Filmový seminář – Eleni

21.4.2008
Redakce

V rámci filmového semináře “Evropské hodnoty ve filmu – člověk proti totalitě” proběhlo ve středu 23.dubna promítání řeckého dramatu režiséra Petera Yatese “Eleni” (1985). Jde o jeden z mála snímků, který se věnuje tématu řecké občanské války 1944-1949.
Od konce občanské války uplynulo 30 let, válečné zločiny jsou promlčeny a do Řecka se vracejí lidé z exilu. Vrací se i novinář Nicholas, aby pátral po okolnostech smrti své matky Eleni, která byla za války popravena partyzány. Ani po tolika letech není schopen vyrovnat se s její smrtí a před očima mu ožívají pohnuté události oněch dní, dogmatické moci a bezmoci obyčejných lidí. Poutavé drama kombinující retrospektivy se současností podává obraz kruté situace, způsobené absurdním lidským jednáním. Přestože nakonec Nick hlavního viníka najde, nepomstí se – pod vlivem matčina „dědictví” – potřeby a síly lásky…

Filmový seminář pořádá Občanský institut ve spolupráci s Vysokou školou Cevro institut a s laskavou podporou Konrad Adeanuer Stiftung.
Film se bude promítat jako vždy v budově Vysoké školy CEVRO Institut, Jungmannova 17, Praha 1, od 19:00.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?