Evropská socialistická inspirace

1.2.2014
Matyáš Zrno

1733.jpgNová vláda pod vedením šéfa sociální demokracie Bohuslava Sobotky je chvála Bohu na světě. A sociální demokraté jsou přece stranou obyčejných lidí, původně měli dokonce v názvu slovo „dělnická“. Ovšem marná sláva, když se dnes ohlížím po vedení ČSSD, koukám na jejich obleky, hodinky (ba občas i vzdělání), vypadá to spíše jako spolek chlapců a děvčat z vyšších vrstev. Chlapci a děvčata z ČSSD se ale mohou inspirovat u soudružských stran v Evropě, jak nejlépe vládnout, aby to obyčejný člověk opravdu pocítil.

Začněme u země, která je v letních měsících druhou vlastí Čechů – Chorvatska. Věrna zásadě o zametání schodů odzdola nahoru zavedla levicová vláda loni v rámci boje s daňovými úniky povinné registrační pokladny i na veřejných záchodcích. Hlavní ránu tím dostali všichni ti, co si přivydělávají drobným prodejem. Znáte to – takový ten stánek před domem a babka tam prodává domácí sýr, víno, rakiji, fíky… Jsou z toho děsné daňové úniky, takže bylo nutno si na tyhle kapitalisty posvítit. V zájmu obyčejných lidí.

Další přišli na řadu drobní rybáři. Jak to, že si tolik lidí v Dalmácii jen tak jezdí chytit s loďkou pár ryb? Co když to pak prodají na trhu? Nezdaněný příjem… Pravda, každý platí poplatek za loď, za místo v přístavu, pojištění lodiamotoru, nemluvě o nemalé ceně za údržbu dřevěné lodičky a poplatku za rybářský lístek. Od teď je ale povolený jen sportovní rybolov anebo profesionální lov ryb. A aby se neřeklo, najdou se i nějaké ty ekologické důvody. A navíc přibudou nová pracovní místa. Hlídat všechny rybáře v Dalmácii, zda si náhodou neulovili o jednu rybu navíc, není jen tak.

Šampionem v pomoci prostým pracujícím jsou ovšem Francouzi v čele se socialistickým prezidentem Hollandem. Aby se ochránila místní knihkupectví, nesmí internetové řetězce nabízet zasílání knih zdarma. Každý čtenář přece ocení, když si může knihu koupit pěkně v obchodě, i když dvakrát dráž. Dělník na korunu (pardon, euro) přece nehledí. Aby někdo náhodou neodváděl práci na černo a tím neochudil státní kasu, pokutuje stát majitele hospody, kde si dojdete sami s prázdným půllitrem na bar. Tím kapitalistický výčepní až příliš vykořisťuje naivního hosta! A protože chytrý telefon nebo tablet může mít logicky jenom buržuj, připravila francouzská vláda zvláštní daň na mobilní připojení k internetu. Začne platit v roce 2015 a výtěžek půjde na podporu francouzského filmu a umění, což francouzští pracující jistě ocení.

Pokud ovšem budou mít ještě kde pracovat. Pokud totiž nějaký těžce zdaněný a všemi možnými regulacemi svázaný francouzský podnikatel ve Francii zůstane. Jednodušší totiž je odejít někam jinam, kde například založit firmu trvá desetkrát méně času. Třeba do Londýna – dnes už šestého největšího francouzského města. Přece nenecháme jen tak někoho podnikat u nás! Třeba to nové radiotaxi, které vám díky chytrému telefonu (a ten, jak už víme, francouzské vládě obzvláště leží v žaludku) automaticky zjistí, kde jste, spočítá cenu a přijede. To by bylo, aby se takový nápad nechal jen tak! Proto vláda v zájmu pracujících (tradičních taxikářů, okupujících lukrativní místa -jak víme i z Prahy, to jsou samí milí lidé, přímo dobráci od kosti) přikázala, že musí 15 minut čekat, než vás naloží. Přejeme Bohuslavu Sobotkovi hodně inspirace!

Vyšlo v Lidových novinách 27.1.2014

Příspěvků : 2 - Evropská socialistická inspirace

  1. Jiřina : 8.2.2014 v 4.42

    Hlavně aby u nás “nezvítězila” také idea “registračních pokladen”. Už to zde jednou bylo. Teď je na pravicovějších:) poslancích, aby, až někdo “iniciativně” navrhne “chorvatský model”, bylo… smeteno pod stůl. Socdem naštěstí nemají drtivou převahu, uvidíme jak se zachová Babiš a spol…(?)

  2. Michal : 1.2.2014 v 23.05

    Lepší vína ovšem přinášejí i lepší myšlenky. Konsument se cítí podvědomě lidstvu dlužen a tak mu to vrací jak umí. Naštěstí se nic nedohledá a nedohlídá, trh nasadí hned několik oklik. Řešení až nějaký lepší bitcoin, kdy kostka cukru bude jako ve starém dobrém Rusku evidována roky po pozření. Už dnešní virtuální měna stojí tuny CO2, ale to provozovatelům ukradeno, nesou pokrok, třeba v začátku legrační. Ale to revolucionáři všech barev rádi podstoupí. Jen od nich nečekejme, že napíší dopis prezidentu korektně, to v ovíněném stavu nejde. Pod Kaštanem nebo v Hybernské mají světodějné úkoly, planeta, sluneční soustava, galaxie. Náhražky tradičního konceptu nebe fakt laciné nebudou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?