Fénix z popela

14.5.2008
Roman Joch

„Jednou ze zásadních známek slušnosti v dnešní době je stydět se za to, že jsme lidmi 20. století.“ – řekl americký konzervativní autor druhé poloviny dvacátého století Frederick Wilhelmsen.

Dvacáté století bylo stoletím nacismu a komunismu, koncentračních táborů a gulagů, genocid a masového vraždění. Existují studie, které ukazují, že ve 20. století bylo zavražděno více lidí, než ve všech předchozích stoletích dohromady.
Ano, byl a dodnes je důvod stydět se za dvacáté století. Zároveň je však ve 20. století možné nalézt i pár důvodů pro naději a optimismus. Například vedle proklamace II. vatikánského koncilu o náboženské svobodě Dignitatis Humanae či zvolení Ronalda Reagana presidentem USA a následného pádu komunismu bylo jedním z takovým důvodem pro naději a optimismus i zrození státu Izrael před šedesáti lety a jeho přežití do dnešních dnů. Fakt vzniku a existence Izraele ujišťuje člověka v tom, že s naší civilizací to stále ještě není naprosto marné, že stále ještě žijí lidí, kteří milují svobodu, jsou ochotni ji bránit a jsou při tom úspěšní.

Izrael je ostrovem svobody na Blízkém východě. Až do americké invaze do Iráku v roce 2003 byl Izrael – snad s poloviční výjimkou Libanonu – jedinou zemí na Blízkém východě, v jejímž parlamentu zasedali opoziční arabští poslanci. Považte, opoziční arabští poslanci! V ostatních arabských zemích nic takového jako opoziční poslanec neexistovalo. Pokud by se náhodou nějaký poslanec rozhodl být opozičním, jeho životnost by se měřila v hodinách a minutách. Stát Izrael svým občanům – židovským, arabským, drúzským a ostatním – garantuje více svobody než ostatní státy v regionu. Zároveň je to stát frontový, nenáviděný mnohými svými sousedy a neustále napadaný. Izrael chce mír, ale nemůže jej mít. Arabští Palestinci mohou mít mír, ale nechtějí jej. Toť ten rozdíl, který morální relativisté a rovnostáři nevidí.

Stát Izrael je jako Fénix, který povstal z popela. Z popela Osvětimi. Evropské země nebyly schopny uchránit své židovské občany před vzteklým a genocidním nacismem. (Mnohé evropské země nebyly schopny uchránit své občany, židovské i ostatní, ani před vzteklým a genocidním komunismem.) Jako reakce na toto selhání bylo všeobecně přijato právo židovského národa na svůj stát v prastaré domovině. Toto rozhodnutí OSN však v květnu 1948 nerespektovaly okolní arabské země a maličký stát Izrael napadly. Začala válka za nezávislost, v níž David porazil Goliáše.

Přitom se tu projevuje ironie dějin: stát Izrael vznikl jako útočiště Židů, jako prostředek jejich bezpečnosti a přežití. Ve skutečnosti by však v důsledku nepřátelství svého okolí stát Izrael ani jeho občané vlastními silami nepřežili. Aby Izrael žil v bezpečí, potřebuje pomoc mnohých svobodymilovných lidí na světě, v současné době především ze Spojených států.
To je ten paradox: evropští křesťané nebyli schopni ochránit své židovské spoluobčany, proto vznikl Izrael. Ale aby Izrael a jeho židovští občané přežili a žili ve svobodě, potřebují pomoc a ochranu amerických křesťanů. Bez podpory amerických křesťanů by Izrael zanikl.

Žijeme ve světě, který není fér. Izrael, tu nejsvobodnější společnost v regionu, mnozí v Evropě nenávidí – a přitom titíž lidé shlížejí na krvavé, tyranské a diktátorské nepřátele Izraele blahosklonně. Ano, život není fér, ale v některých případech se vyloženě chová jako osel.

Publikováno na www.tyden.cz dne 9.5.2008.

Příspěvků : 12 - Fénix z popela

 1. Didi Haifa : 20.5.2008 v 20.18

  Mnoho povyku jen kvůli závisti a vlastní neschopnosti odpustit sama sobě svůj omyl. Již od roku 587př.o.l. šlapou pohané po Jeru-salému a budou po něm šlapat dokud se jejich časy nenaplní. My židé to víme, jak si z vlastní neznalosti rozbijete ústa až odmítnete nabídnutou Milost v beránku Slávy. Na rozdíl od Vás vyznáváme svá provinění a věříme Svatému B., že On Jediný se skrze svůj lid na Vás oslaví a vyvýší. Je nám jedno jak sami na sebe štěkáte a koušete se mezi sebou, ale vězte, že pokud by to nebyla vůle Stvořitele jednali bychom s cizinci po svém.Boží milosrdenství je věčné.

 2. Daniel Schorm : 16.5.2008 v 14.10

  To srovnani s Kosovem by svym zpusobem i sedelo, jenomze na to tady nikdo nepristoupi. Je to jednuduche: Zide jsou vysoce kulturni narod, kteremu Evropa velmi ublizila, zatimco Arabove (muslimove) jsou zaostalejsi a jsou to tradicni nepratele nasi civilizace, nehlede na to, ze s tou snedou pleti a cernymi plnovousy vypadaji jako certi, ze ano.

  U Kosova je tomu naopak: Albanci jsou vnimani jako banda linych neporadnych zlocincu, paseraku drog a kupliru, navic jsou ovlivneni musulmanstvim (ktere, jak vsichni velmi dobre vime, vyzyva k terorismu a je zasadni hrozbou pro nasi civilizaci vystavenou na hodnotach krestanstvi, demokracie, rovnosti, svornosti, bratrstvi, apod.). Zatimco Srbove jsou prece jen tak nejak evropstejsi (dokonce jsou to napul Slovane).

  Je to podobny princip jaky zafungoval v pripade stretu Kateriny Jacques s policistou Cermakem. Na jedne strane krehka zranitelna blondyna a na druhe strane chlap s pendrekem, ktery je postizen takovym oblicejem, ze i Roman Joch proti nemu pusobi jako sympatak. Z hlediska mineni mnoha lidi nebylo az tak dulezite, kdo byl v pravu, orientovali se spise dle sympatii.

 3. less than zero : 16.5.2008 v 11.41

  A: Fakt vzniku a existence Izraele ujišťuje člověka v tom, že s naší civilizací to stále ještě není naprosto marné, že stále ještě žijí lidí, kteří milují svobodu, jsou ochotni ji bránit a jsou při tom úspěšní.

  A:A no podobně jao samostatné kosovo. Tak jako u vzniku kosova tak i u vzniku izraele stáli u jeho zroduprachsprostí zločinci

  B: jedinou zemí na Blízkém východě, v jejímž parlamentu zasedali opoziční arabští poslanci. Považte, opoziční arabští poslanci!

  B:B: má sice parlament, ale to je tak všechno. Absolutní moc drží armáda jejíž statut a pravomoci jasně nevymezuje žádný zákon a která se nezodpovídá nikomu

  C: Izrael chce mír,

  C:C: …část izraelské společnosti nechtěla tolerovat vydání ani kousku svaté země do rukou arabů. Ortodoxní žid Jigal Amir “zrádce” Rabina zastřelil…mírový proces skončil.

  D: Stát Izrael je jako Fénix, který povstal z popela. Z popela Osvětimi.

  D:D: z popela Au-Birkenau jako fénix povstala leda tak Cludie Schiffer (ono kdyby )

  E: Jako reakce na toto selhání bylo všeobecně přijato právo židovského národa na svůj stát v prastaré domovině.

  E:E: 1896 theodor herzl vydává judenstaat…klade si za cíl návrat židů do země Erec Yisrael…

  F: Žijeme ve světě, který není fér. Izrael, tu nejsvobodnější společnost v regionu, mnozí v Evropě nenávidí -

  F:F: Edgar Bronfman(předseda světového židovského kongresu): Antisemitismus a kritika Izraele jsou dva různé pojmy
  Nahum Goldmann(zastával stejnou funkci): Izrael bude karikaturou židovských dějin

  na závěr: očekávám honorář

 4. Daniel Schorm : 16.5.2008 v 9.40

  Aby bylo jasno: nevim nakolik dokazete chapat smysl psaneho text, ale ja jsem uvedl:

  “palestinští arabové (TEDY TI CO ŽIJÍ NA ZÁPADNÍM BŘEHU A V PÁSMU GAZY – proc jsem asi uvedl tento text?) nemají izraelské občanství.” – což je pravda. Na toto celkem správně reagoval David Weiss, takze svuj prispevek jsem upresnil. Ale z vaseho druheho prispevku vyplyva, ze jste pochopil o co jde…jen skoda vasich poznamek o nedostatku znalosti, vypovida to hlavne o vas :-(

  Jinak u vas ta veta mylny dojem vyvolat nemuze, protoze evidentne tamni situaci dobre znate. Ale ja VIM, ze spousta lidi nevi o tom rozdeleni na “izraleske araby” a “palestince”. A ja se domnivam, ze to, jak je to s obcanstvim “palestincu” je dobre pripomenout, protoze je to jeden z stezejnich aspektu celeho konfliktu.

 5. David N. : 15.5.2008 v 23.43

  EDIT k vaší odpovědi Davidovi Weissovi:

  Takový mylný dojem dle mého názoru inkriminovaná věta vyvolat prostě nemůže, protože je velmi jasně formulována. Samozřejmě ale, že kdo hledá, ten najde.

 6. David N. : 15.5.2008 v 23.24

  Ale pane Schorm, vydávat se za znalce tématu a přitom nerozumět tak základní izraelské reálii, jako že 20 % občanů Izraele jsou palestinští Arabové (podle aktuálních údajů cca. 1,5 mil. osob), je skutečně směšné. Určitě byste tím pobavil izraelského ministra vědy, kultury a sportu Raleba Majadeleho (muslimský Arab), či člena izraelského nejvyšího soudu Salima Joubrana (křesťanský Arab) a známého izraelského soudce Hashema Hatiba (muslimský Arab), izraelského ambasadora v Řecku pana Ali Yahyu (muslimský Arab), izraelského konzula v San Franciscu pana Ismaila Khaldiho (beduín), 12 arabských poslanců v Knesetu a samozřejmě i všechny ostatní palestinské Araby s izraelským občanstvím, jež pan Joch ve vámi citované větě myslel.

  Vaše připomínka o “drobném detailu” se bohužel minula účinkem.

  Osobně bych se rozhodně nebál, že byste s vaším nedostatkem znalostí dokázal “sesmolit” objektivní a fundovaný článek o blízkovýchodním konfliktu.

 7. Daniel Schorm : 15.5.2008 v 17.33

  Jiste. Ja jen doplnuji clanek, protoze ten by mozna mohl v nekom vyvolat dojem, ze palestinci jsou obcane Izraele a je jim garantovano vice svobody nez obcanum arabskych zemi (a ze tedy jejich odpor proti izraeli je nesmyslny). Ne kazdy umi rozlisit izraelske araby a palestince (resp. palestince s izr. obcanstvim a bez nej).

 8. Michal : 15.5.2008 v 16.45

  TAKTO SE STALO S MINIMEM KRVE..

  JIŽ NÁŠ CESTOVATEL A CK ADMIRÁL ALOIS MUSIL TAM DESETILETÍ PRACOVAL A JEHO PLÁN ŽELEZNICE DO KUVAJTU BY MIMO JINÉ NÁM ZÍSKAL ALESPOŇ PÁR NAFTOVÝCH STUDNÍ, BENZIN JE U SAUDŮ ZA 2 KČ LITR! HLUPÁKŮM ALE NEPOMŮŽEŠ, STUDNY SE NECHALY PASÁKŮM KOZ CO TAM ZROVNA Z HOROUCÍCH PEKEL DOKOČOVALI A TI NÁS DNES ŠKRTÍ CENOU ZA BAREL…

  OSOBNĚ mám za to, že to byla drobící se identita, významná a inspirující moudré a investory více, než šoa… VYSTOUPENÍ Z podílu na evropsko-americkém vymírání. TU STOJÍ ZA TO, VLÍT NÁRODU KREV DO ŽIL SAMOSTATNOSTÍ .

  …konečně podobné se právě koná i v arabském potažmo muslimském světě, evropa nepochopí, zombie se hýbe, ale nefunguje, nebo jen v horizontu generace, POKUD MÁTE TISÍCILETÍ NÁRODNÍ ARTIKULOVANÉ IDENTITY, BYLO VY ŠKODA VYMŘÍT JAKO SKORO VŠICHNI KOLEM, či se rozmělnit v bláto bezvýznamnosti.

 9. David Weiss : 15.5.2008 v 16.05

  Nemyslel autor náhodou arabske občany Izraele, tedy Araby, kteří mají izraelské občanství? Palestinští Arabové na Západním břehu a v pásmu Gazy nejsou občané Izraele, a jejich zástupci tudíž nesedí v Knessetu. Ale Arabové žijící na území Izraele před rokem 1967 mají izraelské občanství a plná politická práva. O těch zřejmě Joch psal.

 10. Daniel Schorm : 15.5.2008 v 13.54

  “Stát Izrael svým občanům – židovským, arabským, drúzským a ostatním – garantuje více svobody než ostatní státy v regionu.”

  Drobný detail: palestinští arabové (tedy ti, co žijí na západním břehu a v pásmu gazy) nemají izraelské občanství.
  Jinak dobrý článek, lepší proizraelskou propagandu bych ani já nesesmolil (a to se profesionálně zabývám mediálními komunikacemi).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?