Je současné Rusko nebezpečné?

15.12.2014
Roman Joch

RomanLetecké svazy Ruské federace, včetně strategických bombardérů Tupolev TU-95, kódové označení NATO Medvěd, jež mají ve výzbroji jaderné zbraně, v uplynulých týdnech a měsících s velikou frekvencí nalétávaly na vzdušný prostor Islandu, Norska, Velké Británie, Nizozemí, Turecka, ba až té od Ruska nejvzdálenější evropské země – Portugalska. V Severním Pacifiku přeletěly až k americkému pobřeží Kalifornie. Ruská vojenská letadla běžně narušují vzdušný prostor Finska, Švédska a všech tří pobaltských zemí, tedy Estonska, Lotyšska a Litvy. Ruské ponorky pronikají do pobřežních vod Švédska. A když na summitu asijsko-pacifických zemí v čínské Shanghai australský premiér Tony Abbott kritizoval prezidenta Putina, krátce poté k australským vodám připluly čtyři ruské křižníky.

Proč ruské letecké svazy nacvičují jaderné údery vůči zmíněným zemím? Proč to Rusové dělají? Během studené války to dávalo smysl. Zjistit, jak funguje protiletecká obrana druhé strany, jak reaguje rychle, jaké jsou její chyby a mezery. A taky jako demonstrace síly a odstrašení. Za studené války to dávalo smysl oboustranně, ale proč to nyní dělá Putin jednostranně? Proč simuluje a nacvičuje letecké jaderné útoky vůči i tak malým zemím NATO, jako je Portugalsko? Proč se Putin chová jako velký drzý školní násilník, který bije, tyranizuje a šikanuje své menší a slabší spolužáky? Proč se chová jako školní násilník s nukleárními hračkami? Účelem je zastrašit a deprimovat jednotlivé členské země NATO a Alianci tak rozštěpit a paralyzovat. Pro případ, kdyby se rozhodl napadnout i jiné malé země NATO, například ty pobaltské. Ať ty ostatní ani nepomyslí na to, jim pomoci, ať je to ani nenapadne, ať ve svém vlastním zájmu raději na to nijak nereagují. Nebo jinak se jim mohou přihodit velice ošklivé věci, pokud mi rozumíte.

Putin samozřejmě nikdy nenapadne Británii, Francii, Německo, či USA. Ale je v pokušení napadnout a obsadit Pobaltí, to jest tři členské země Evropské unie a NATO a odstrašit jejich spojence od vojenské pomoci. Kdyby k tomu došlo, kdyby Rusové vpochodovali do Pobaltí pod jakoukoliv záminkou a odstrašili ostatní země NATO od vojenské pomoci Baltům, fakticky by to znamenalo zánik a konec NATO, tudíž velké ruské geopolitické vítězství, po kterém by mnohé evropské země ochotně přijaly nad sebou ruskou hegemonii a kuratelu, aby je nepotkal smutný osud Baltu. Rusko by v podstatě ovládlo či alespoň finlandizovalo, jak se tomu říkalo za studené války, celý evropský kontinent. Tomu je možné a nutné zabránit jedině tak, že Rusko bude ze strany NATO věrohodně přesvědčeno, že překročení hranic pobaltských hranic pod jakoukoliv záminkou, bude okamžitě znamenat válku se všemi členy NATO.

Bude-li Rusko o tomto přesvědčeno, agrese proti Pobaltí se nedopustí a v Evropě bude mír. Což v praxi znamená, přesunout do Pobaltí co nejvíce zbraní a vojáků NATO, včetně malých taktických jaderných hlavic. A taky si jednoho dne možná s Rusy zahrát jejich vlastní ruskou hru. Atomové bombardéry NATO vzlétnou ze základen a ze všech směrů zamíří k hranicím ruského vzdušného prostoru. A až v Kremlu zažijí pár horkých chvilek, ty bombardéry se na hranicích ruského vzdušného prostoru otočí a v klidu se vrátí na své domovské základny. Jenže to by chtělo, aby v čele západních zemí byli státníci s páteří a nikoliv bábovky.

 

Vysíláno v ČRo 27.11

Příspěvků : 4 - Je současné Rusko nebezpečné?

 1. Markéta Nová : 25.12.2014 v 11.07

  Neokonská písnička, který jede pořád dokola. A pěkně falešná.

 2. Martin : 22.12.2014 v 14.55

  Rusové budou za chvíli z poklesu cen ropy a západních sankcí tak spokojení, že budou žrat trávu. Uvidíme, co to udělá s jejich postojem ke generalisimovi Putinovi.

  Musí to pro ně být, stejně jako pro muslimy, záhada – jejich tak skvělý a velký národ, který vysoce převyšuje všechny ostatní, a přitom všude takový bordel, korupce, alkoholismus a chudoba. To jde vysvětlit jenom těmi západními imperialisty a bankami a židy… a už to zase jede. V Rusku neproběhla žádná dekomunizace, debolševizace a desovětizace; je to hodně vidět.

 3. Michal : 17.12.2014 v 1.59

  Možná jen putinova labutí píseň, války řeší nakonec ekonomika, a ta se mu vytrácí. Ještě se tedy předvedl, lítat sice může trvale, ale bude to jen směšné nakonec i u něj doma. Lid snad miluje putina, ale také povolování opasků, to asi ustalo. Jak budou utahovat, láska vezme konec.

 4. Karel Hanza : 16.12.2014 v 8.48

  Vyměňme bábovky za schopné politiky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?