Fiktivní satira o opět velkém Rusku, Americe, Putinovi a Trumpovi

10.6.2021
Roman Joch

pexels-pixabay-415071Satirický román Make Russia Great Again (Udělejme Rusko opět velkým) amerického novináře Christophera Buckleyho, jemuž je vedle politiky vlastní i humor, by mohl být blízký realitě. Romana Jocha z pomyšlení, že tak nějak to mohlo být, že podobně se mohl bývalý prezident USA Donald Trump chovat, a něčeho takového se i dopustit, mrazí.

 

 

Umělecké zpracování bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa bylo jen otázkou času – román, film či televizní seriál. Film a televizní seriál se určitě objeví, literární fikce již je tady. Satirický román Make Russia Great Again (Udělejme Rusko opět velkým) od amerického novináře Christophera Buckleyho, vyšel už loni.


Jeho otcem je William F. Buckley (1925–2008), přední novinář americké poválečné pravice a konzervatismu, zakladatel a šéfredaktor časopisu National Review, televizní komentátor, diskutér a přítel bývalého prezidenta USA Ronalda Reagana (1911–2004) – Reagan byl „mečem“ (hlavním politikem) americké pravice, Buckley jejím „perem“ (hlavním novinářem). Christopher Buckley v osmdesátých letech psal projevy tehdejšímu viceprezidentovi USA Georgi Bushovi staršímu (1924–2018), jeho hlavním zájmem se však stal humor.

Proslul jako autor humorných knih z americké politiky, nejznámější je Thank You for Smoking (Děkujeme, že kouříte), jež byla zfilmovaná jako komedie. Těsně před volbami v roce 2008 napsal komentář Sorry, Dad, I’m Voting for Obama (Omlouvám se, tati, ale budu volit Obamu). Jeho nejnovější knihou je zmíněná Udělejme Rusko opět velkým, parafráze Trumpova MAGA, Make America Great Again (Udělejme Ameriku opět velkou).

Snadno rozpoznatelné pseudonymy

Kniha začíná vzpomínkami Herberta „Herba“ Nuttermana, toho času v nápravně-výchovném zařízení, kterému Trump říkával „můj oblíbený Žid“. Nutterman byl manažerem Trumpova resortu Farrago-sur-Mer, pseudonym Tumpova Mar-a-Lago na Floridě. Jednoho dne, kdy už je v důchodu, mu zazvoní mobil, volá mu prezident Trumpa. Manželka mu říká: „Nezvedej to.“ Neposlechne ji a souhlasí s tím, co od něho Trump chce. Manželka je naštvaná a pláče, ví, že to nedopadne dobře. Trump chce, aby Herb byl šéfem jeho prezidentské kanceláře.

Mnoho osob stejně jako resort Mar-a-Lago alias Farrago-sur-Mer vystupují pod snadno rozpoznatelnými pseudonymy. Například viceprezident je Mike Pants (pants se rýmuje s Pence a znamená kalhoty); kritik Trumpa, pak jeho obhájce, senátor z Jižní Karolíny, je Squigg Lee Biskitt (Lindsey Graham); protrumpovští moderátoři pořadů na televizní stanici Fox News jsou Seamus Colonnity (Sean Hannity, colon je latinsky tlusté střevo) a Corky Fartmartin (Tucker Carlson, fart je anglicky prdět); poradce pro národní bezpečnost je Judd Wootten (John Bolton).

Ředitelka národního zpravodajství (DNI) je Miriam Jonesová (zřejmě podle Giny Haspelové, bývalé šéfky CIA); Trumpova asistentka a mediální obhájkyně Katie Borgia–O’Reillyová (Kellyanne Conwayová) přezdívaná „blonďatá tarantule“. Buckley spekuluje, jak vypadá její domácnost s manželem „Romy“ O’Reillym (George Conway), ostrým kritikem Trumpa především na Twitteru, zatímco ona ho v médiích hájí. Trumpova bývalá mluvčí, evangelikálka Beulah Puckle-Petersová, je Sarah Huckabee Sandersová, Jored zeť Jared a Ivunka dcera Ivanka.

Americká velvyslankyně ve Vatikánu a její manžel, bývalý předseda Sněmovny reprezentantů, jsou Clytemnestra a Salamander „Sally“ Neuderscreech (Callista a Newton „Newt“ Gingrich, newt znamená mlok). V demokratických primárkách kandidují také bývalý starosta New Yorku Morris Goldberg (Michael Bloomberg) či senátorka Tabitha Cramp (Kamala Harrisová). A velvyslankyní při OSN je ambiciózní Cricket Singhová, která se chtěla stát viceprezidentkou a nahradit Mika Pantse – Nikki Haleyová. Trumpovým autorem projevů je ostře protiimigrantský Stefan Nacht von Nebel, který nosí pruský monokl (Stephen Miller je věřící žid a vydávat ho za kryptonacisti je nefér).

Některé postavy mají svá jména – Trump, Putin, ministr zahraničí Pompeo, právník a bývalý starosta New Yorku Giuliani. A pak jsou tady i zahraniční státníci, autoritáři, které Trump obdivuje: Putin, turecký prezident Attajurk, nový německý kancléř Goerring či japonský císař Hirohito II.

Hned na začátku Herb Nutterman zjistí – Jored a Ivunka to naznačují –, že Putin na Trumpa něco má. Na scénu vstupuje ruský oligarcha Oleg, který má monopol na těžbu molybdenu, kliniku na transplantaci lidských orgánů v Tádžikistánu a chemickou továrnu, v níž se vyrábí novičok přezdívaný „Olegův olej“. V roce 2013 uspořádal v Moskvě Miss Universe, v níž byl porotcem vybírajícím z 18 finalistek Donald Tump.

Olega se však týká „Glebnikovův zákon“ (Magnitského zákon pojmenovaný po ruském právníkovi zavražděném ve vězení), který uvaluje sankce na ruské vládní představitele a oligarchy. Proto Oleg nemůže cestovat do zemí, kde působí Interpol, což ho irituje. Proto naléhá na Trumpa, aby zařídil v Kongresu odvolání Glebnikovova zákona, čímž Trump pověří senátora Biskitta, který je zděšen, neboť je zahraničněpolitickým a bezpečnostním jestřábem.

V Rusku jsou prezidentské volby a v prvním kole Putina porazí (a těsně nezíská nadpoloviční většinu) lídr komunistů Zitkin. Američané mají pro kybernetickou válku tajnou platformu Placid Reflux (tichý zpětný tok), která automaticky, bez lidského rozhodnutí, vrací úder těm, kdo na USA kyberneticky zaútočí. Proto po Putinovu zásahu do amerických prezidentských voleb v roce 2016 Placid Reflux zasáhne do ruských. (Buckley se zřejmě inspiroval filmem Dr. Divnoláska Stanleyho Kubricka /1928–1999/, v němž na závěr nastane automatická jaderná odplata.)

Putin ani Trump nevědí, co se stalo. Putin pozve Zitkina na Rudé náměstí, aby zde měl projev, ale před tím mu vodku řízne laxativem, a Zitkin si v jeho průběhu před kamerami a mikrofony nadělá do kalhot. Rudému náměstí se pak chvíli říká „hnědé náměstí“. Putin chce touto akcí zvýšit své šance ve druhém kole prezidentských voleb. Trump, aby mu pomohl, a učinil opět šťastným, ho pozve do Bílého domu.

Sexuální nahrávky

Oleg je nespokojený, že Glebnikovův zákon dosud nebyl odvolán, a sdělí Herbovi, co má na Trumpa. Ten při Miss Universe slíbil každé z 18 finalistek, že když se s ním vyspí, vyhraje. Všechny to udělají, přičemž Oleg si je s Trumpem nahraje a nahrávky postupně zveřejňuje. Právníkovi Trumpa Giulianimu hrozí vězení za machinace na Ukrajině, proto požádá o azyl na ekvádorské ambasádě v Londýně, kde byl Julian Assange. Trump nařídí šéfce CIA Miriam Jonesové, aby byl Giuliani, bude-li chtít z „Assangeova“ balkónu promluvit, ze střechy protější budovy zastřelen.

Herb dostane od Trumpa příkaz sejít se Olegem a přesvědčit ho, aby další nahrávky nezveřejňoval, protože ohrožují Trumpovo znovuzvolení – až bude znovu zvolen, Glebnikovův zákon bude odvolán. Herb jede do Vatikánu, kde Interpol nepůsobí, na schůzku s Olegem, přičemž je převlečen za monsignora (nápad Miriam).

Když si sednou ke kávě, někdo po nich začne střílet, Olega odvedou bodyguardi do bezpečí, ale myslí si, že ho chtěli Američané zabít. Proto zveřejňuje další nahrávky (první dámu Melanii obzvlášť nepotěšila ta, na němž je Trump s miss Slovinska). Vatikánský deník La Bestia Aeterna (Věčná bestie; americký web, pro který psal Buckley a v němž oznámil, že bude volit Obamu, se jmenuje The Daily Beast) napsal, že to bylo kvůli teologickému sporu o papežské neomylnosti papeže Františka, jenž se vymkl z rukou…

Díky sexuálním nahrávkám s finalistkami Miss Universe se však Trump stává u svých, především mužských voličů stále oblíbenější. A heslo MAGA, Make America Great Again, začínají zaměňovat za MAHA, Make America Hard Again (Udělejme Ameriku opět tvrdou). Proto je třeba zveřejnit další nahrávky s finalistkami.

Miriam řekne Trumpovi o existenci PlacidReflux, což ho vyděsí, a přikáže jej vypnout. Nesmí se to však dozvědět Putin, proto ho Trump opět podpoří a pozve do Bílého domu. Putin přijímá a Oleg přestává nahrávky zveřejňovat. Trump však chce, aby zveřejňování pokračovalo, protože mu zvyšují popularitu. Proto přikáže, aby Putin a Oleg byli učiněni šťastnými a Rusko opět velkým (Make Russia Great Again).

Umělá inteligence Placid Reflux

Herb letí na Kamčatku setkat se s Olegem, aby mu sdělil, že má ve zveřejňování pokračovat. Oleg je však stále naštvaný, že Glebnikovův zákon nebyl odvolán. A řekne Herbovi, že má ještě jednu nahrávku vedle těch osmnácti. Jedna z finalistek, Káťa (miss Ukrajiny), byla naštvaná, že nevyhrála, přestože jí to Trump slíbil.

Trump řekl Olegovi, aby se o ni postaral, a Káťa zemře. Zřejmě otrava novičokem, někdo ji namazal „Olegovým olejem“. A nahrávku, na níž Trump říká Olegovi, aby se o ni postaral, Oleg zveřejní. Když to Herb sdělí v Oválné pracovně Trumpovi, ten chvíli přemítá a pak si pozve Miriam a volá do Pentagonu na velitelství dronů. Miriam vyjde z Oválné pracovny bledá.

Ve druhém kole prezidentských voleb v Rusku zvítězí Zitkin a Trump zuří. Americký Placid Reflux coby umělá inteligence si totiž zapojil náhradní zdroj energie a migroval na jiné severy. Rusko nadále vyhodnocoval jako nepřítele, proto ovlivnil i druhé kolo ruských prezidentských voleb. Zitkin říká, že pověsí všechny oligarchy na jejich kravatách Hermes.

Trump volá Putinovi, aby volby anuloval, protože je zmanipulovali komunisté a Ukrajinci. Američtí demokraté jsou v defenzivě, protože Trump fandí Putinovi, a oni nechtějí fandit komunistům. Putin se však nakonec dozví, kdo byl za hackerským útokem a zruší návštěvu USA, Trumpovi nebere telefony. Oleg chce zveřejnit nahrávku ohledně Káti.

Trump chce zrušit všechny zpravodajské služby a ponechat si jen zabijácké drony. A 50 miliard dolarů, jež dostávaly, dát na vybudování zdi s Mexikem. Miriam na Helloween (31. října) ukáže Trumpovi a Herbovi satelitní záznam, jak ruská ponorka třídy Akula potopila dvěma torpédy v Černém moři Olegovu jachtu i s Olegem.

Další čtyři roky

Putin se rozhodl udržet Trumpa v Bílém domě, proto se zbavil Olega, nedovolil mu nahrávku zveřejnit. Média oznámí, že Herb i Biskitt lobovali za odvolání Glebnikovova zákona a Herb se tajně scházel s Olegem, proto je zatčen. Trump je zvolen na druhé období, Miriam rezignuje, Pompeo se dozví, že je propuštěn při návštěvě Tádžikistánu, a poté má problém dostat se komerčními linkami domů (vládní letadlo mu Trump odepře). Novou ministryní zahraničí se stává Cricket Singhová. Herb je již několik let ve vězení a milost od Trumpa stále nepřichází.

Jednoho dne ho navštíví Miriam a řekne mu, jak to bylo. Měla už plné zuby toho, co měl Putin na Trumpa, a jeho ústupku. Nařídila střelbu na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu, aby si Oleg myslel, že ho Američané chtějí zabít (rozkaz ale byl, že nikdo nesmí zemřít), proto nahrávky nadále zveřejňoval a následně Trump volby prohrál. Netušila však, že nahrávky zvýší Trumpovu popularitu. Také zařídila, aby se Putin dozvěděl, že ruské volby proti němu zmanipuloval americký Placid Reflux, aby už Trumpovi ve volbách nepomáhal.

Jenže Putin přemůže svou pýchu a vyhodnotí si, že Trump se mu v Bílém domě hodí, a proto nechává zabít Olega. Trump získává další čtyři roky v prezidentském křesle. Miriam řekne Herbovi, ať vše napíše, má rakovinu a umírá, vydání knihy jí neublíží. Herb dokončuje paměti a dopisuje si se Zitkinem, který je také v nápravně-výchovném zařízení, ve věznici Lefortovo v Moskvě.Z pomyšlení, že tak nějak to mohlo být, že podobně se mohl Trump chovat, a něčeho takového se i dopustit, mrazí. Buckleyho fikce by mohla být blízká realitě.

 

Vyšlo dne 6.6.2021 na ceskapozice.lidovky.cz

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?