Filmový seminář o válce v Iráku

24.4.2009
Matyáš Zrno

Občanský institut uspořádal další pokračování filmového semináře “Evropské hodnoty ve filmu – Západ a jeho nepřátelé”, ve spolupráci s Vysokou školou Cevro institut za laskavé podpory Konrad Adenauer Stiftung.

Tématem promítání ve středu 29.4. od 19.00 byla jedna z tragických epizod války v Iráku, masakr iráckých civilistů v Hadítě, ke kterému došlo po útoku na americký konvoj v roce 2005.

Pozvánku i s veškerými podrobnostmi naleznete zde.

Jeden příspěvek - Filmový seminář o válce v Iráku

  1. michal : 2.5.2009 v 19.19

    Evropskýma očima, jakkoliv se film snaží být úplným, je to frustrující. U nás totiž není zvykem, aby nejen starší muži trávili život hleděním na obzor a pečlivým sledováním všeho kolem. Tisicíletí pod tlakem nájezdů sousedních kmenů je naučila ani v noci nechat věci jen náhodě. Tu si snadno všimnou ukládání nejen bomby k silnici, ale zejména jakéhokoliv neobvyklého pohybu, neznámých lidí.konečně i u nás na vsi bylo zvykem průchozí dotázat “teta kam dete, co to nesete..” ještě v Rumunsku jsem zažil osobu, která se ke mně a domorodci připojila s dotazem “o čem si povídáte?” Co je dnes u nás nemyslitelné, sledujeme spíše televizi, je v otevřeném světě nezbytné.

    Tak okolí nejen nese zodpovědnost za prostředí (i v našem středověku “honit” a dohnat zločince zaručovalo vyhnutí trestu pro všechny za zločin na jejich teritoriu. I uvnitř domu va východě mi byla nápadná změna nálady podle dění kolem domu, které jsem přirozeně nevnímal.Došlo mi to, až když mi byl doporučen zadní vchod do jiné ulice, protože se moje přítomnost někomu zřejmě nelíbila a někdo rodinu varoval, možná jen změna zcela pro nás podprahová.

    Msta komanda jistě není hezká a přípustná, ale bez třeba adekvátnější přísné a okamžité reakce by se další komando stalo jen lovnou zvěří.Zatímco na mediální rovině lze masakr dobře marketingovat, zejména pro městské publikum, orient ví své. Je nezbytné připojit se k silnějšímu, včas. Na venek lze hrát hry na statečnost charakter a odpor, uvnitř, v zásadním, musí být člověk pragmatik. Stačí jednou nedosáhnout večer studny, ráno ji již nebudete potřebovat, ani pohřeb.Supové navigují hyeny s předstihem.

    Film přinesl hodně materiálu, ale stále je to poněkud exteriér, do duše civilizace zcela nevidí. Když vás pozvou a nabídnout vám nejcenější, není to jen pohostinnost, vtahují vás do své koalice, do svého klanu, je jim to naléhavě potřeba.Vaše informace jim může zachránit život už dnes večer. Viz. Fatah v Gaze letos o Vánocích!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?