Katolické pokušení fašismem – dříve a nyní

9.11.2012
Matyáš Zrno

Ve středu 14.11. od 18:00 proběhla přednáška M.C.Putny “Katolické pokušení fašismem – dříve a nyní” s navazující diskusí.

M.C.Putna je mimo jiné autorem monografie Česká katolická literatura v kontextech 1918-1945 (2010) a před několika týdny publikovaného textu „Svatý Václave, vyžeň fašisty“, který vyšel 29.9.2012 v příloze Orientace Lidových novin a vyvolal značný ohlas. Vyjádřil v něm obavy z příklonu části současné české katolicko-národovecké pravice k fašismu a analyzoval podobné příklady v evropské historii.

Přednáška s následnou besedou proběhla jako vždy v čítárně OI, ve druhém patře Emauzského kláštera (Vyšehradská 49, Praha 2).

Pozvánku stahujte zde

Příspěvků : 3 - Katolické pokušení fašismem – dříve a nyní

  1. michal : 1.12.2012 v 21.15

    není robotické rameno vatikánu. Je to konkrétní člověk, konkrétně limitován, zda jímal Židy nevím. Judaismus před a po šoa je rozdíl, čím spíše postoje okolí. Zatím veřejně se drží silentium, jako u lidí, kterým někdo zemřel. Jen náznak, odlišné komunity se vyhraňují, tak i eticky, ne náhodou jsou němci němí, tedy němá tvář, tedy ne lidé. Pro sousedy čechy, brity by to ani nenapadlo. V Banátu je rumun valach, dámy prominou, jinak by češky za rumuny byly provdány už dávno.Kdo nežil na salaši, netuší o čem mluvím.Stejné napětí chránilo nevěsty minority židovské atd. Podobně ejakulace básníků, stačí nám Magor, čím spíše lidé citlivější expresivnější. Bída jak v rusku, když už nikdo jiný není a zbývá onen carevnin prorok, co ho stříleli a nebylo to nic platné, ba nešel ani dlouho utopit. Nic proti prorokům, ale v legitimní tradici i biblické neopovolovali čísti nezralým a ženám.Magor mi vrazil vývrtku do zad, jak mu můza velela. čekal bych, že i bohemista si doplní vzdělání o civilizaci, když v mládí mu bylo upřeno. Tak národ sensu stricto je jen jeden, ostatní jsou kopie á la praotec čech resp. kanovníka, co to opsal a počeštil. Zbytku zbývá se opičit a závidět.

  2. Libor : 28.11.2012 v 12.00

    A proč by se měl zbláznit? Katolicismus a fašismus často tvořily úspěšný tandem (Slovensko, Chorvatsko, Španělsko, o Jižní Americe nemluvě). Jeden katolický fašista, kolaborant a válečný zločinec kardinál Stepanic je dokonce katolický svatý! Jó to bylo tenkrát, když demokracie byla ve Vatikánu na indexu….

  3. Karel Halama : 13.11.2012 v 9.58

    Putna se asi definitivně zbláznil. :-(

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?