Jak manipulatori.cz manipulují

6.3.2018
Matyáš Zrno

manipulatoriWeb manipulatori.cz se zaměřuje odkrývání hoaxů a lživých zpráv na internetu. Alespoň to o sobě tvrdí. Pokud něco tvrdíte, nemusí to být ovšem pravda, i kdyby jste se z výšin své morální převahy („odhalujeme hoaxy, jsme nezávislí…“) tak tvářili. I manipulatori.cz mohou manipulovat. A to stejně průhledně jako to dělají ti, které (často po zásluze) pranýřují.

Jak sem se to dozvěděl? Na vlastní kůži. Na Fóru 24 jsem v rubrice Pravý břeh zveřejnil článek Svět podle Amnesty. Věnuju se v něm výroční zprávě, která dle mého (a nejen mého názoru) poněkud disproroporčně míří na západní země a v rozporu s původním posláním AI se zaměřuje i na nová tzv. skupinová práva (práva žen, LGBT atd.). Díky tomu jsem se ocitl  na stránkách manipulátorů, protože jsem o zprávě napsal „zřejmě největší manipulaci“. Takže se na to podívejme.

Autor  Jan Cemper mi vytýká, že “ve skutečnosti však zpráva AI řeší lidská práva komplexně a nevyzdvihuje jeden problém nad druhý. Obrázek z protestů žen v USA je jen ilustrační a v samotné zprávě jí není věnováno více prostoru, než jiným tématům.“ Dále, že se pletu, že by se AI nevěnovala LGBT právům v Čečensku. A taky, že prý cituji cosi ze strany 13 a vymýšlím si slova, která v textu nejsou. Plus, že prý v v celém textu není nikde v jedné větě zmíněn Trump, Putin a Duterte.“

Ovšem, jak jsem psal ve svém textu,  „v detailní části čtyřsetstránkové zprávy, kterou si můžete stáhnout v PDF, tohle všechno sice zmíněno je, jenže většina lidí (i novinářů) čte jen úvod  na webových stránkách. A tam se dozvíte spíš jiné věci.“ A pak pokračuji v popisu onoho úvodu včetně toho, jaká je ilustrační fotografie. Kdyby si Jan Cemper  zašel alespoň na úvodní semestr žurnalistiky, dozvěděl by se tam jednu převratnou věc. Obrázek vydá za celý text. Titulek vydá za celý text. Úvod vydá za celý text. Jinými slovy – to, co je podstatné, je to, co se dozvíte co nejdříve. Prvním kouknutím, letmým přehlédnutím textu. A to ví každý, kdo chce ve svém sdělení takříkajíc něco “vypíchnout“. A Amnesty chtěla něco vypíchnout. Proto zprávu zveřejnila v USA, proto je úvod plný přesně těch věcí, na které jsem upozornil. A proto vybrali takovou fotografii, jakou vybrali. Kdyby pan Cemper někdy pracoval v nějakých opravdových novinách, věděl by, kolik času se věnuje právě výběru fotografie a v životě by nenapsal, že nějaká fotografie je „jen ilustrační“.

Pokud jsme si tedy vyjasnili, proč je úvod, fotografie i tutulek důležitý, tak zbytek oněch výtek nedává smysl. Vše, co jsem citoval, v onom klíčovém úvodu ke zprávě samozřejmě je. Jestli hledáte na manipulátorech někoho, z koho udělat ukázkového manipulátora, doporučuji hledat jinde. V médiích pracuji dvacet let a člověk se třeba vedoucím rubriky v Respektu (svého času), Lidových novinách (svého času) nestane úplně zbůhdarma. Minimálně umíme skloňovat, takže se nám nestane, že kritizovaného člověka v úvodu špatně vyskloňujeme (naznačuji tím, že druhý pád slova Zrno se skloňuje Zrna a ne Zrny…).

Každopádně jinak gratuluji ke snaze „vytvořit otevřenou neideologickou platformu pro relevantní a faktickou diskuzi.“ Jan Cemper (bývalý anarchista, mluvčí Occupy Prague a člen Strany zelených) je toho samozřejmě tou nejlepší zárukou. Škoda, mohl to být dobrý projekt.

 P.S. Jedné chyby jsem se přece dopustil. Donald Trump  nemá největší počet žen v kabinetu ze všech amerických prezidentů. Donaldu Trumpovi, americkým ženám i čtenářům se tímto omlouvám.

P.S. II  Původně uvedená informace, že Jan Cemper v mládí squatoval, je dle  jeho ujištění mylná, a proto byla 7.3. 2018 ve 13:33 z textu vyškrtnuta. Pouze dle výroční zprávy BIS za rok 2012 Jan Cemper (“častý pořadatel anarchistických a různých protivládních akcí”) zaštiťoval akce squatterské anarchistické komunity. Není to mimochodem jediná zmínka ve výroční zprávě BIS o Janu Cemperovi.

Příspěvků : 5 - Jak manipulatori.cz manipulují

 1. Manipulátoři Manipulují : 1.12.2018 v 13.52

  Několikrát jsem byl svědkem toho, jak Manipulátori.cz mění celé statě již vydaného článku, včetně nadpisů a odkazů, během pár hodin. Těm prostě nejde věřit.

 2. Jiří Šubrt : 10.3.2018 v 11.53

  Je dobré umět skloňovat, ale je taky dobré, po dvaceti letech v médiích, umět používat kondicionál. Říká i píše se “kdybyste”, nikoli “kdyby jste”.

  Ta závěrečná slova “Ve skutečnosti byl” znamenají co ? Nejspíš chybí zbývající část věty sdělující kdo byl, co byl.

  • Vladimír M. : 24.3.2018 v 19.53

   S tím “kdybyste” máte samozřejmě pravdu, ale je to lingvisty uměle vyrobený tvar v době, kdy logické spojení “kdyby jste” bylo přirozeně používáno ale spoň v některých regionálních variantách a poté ve prospěch oficiálního nově zavedeného tvaru zakazováno. Nedibím se, že to dodnes ledaskomu nejde z úst ani z klávesnice. Já taky zásadně píšu filosofie a diskuse, i když to dnes někteří mladí nemoudří jazykozpytci potírají.

   • Vladimír M. : 24.3.2018 v 19.55

    Omlouvám se za překlepy, “neprošlo redakční úpravou” a už se to nedá napravit dodatečně.

 3. Rýže 58 : 8.3.2018 v 15.27

  Sranda je, že na svém webu to manipulatoři, alespoň částečně opravili (titulek), ale článek se neobjevil ani v části webu nazvané: reakce na články. Přínos to má v ilustraci toho, jak je těžké hlídat hlídače.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?