Konec Evropy? Krize, výzvy, řešení

19.9.2016

LegutkomensiSetkání dvou výrazných osobností intelektuální debaty ve střední Evropě, které zároveň nejsou „pouhými” intelektuály, ale ve významných funkcích se účastní veřejného a politického života. O krizi Evropy budou diskutovat pražský arcibiskup Dominik kardinál Duka OP a profesor Ryszard Legutko, polský filozof a europoslanec.

Ryszard Legutko patří mezi nejvýraznější postavy polské intelektuální debaty. Je autorem řady knih věnujících se dějinám politické filozofie a kriticky nahlížejících na módní myšlenkové směry současnosti. Jeho posledním dílem je monumentální kniha o Sokratovi. V češtině vyšel výbor jeho textů s názvem Ošklivost demokracie a jiné eseje (CDK Brno, 2009). Od roku 2005 vyměnil pozici profesora Jagellonské univerzity za politickou dráhu, byl mimo jiné ministrem školství a nyní je poslancem Evropského parlamentu.

Tlumočení zajištěno.

Legutko21-9-16 (1)

Příspěvků : 7 - Konec Evropy? Krize, výzvy, řešení

 1. Jirasek : 25.10.2016 v 22.41

  Se zpožděním jsem si, zcela náhodně, přečetl tak dojemě upřímný příspěvek “br.Felix OFM”, který mi připoměl soudruha Zarathustru a poznámku, že písmo má jednu nevýhodu- může se mu naučit každý.

 2. Roman Šmida : 11.10.2016 v 23.04

  Dobrý deň.
  Kde je možné si pozrieť diskusiu, alebo jej skrátený záznam? Ďakujem. S úctou Roman, kresťan

 3. Stanislav Strempel : 23.9.2016 v 22.38

  Probůh, proč je záznam z této debaty uveřejněn zde https://www.prvopodstata.com/2016/09/23/potrebujeme-vzpouru-slusnych-a-rozumnych-lidi/, ale na stránkách pořadatele, tedy OI, dosud nikoli? Odpovídá v úvodu zmíněný záznam skutečnému průběhu debaty?
  Opravdu Duka řekl: “Když uděláme určitou vzpouru slušných a rozumných lidí, můžeme dojít k potřebné reformě” ? Já bych byl docela pro, kdybych jen věděl, co je “určitá vzpoura”, kdo je “slušný” a kdo “rozumný”. Co třeba všichni čeští vědci, kteří vymysleli a podepsali výzvu proti strachu a lhostejnosti? Jsou vzbouřeníschopní? Slušní? Rozumní?
  Duka také údajně vyzval k odložení politické korektnosti. Je jisté, že tahle výzva je pro 80% tohoto národa zbytečná. Tato “neuvědomělá” částečka lidu totiž mluví, jak jí zobák narostl a myslí dost selsky. A korektnost je jim smíchu, eventuálně je rozpaluje. Pětina Čechů která ji dílem z blbosti, dílem z vypočítavosti, prospěchu, neupřímně, aplikuje ji aplikovat ovšem nepřestane, dokud tvrdého poučení, že nedobře činí, jim se nedostane, výzva sem, výzva tam …

 4. br. Felix OFM : 19.9.2016 v 21.50

  “O krizi Evropy budou diskutovat” – nechápu. Jaká krize? Supermarkety i kostely jsou v neděli plné, i dnes bylo co jíst. Já pořád žiji v přesvědčení, že vzkvétáme. Úředníci i kněží pracují naplno. NATO dokonale posiluje východní hranici proti agresivnímu Putinovi. Jaká krize? Jsme jedno tělo a jednou budem (ještě) dál. Zbožná křesťanka nás učí: Wir schaffen das! Jaká krize? Nechápu.

  • old geezer : 20.9.2016 v 18.55

   br. Felix koukam Putinuv troll

 5. Luděk Rychetník : 30.8.2016 v 7.17

  Jistě bude velmi podnětné. Publikujte prosím záznam co nejdříve. Posílám na účet příspěvek.

 6. Božena Harmáčková : 29.8.2016 v 18.38

  Vážení, děkuji za pozvání na tuto významnou a chvályhodnou akci. Rovněž děkuji, že zde bude dán prostor osobnosti nejpovolanější, panu kardinálu Dukovi. Myslím, že by měla být přizvána veřejnoprávní televize, či jiná média.Snad alespoň TV Noe ?
  Těším se a jsem
  s pozdravem PACE E BENE
  Božena Harmáčková, věrná křesťanka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?