (či jak se ten spolek nyní jmenuje) by neměla své jedno procento a komunisté svých jedenáct. To, čeho jsme svědky, je sebevražda demokracie v přímém přenosu. A bohužel také sebevražda pravicové politiky, protože levice je v tomto případě z obliga a jen se po straně směje pod vousy.

Jenže…odhlédněme od těch vskutku obskurních postaviček, které si říkají politici a kdysi se označovali jako „přední mužové národa“ (a dnes je to smečka pánů a dam s chováním řeznického psa, viz odposlechy slečny Kočí). Voliči dali konečně po létech nějaký mandát, a to dost silný (dokonce nejsilnější v dějinách ČR), nějaké konkrétní politice.

Voliči hlasovali pro strany, program a řada z nich i pro konkrétní kandidáty. Ale pochybuji, že kdokoliv hlasoval pro kmotry, pro vzájemné bratrovražedné boje a pro neprůhlednou hru vzájemných odposlechů. Voliči hlasovali pro politiku reforem a nezadlužování. A v tomto směru vláda leccos udělala. Ne dost, ne vždy tak, jak by měla, ale pořád nejvíce od úsporných balíčků Klausovy vlády v roce 1997.

Ne nezbytně tato konkrétní vláda a určitě ne v tomto konkrétním složení, ale tato konkrétní politika by měla pokračovat. Protože jaká je alternativa? Chceme jít opět k předčasným volbám? Chceme nějakou formu pravolevé koalice, která by svou podstatou už definitivně pohřbila smysl politiky a důvěru lidí v ní? Věří někdo vážně, že v případě, že by u moci byla ČSSD, nastane vláda čistých? Ne, nenastane. Tihle „hoši, co spolu mluví“, spolu mluví (obvykle o zakázkách…) napříč stranami a ta sociálnědemokratická není výjimkou. ČSSD jsou také kmotři, také napojení na byznys, na zakázky. Jenom nám to všechno pak ještě dvakrát zdaní… Ano, ocitáme se tím v zajetí „nejlepších ze špatných řešení“ a různých „menších zel“. Ale tak to v životě chodí, nejen v politice. Bylo by krásné mít křišťálově čistou vládu plnou lidí, za které bych mohl dát ruku do ohně. Jenže to je asi tak pravděpodobné, jako že dojde k vyrovnání českého státního dluhu. Tato vláda má silný mandát a dost práce, kterou je potřeba udělat. Má několik hodně dobrých ministrů. Má slušného a schopného premiéra, který bohužel místo vládnutí musí bojovat se smečkou vlků ve vládní koalici. Odvážila se k řadě reforem, má sebevědomou, leč nikoliv sebevražednou politiku k EU. Měla by vládnout dál, i když si přitom musíme občas zacpat nos.

Autor je programový ředitel Občanského institutu.

PROTI
Michal HAŠEK

Vláda Petra Nečase si dala sama do vínku, že je proreformní, rozpočtově odpovědná a protikorupční. Na těchto prioritách postavila svou existenci a svou činnost. A je to ta samá vláda, která své priority nejenom neplní, ale pošlapala je do takové míry, jaká nemá v novodobé demokratické historii naší země obdoby.
V situaci, kdy má vláda komfortní většinu 118 hlasů, není po roce vlády připraven jediný ucelený návrh tolik potřebných reforem. Vláda rozpočtové odpovědnosti dosud docílila jediného výsledku, a tím je třetí největší schodek veřejných financí v historii. Tupé škrtání, jak o své politice rozpočtové odpovědnosti hovoří sám premiér Nečas, připravilo rodiny s dětmi či zdravotně a tělesně handicapované o životně důležité prostředky a do státního rozpočtu přineslo jednotky miliard. Na druhé straně tato a předcházející pravicová vláda netransparentním způsobem vyhodila z okna 270 miliard korun na veřejných zakázkách, jak spočítali studenti Univerzity Karlovy. To je představa rozpočtové odpovědnosti této vlády.

A nyní poslední, nejdůležitější, priorita této vlády – boj s korupcí. Pokud se v předchozích dvou prioritách vláda potýkala s neúspěchy, v boji s korupcí a klientelismem fatálně selhala! Prvním výsledkem byl nucený odchod ministra životního prostředí a místopředsedy ODS Pavla Drobila kvůli obvinění ze zneužívání evropských prostředků a účelového předražování výstavby čističky odpadních vod v Praze o více než 500 milionů korun, které měly následně putovat do ODS. Následovala kauza a vyšetřování dalšího místopředsedy ODS Alexandra Vondry, za jehož působení v pozici ministra pro evropské záležitosti došlo ke zneužití stovek milionů korun veřejných prostředků určených na organizaci evropského předsednictví.

Vrcholem je pak současná kauza celé vlády, kdy jedna z vládních stran, Věci veřejné, podle informací médií a vyjádření dalších koaličních partnerů privatizovala demokracii České republiky a vytvářela klientelistickou síť pracovníků ABL ve státní správě s cílem získávat veřejné zakázky. Zveřejnění kauzy vyvolalo následně rozkol uvnitř této strany, aby se později ukázalo, že za tímto rozkolem stála ODS a její kmotři ve spolupráci se symbolem morálního marasmu této vlády Kristýnou Kočí, expředsedkyní poslaneckého klubu VV. TOP 09 sice dosud před žádným korupčním skandálem nestála, ale je připravena s výše zmíněnými stranami, čelícími nejhorším obviněním z korupce a klientelismu v dosavadní historii ČR, dále vládnout.

Výsledkem roční vlády Petra Nečase a jeho partnerů jsou tak nulové reformy, třetí největší schodek v historii, totální morální úpadek všech tří koaličních stran a znechucení veřejnosti. Nikoli, tato vláda by opravdu neměla pokračovat a jediným, demokratickým řešením, jsou nové volby.

První místopředseda ČSSD.

Vyšlo v LtN 21.4.2011

Příspěvků : 2 - Má smysl, aby vláda pokračovala? Matyáš Zrno kontra Michal Hašek v Literárních novinách

  1. Felix : 13.5.2012 v 13.24

    Aby pan Zrno nesouhlasil, kdyz je zamestnancem Uradu vlady…

  2. michal : 7.5.2011 v 1.36

    nejsilněji vedou.Chyťte zloděje, platí i v korupci i v líbivé politice. Nabídnout na vsi bezplatné půjčky v obecních volbách nejspíše z obecního je asi legální. Není legitimní, půjčuje banka nebo lichvář. Možná v obci větší spotřeba konopí díky půjčce bude přínos, tedy pokud chcete tu obecní kasu využít rychle a i jinak. Peníze potřebují civilizaci i kulturu, nešikovní lichváři končili v ohni i se svými úpisy. Proto půjčit vyžaduje moudrost, zdaleka nejen pro návratnost. A podobně i další dárky. Jinak osmanský policajt neměl mzdu, sultán čekal, že si už poradí, když má uniformu. Žel i tak turci ve službě hladověli, ona kultura odpovědnosti za úředníka vyhasla i tam. Uplaceného lze přeplatit a tak je to investice bídná.Pramen korupce evropské dotace, sice lidi sociálně propojí, ale jako mafii, nadbytek zbytečných peněz bez zásluhy do větru.Zbytečné ba škodlivé investice.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?