Hovoří k Vám doktor Joch: Evropský i americký Rio Preisner očima Romana Jocha

30.4.2017

hovoří dr joch

Rio Preisner očima Romana Jocha – reflexe brněnského semináře na Právnické fakultě MU, který byl počátkem dubna 2017 a sešli se na něm znalci Preisnerova díla.

 

Představení Rio Preisnera

Kým pro Romana Jocha byl Rio Preisner, jenž žil v letech 1925 – 2007? Jak na něj působil prostřednictvím rozsáhlého díla? Vždyť byl germanistou, básníkem, esejistou, politickým myslitelem. Odpovíme si na otázku, kde sám vystupuje jako typicky americký a kdy typicky evropský myslitel. Víte, že tento český myslitel navazoval na rakouskou liberální tradici, která byla připomínána po roce 1989, kdy naše země se vydala na cestu obnovy demokracie a kapitalismu? Víte, že byl též silně věřícím? Jak jeho víra prochází životem a ovlivňuje jeho hodnotové postoje? Je zvláštní, že byl na sklonku pesimistou, byť – jak bylo uvedeno – byl věřícím. Západní civilizace skončila a jedinou nadějí je apokalypsa.

 

Recepce druhých

Pro koho Rio Preisner psal, zvláště když jeho texty jsou o zásadních tématech a jazyk je komplikovaný? Pro svou útěchu? Pro čtenáře? Asi psal bez ambice něco změnit. Jsou autoři, kteří píšou s lehkostí a každý rok vydávají novou knihu, což není případ profesora Preisnera, a proto přejeme inspirativní poslech …

http://ippkid.cz/2017/04/30/evropsky-i-americky-rio-preisner-ocima-romana-jocha/

 

Doufáme, že malé připomenutí může osvětlit důležitost osobnosti Rio Preisnera. Tento rok si počátkem srpna připomínáme 10 let od jeho odchodu na věčnost. S jeho díly můžeme být stále s ním.  

Dialog byl nahrán ve středu 26. dubna 2017 v odpoledne v prostorách CEVRO institutu, Jungmannova 17, Praha 1, Nové Město.

 

Projekt “Hovoří k Vám doktor Joch” realizuje Institut pro péči o kulturní a intelektuální dědictví z. s.. Všechny rozhovory najdete zde:

http://ippkid.cz/category/doktor-joch/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?