KOMUNISMUS-jak se u nás mohl u nás tak snadno prosadit a tak dlouho udržet

22.2.2008
Redakce

V pondělí 25. února v 17 hodin, v den 60. výročí komunistického převratu, se v refektáří Emauzského kláštera (Vyšehradská 49, Praha 2) uskuteční beseda Občanského institutu na téma “KOMUNISMUS-jak se u nás mohl u nás tak snadno prosadit a tak dlouho udržet.” Besedu historiků, pamětníků a publicistů bude vysílat Český rozhlas 6.

Besedy se zúčastní:

Pavel Bratinka (Euroffice Praha – Brusel, bývalý disident)
Jiří Ješ (přímý pamětník, publicista)
Roman Joch (ředitel Občanského institutu)
Daniel Kroupa (Univerzita J.E. Purkyně, Ústí n. Labem, bývalý disident)
Radko Kubičko (Český rozhlas 6)
Petr Marek (publicista)
Michal Pehr (historik, Masarykův ústav AV)
Rudolf Zeman (zástupce šéfredaktora samizdatových Lidových novin)

Všichni jste srdečně zváni!

Příspěvků : 6 - KOMUNISMUS-jak se u nás mohl u nás tak snadno prosadit a tak dlouho udržet

 1. Václav : 1.3.2008 v 15.14

  Kde berete argumentaci k Vašemu konstatování, že “..historicky prověřenou zárukou proti komunismu a dalším totalitním systémům byl sociální stát a relevantní státní regulace lidsky podstatných otázek společenského života.”? Co to je za teorie (rád bych napsal místo teorie jiné slovo, ale budiž)? Jak to chcete zajistit?

 2. RJ : 27.2.2008 v 16.25

  Pokud vím, první část již tuto sobotu večer, zbytek poté, na ČRo 6. Přesné informace co, kdy a kde vám poskytne redaktor Radko Kubičko na radko.kubicko@rozhlas.cz

 3. Jakub Tříska : 25.2.2008 v 22.12

  Kdy bude a v jakém pořadu na ČRo6 vysílána tato beseda?

 4. Vilém : 23.2.2008 v 17.25

  Vzhledem k návratu poměrů, které komunismus vyvolaly, je velmi pravděpodobný návrat komunistického režimu v horizontu nejvýše desítek let. Naivní snahy nahradit poučení z historie voluntaristickými výzvami jsou asi stejně nadějné jako politické rezoluce proti gravitaci.

  Jedinou historicky prověřenou zárukou proti komunismu a dalším totalitním systémům byl sociální stát a relevantní státní regulace lidsky podstatných otázek společenského života. tyto záruky nelze nahradit libertariánskými frázemi koupených pravicových pisálků nebo prázdnými hesly o nevyhnutelnosti globalizace. Vývoj v posledních letech jasně prokazuje, že politická demokracie tváří v tvář tlaku mezinárodních firem ztrácí jakoukoli váhu a dochází k restauraci poměrů z 19. století v oblasti zaměstnávání a sociálních poměrů, tedy k prekomunizaci společnosti.
  Příští závažný otřes západní civilizace, například dlouhá ekonomická krize, se pak projeví zhroucením sociální struktury a nastolením vlády pevné ruky parakomunistického typu.

 5. r.m. : 23.2.2008 v 15.51

  roste radikalizace obyvatelstva, po každém snížení jejich kupní síly včetně relativní. přichází obvykle s ročním spožděním. dobrý příklad poskytlo Slovensko i Maďarsko. pochopitelně to pak odnese především obyčejný příslušník střední třídy, těm předním mamlasům se díky mobilitě moc nestane.

 6. Pavel : 22.2.2008 v 19.13

  Jsem rád,že se mohu,jako první připojit do diskuse.Je dobré si uvědomit,že komunismus s komunisty už v České republice živnou půdu nenajdou.Poučení z 20.století je velké.Proto různé snahy o oživení s nostalgickým vzpomínáním vypadají legračně.Myslím,že si tento stav uvědomují i samotní(a zároveň osamocení) představitelé současné KSČM.Další svobodné volby jen potvrdí směr zániku pozůstatku komunismu v ČR.Ale v Číně je přivítají s otevřenou náručí.Jen za podmínky,že zajistí jejím obyvatelům dostatek potravin.Osobně mám v živé paměti,jak jsem se celý týden prožitý v totalitě těšil na sváteční neděli,kdy bylo na oběd alespoň kuře.V současné době má možnost každý pozůstalý komunista či komunistka včetně jejich mládže po uspořádané demonstraci pořádně se nadlábnout,a tak oslavit skutečnou svobodu.Divím se,že od nich nevycházejí nápisy na transparentech:DĚKUJEME ZA DEMOKRACII.Ona skutečně přinesla našemu národu požehnání.Silná koruna je toho důkazem.DÍKY ZNOVUZROZENÝM SOUKROMÝM VLASTNÍKŮM.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?