Hybášková – nový trumf lidovců

31.8.2009
Matyáš Zrno

Evropské rozvody, státní podpora feministickým organizacím, kvóty pro ženy, mezinárodně uznané právo na potrat, registrované partnerství a sexuální výchova – toť vskutku pozoruhodný program lídra KDU-ČSL v hradeckém kraji Jany Hybáškové.

Co dobrého může vzejít ze spojenectví KDU-ČSL a EDS? KDU-ČSL a Evropská demokratická strana (EDS) někdejší europoslankyně Jany Hybáškové uzavřely dohodu o společném postupu v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny.

„Prosazujeme jednotné evropské rozvody, státní podporu feministickým a protirodinným organizacím, kvóty pro ženy, jsme pro mezinárodně uznané právo na potrat, jsme pro registrované partnerství, sexuální výchovu a snazší přístup k antikoncepci.“ Tak by mohl znít volební program KDU-ČSL. Se ženou, která přesně tyto názory propaguje a v Evropském parlamentu pět let prosazovala, se totiž spojili. Ano, řeč je o Janě  Hybáškové, donedávna europoslankyni a předsedkyni trpasličí Evropské demokratické strany. Svého času velvyslankyni v Kuvajtu, kde proslula poněkud nevázaným soukromým životem, ale to sem nepatří.

Cyril Svoboda si s ní plácnul, vpravdě demokraticky se ji snažil procpat na první místo středočeské kandidátky (přestože ho jindy a kvůli jiným záležitostem) slíbil Lence Ptáčkové-Melicharové), aby ji nakonec dostal na královéhradeckou kandidátku. Bohužel tím z jediného volitelného místa vystrnadil Jiřího Vitvara, jednoho z mála slušných, schopných a zásadových lidí v KDU-ČSL. Jak bude pokroková liberální Hybášková lákat voliče z východočeského venkova, se uvidí.

Škoda, že jí Cyril Svoboda nenechal své místo v Praze, tam by možná i hlasy několika dezorientovaných feministek dokázala přinést. I když představa, že liberálové začnou kvůli nějaké tváři v čele KDU-ČSL najednou volit „černo…. lníky“ je poněkud naivní, ovšem lídry KDU-ČSL neopouští. Trochu to celé připomíná Paroubkovo buldozerování severočeské kandidátky ČSSD, kam přes odpor místních straníků prosadil herečku Brožovou a hokejistu Šlégra. Paní Hybášková samozřejmě není zcela herečkou se seníkem místo mozku a na některé věci (jako třeba Írán) má docela rozumný názor. Je ovšem otázka, jestli zrovna to je ten pravý volební chyták. Na věci, které se nás týkají trochu více, má bohužel názory, které (alespoň doufám) se od těch lidoveckých dost liší. A určitě se liší od názorů katolických.

Rozvody a antikoncepce

Jana Hybášková sice byla vyhodnocena jako náš nejlínější europoslanec, je nicméně skoro škoda, že se rozhodla dělat vůbec něco. Jakmile se rozhodla k nějaké aktivitě, skončilo to vesměs katastrofou.
Nadšeně prosazovala evropský rozvod – pravidla, která měla usnadnit rozvody mezi manželi různých občanství. Jak sama říká, nechce tím omezovat roli národních států, jen „přidávat na kvalitě života občanů“.

Hlasovala pro zprávu italského komunisty Giusto Catanii, kde se europoslanci mimo jiné přihlásili k tomu, že je třeba zvýšit povědomí veřejnosti o právu na reprodukční a sexuální zdraví, a vyzývá členské státy, aby zajistily, že ženy budou moci plně požívat svých práv, aby zavedly přiměřenou sexuální výchovu, „důvěrné“ informační a poradenské služby a usnadnily přístup k antikoncepčním metodám.

Protežování homosexuálů a feminismu

Poslanci dále požadovali zaručení práva volného pohybu v Evropské unii; u párů téhož pohlaví se bude uplatňovat za rovných podmínek, jako jsou podmínky uplatňované u párů heterosexuálních. Hybášková také žalovala na Českou republiku kvůli tomu, že si Ministerstvo práce a sociálních věcí dovolilo omezit dotace protirodinným, radikálně feministickým organizacím, které pak naše děti ve školách za naše peníze učí,že mají mít společné záchody a vyprávějí jim pohádky o tom, jak drak unesl prince a toho pak zachránila princezna.

Kvóty pro počet žen v politice a armádě

Jana Hybášková by také ráda více žen v politice. To samozřejmě není nic špatného, ovšem způsob, jaký zvolila, je na pováženou. Řešení Jany Hybáškové, která o sobě v občasném pomatení mysli hovoří jako o pravicové političce, je typicky levicové – kvóty. Asi by chtěla dosáhnout na zářný příklad Rwandy, s více než padesáti procenty žen v parlamentu.

Europoslankyně Hybášková se také pokusila podlomit i to málo, co zbývá z evropské obranyschopnosti, když hledisko rovnosti pohlaví důsledně aplikuje i na vojenské mise. Zcela vážně tak vypustila z úst třeba tuto perlu: „Jakým způsobem provedla Rada EU doporučení vedená v ‚Závěrečné zprávě o uplatňování hlediska rovnosti pohlaví v EUFOR v Konžské demokratické republice ze dne 15. prosince 2006‘ včetně jmenování poradců pro uplatňování hlediska pohlaví na třech úrovních: v Bruselu, na operačním velitelství (OHQ) a na velitelství ozbrojených sil (FQH)… školení v problematice rovnosti pohlaví před nasazením?“

Jinými slovy, vojáci, kteří jdou do akce v Kongu, se musejí ještě podrobit školení jakýchsi feministických politruček, které budou na všech úrovních velení (k jistě velké radosti velících důstojníků). Dále paní Hybášková požadovala rovné postavení žen v zahraničně-politických a bezpečnostních misích obecně (což nebude tak snadné, tolik vojaček prostě nemáme…).

Cui bono?

Takhle tedy září nová hvězda KDU- ČSL, jednička v královéhradeckém kraji. Je otázkou, co k tomu Cyrila Svobodu vedlo. Možná si myslí, že disciplinovaní lidovečtí voliči Hybáškovou překroužkují. Možná jsou mu její názory blízké. A možná mu stačí její bezbřehý eurooptimismus a nadšený souhlas se vším, co přichází z Bruselu. Každopádně zatloukl další hřebíček do rakve křesťanské politiky v České republice.

Vyšlo v časopise RC Monitor.

Příspěvků : 12 - Hybášková – nový trumf lidovců

  1. mahava : 7.9.2009 v 15.09

    Pokud mé někdo návrh na lepší křesťanskou stranu ať napíše. Ve volbách jinak není alternativa a ani o čem diskutovat. Preferenční hlasy a diskuse ve straně- i základních organizacích je to, co jsme za komunistů postrádali a dnes to nechceme sami udělat.

  2. MDJ : 4.9.2009 v 17.08

    madame Hybáškové mne opravdu, ale opravdu zajímá jen velmi málo. Já bych spíše ráda nahlédla do záměrů Cyrila Svobody, nebo je nějak chtěla pochopit. Nejde mi to. Oba politiky pokládám za dosti nechutné osobnosti a klidně bych se bez jejich činnosti v českém politickém rybníku obešla. Na co ovšem zvědavá jsem: jak se s tím vypořádají lidovečtí voliči!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?