Hvězdné války aneb 25 let SDI

4.4.2008
Redakce

Dne 23. března 2008 uplynulo 25 let od slavného televizního projevu presidenta Ronalda Reagana, v němž oznámil program Strategické obranné iniciativy (SDI). U této příležitosti Občanský institut uspořádal seminář “Hvězdné války aneb 25 let SDI”, nad kterým převzala záštitu ministryně obrany ČR Vlasta Parkanová.Na semináři vystoupili Roman Joch (ředitel OI) s tématem Nukleární strategie studené války. Následoval Martin Koller (redaktor časopisu Naše vojsko), který přítomné seznámil především s technickými aspekty SDI. Pavel Bratinka (předseda Správní rady OI) v příspěvku “SDI – šach-mat komunismu” poukázal na významnou úlohu, kterou SDI sehrála při podvracení komunistického panství.

Jiří Schneider (ředitel PSSI) vystoupil s tématem “Odpůrci SDI tehdy a odpůrci NMD dnes”, ve kterém zhodnotil argumentaci i zázemí odpůrců SDI a dnešních odpůrců protiraketové obrany.
Po skončení akce následoval koktejl v prostorách MO ČR.

Příspěvků : 2 - Hvězdné války aneb 25 let SDI

 1. Michal : 9.4.2008 v 21.34

  Jedna nesnáz s přijetím šance radaru je naše potřeba krátkého zdůvodnění. Asi jako když letěl sputník na Měsíc, pracující rádi strádali koncentrací potenciálu vlasti na ten úkol, na Měsíc byl přece vržen srp a kladivo…že se roztřískaly na cimprcampr už pracujícím nevadilo. Argument byl jasný stručný, stačilo jen se veselit v ulicích.

  Téma radaru je skoro knihovna. Jen jeden list z minulého týdne: Za teroristický útok v Izraeli převzali zodpovědnost hned dvě navzájem na smrt znepřátelené skupiny, hamas i fatah. Pokud to nespáchala jedna z nich, podle naší logiky by se měla stát v očích té úspěšné směšnou a lživou.

  Ale orient má jinou logiku. Nepřítel venku je proto, aby spojoval doma.Aby zvedl prestiž velitele, který se bojí zejména svých vlastních. Ne aby čelil pretendentovi o moc, aby ale vůbec obstál před svými. Aby si jej vážili v dnešní zoufalé době, kdy už skoro nejde přepadnout karavanu natož podniknout nájezd na příbuzné a z kořisti obdarovat jejich vdovy. Tak jako naše jedna minorita je ponížena, když domů přinese výplatu, zatímco u sousedů slaví čórku – tedy důkaz důvtipu, odvahy, převahy, statečnosti.

  Zatímco v Iráqu krev teče denně, nám bližší Orient je konsolidovanější. Má trpělivější strategii. Tím spoíše dokáže soustředit síly na větší podnik, vymyslet zejména překvapení, nebýt jen všedním zabijákem, ale ověnčit se slávou alespoň na týden. Co to bude netušíme, svět tisíce a jedné noci je originální, generace básníků a vypravěčů rozvinuly kreativitu. Jen obvyklé explozi se moc tleskat nebude. Jejich minimalismus je nebezpečný, i oni musí bojovat o sponsory.

 2. less than zero : 2.4.2008 v 15.16

  na Vámi inzerovaných servrech na podporu radaru v brdech je mnoho odpovědí na otázky, které jsou naprosto nepodstatné… mne zajímají jen otázky k radaru ve vztahu k informaci, že zde bude umístěn radar z Marshllových ostrovů…chtěl bych znát officiální strategické parametry důvodů proč byl umístěn zrovna tam a proč zrovna ted už tam být nemusí…nejlepší by bylo z veřejnit všechny dvoustrané smlouvy mezi usa a mrshall. ost. od roku 1980 až do současnosti.

  osobně bych byl všemi deseti pro účinou obranu před čímkoli, ale nikoli jen ve formě propagandy…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?