George W. Bush: Adios!

23.1.2009
Roman Joch

George W. Bush končí v úřadě amerického prezidenta. Za jeho první prezidentské období bych mu dal dvojku, za to druhé čtyřku. Mé celkové hodnocení Bushe je tudíž klasifikováno známkou 3.

Jeho četní levicoví kritici si neuvědomují, že Bush byl do značné míry levicový prezident. Pokud jde o domácí státní výdaje, byl druhým nejlevicovějším prezidentem USA.

V zahraniční politice bude navždy spojován s reakcí na teroristické útoky 11. září 2001. Jeho prvotní impuls a reakce byly správné: útoky byly aktem války, jako odpověď na ně tudíž musí následovat politicko-vojenská akce. Pro bezpečnost Západu je nezbytné svrhnout či zastrašit ty režimy, které doposud podporovaly protizápadní teroristické skupiny a usilovaly o nejničivější zbraně.

Tento legitimní cíl bezpečnosti Západu však Bush rozšířil – či spíše rozředil – snahou o export demokracie do islámského světa. Realistická trestní expedice s omezenými cíli se změnila v nerealistickou snahu transformovat kulturu, která liberální demokracii nepřeje. Dostavily se první neúspěchy, nepřátelé ztratili z Ameriky strach, což je přimělo k novým a novým útokům v Iráku. Prezident Bush sice nakonec situaci zachránil (v roce 2007 zvýšil počet vojáků v Iráku), přesto onen odklon od bezpečnosti Západu k šíření demokracie byl zbytečný, ba místy škodlivý.
 
Doma Bush bodoval v justici: jmenoval soudce, kteří interpretují americkou ústavu takovou, jaká je, tudíž věrně, nikoli takovou, jak by si osobně přáli, aby vypadala, tudíž svévolně.

Naopak nejhorším aspektem jeho domácí politiky se staly enormní státní výdaje (především na školství a zdravotnictví); George W. Bush utrácel peníze rozmařile a vládl téměř jako socialista. Dědictvím po něm je deficit a také posílení levice.

Dějiny budou prezidenta Bushe hodnotit lépe než současnost. Totéž se stalo Trumanovi: z úřadu odcházel neoblíben a v zahraničí uvízl v nepopulární korejské válce; dnes je však nazírán jako státník, který včas rozpoznal sovětskou hrozbu a navrhl úspěšnou obranu Západu, již později k vítězství dovedli jeho následovníci. Bush bude tím, kdo první rozpoznal hrozbu islamismu a začal zápas za svobodu proti této fanatické, vražedné ideologii.

Hodnotíme-li Bushe, nezapomeňme na člověka pracujícího v tichosti vedle něho a za ním: Dick Cheney byl nejvlivnějším viceprezidentem v dějinách USA a doposud jediným, jenž spolurozhodoval o nejdůležitějších bezpečnostních otázkách. Nemalou zásluhu na tom, že svět není mnohem, mnohem nebezpečnější, má právě Cheney.

Publikováno v týdeníku Týden č. 3, dne 19. ledna 2009.

Příspěvků : 4 - George W. Bush: Adios!

 1. Milan Vykoukal : 10.6.2009 v 9.24

  Za ty statisíce zmařených životů a za vytváření teroristů pomocí tajných služeb CIA a jiných by měl být po právu souzen. a s ním i jeho klika, Cheney, Rumsfeld, Guliani, a mnoho mnoho dalších psychopatů. Jak by se mu líbil waterboarding ozkoušený na vlastní kůži?
  HOWGH

 2. blogger : 9.2.2009 v 18.09

  ale to vy také, Jochu
  http://911.yweb.sk/
  http://www.ae911truth.org/
  http://video.google.com/videoplay?docid=-3219629169575348946

  a ve výčtu seriózních zdrojů bych mohl dlouho pokračovat

 3. Milan Vykoukal : 29.1.2009 v 14.39

  Dobry den.Nechcete videt i jine stranky tohoto skveleho vudce zap. sveta? Stale verite v arabsky terorismus? Myslite ze nezaregistrovani utoku ctyr(!) letadel na strategicke budovy USA bylo v poradku?Zamyslete se,prosim.Nejlepsi zpravodajske a vyzvedne sluzby selhaly.Jak je to mozne?Mame jim verit i ted,ze jsou USA schopny nas ochranit,kdyz to nedokazaly na vlastnim uzemi?A co nevysetrovani styku rodin Bushu a Ladinu? Ne,dekuji. Neverim tomuto “krestanovi” ani slovo.Zkuste se informovat o jeho dedeckovi Prescottovi a jeho konexemi na hitlerovo Nemecko. Myslim si ze na G.W.B. toho neni moc k obdivu.Hezky den.

 4. Báró : 28.1.2009 v 19.18

  Ano, největší provinění Bushe jsou ohromné státní výdaje. Jinak se ale nemá v podstatě za co stydět – boj proti AIDS (nikoliv ústy, ale činy), odpor k levičáckému stylu úřadování, pevné konsistentní postoje, přímé a upřímné reakce, opravdová víra v Boha, zákaz pokusů s lidskými embryi, svržení krvavého diktátora a vyplašení ostatních jemu podobných, opatrný přístup k Rusku a evropským levičákům, snaha omezit závislost na arabské ropě využitím jiných technologií…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?