EU Radar 5/2016

10.6.2016
Ondřej Krutílek

EU-FlagDnešní EU není jen Řecko, migrace, Schengen a Brexit. Bruselem, Štrasburkem a Lucemburkem toho hýbe mnohem víc. Pravidelný EU RADAR je tu od toho, aby vám o tom dal vědět. Stručně, chronologicky, občas sarkasticky, ale vždy s odkazy na příslušné oficiální dokumenty, abyste si o dění v EU mohli udělat obrázek i sami. Výběr z EU RADARU je k dispozici také na vládním webu Euroskop.

 

1. 5. 2016 vstoupila v platnost nová celní pravidla, která “zjednoduší (já tvrdím “by měla zjednodušit”) život podnikům obchodujícím v Evropě a zajistí (podle mě “by měla zajistit”) lepší ochranu spotřebitelů proti nelegálnímu a padělanému zboží”. Vážení přátelé, ano – nový celní kodex Unie (UCC) už byl potřeba. Evropská komise by se ale v tiskových zprávách měla naučit používat méně bohorovný kondicionál.

Mezi žadateli o azyl registrovanými v roce 2015 v některém z členských států EU bylo podle dat Eurostatu uveřejněných 2. 5. 2016 na 90 tis. nezletilých bez doprovodu. Více než polovinu z nich tvořili Afghánci, pokud jde o pohlaví a věk, převažovali muži mezi 16 a 17 lety. Nejdůležitější je ale to, že zatímco v letech 2008-2013 se počet uvedených nezletilců pohyboval mezi 11 a 13 tis., v roce 2014 se takřka zdvojnásobil a v roce 2015 téměř zečtyřnásobil. Pokud si to nedovedete představit, zde je graf i další doplňující údaje.

Evropský institut pro rovnost pohlaví přišel 2. 5. 2016 se zásadním zjištěním, že zemím východního partnerství (Arménie, Ázerbájdžán, Bělorusko, Gruzie, Moldavsko a Ukrajina) dominují muži. Znáte to: dramaticky málo úřednic a ještě méně poslankyň. Čísla najdete v tiskové zprávě nebo v podrobné 140stránkové studii.

167 mil. slabozrakých, nevidomých, nedoslýchavých a neslyšících slaví. Rada a Evropský parlament se 3. 5. 2016 shodly na tom, jak v celé EU zajistit, aby jim weby a appky úřadů šly konečně na ruku. Obětována by měla být například myš. Ta počítačová, pochopitelně.

Zástupci EU 3. 5. 2016 podepsali s Islandem, Lichtenštejnskem a Norskem dohodu o finančním mechanismu na období 2014–2021, v případě Islandu a Norska se zvláštními dodatky o dovozu ryb a “produktů rybolovu”. Což je, počítám, většině suchozemců šumák. Důležitější je spíše to, že norské a švýcarské fondy nekončí.

Emise CO2 ze spalování fosilních paliv v roce 2015: setrvalý stav. Přinejmenším v Česku, kde se oproti roku 2014 nepohnuly ani o desetinu procenta. V EU jako celku ale podle předběžné zprávy Eurostatu z 3. 5. 2016 vzrostly o 0,7 %, a to nebyly započítány emise ze spalování odpadu. Být legislativcem, beru baterku a jdu si na to posvítit.

Evropská komise 3. 5. 2016 uveřejnila neveselou prognózu: hospodářský růst bude i letos nevýrazný, v EU jako celku dosáhne nanejvýš 1,8 %. A pokračuje: “Zpomalila totiž výkonnost klíčových obchodních partnerů a začíná slábnout působení některých faktorů, o které se ekonomika dosud opírala.” Však si to přečtěte. Nebo se podívejte na shrnující video. Oblaží vás například tvrzením, že podpora uprchlíků má příznivý dopad na ekonomiku.

Crowdfunding = univerzální finanční náplast. Evropská komise 3. 5. 2016 slavnostně oznámila, že pokud se tento způsob financování dobře uchopí, může napomáhat zejména malým a středním podnikům. Ale nebojte, předložit brilantní legislativní návrh, a uvrhnout tak crowdfunding do regulatorního vězení, zatím nikoho nenapadlo.

Proti palmovému oleji brojí už i EU. 3. 5. 2016 vydal Evropský úřad pro bezpečnost potravin zprávu, že se jím (a nejen jím) bude dále zabývat. Pokud jste experti, určitě se zorientujete: největší problém je s GE, 3-MCPD a 2-MCPD. My laici si mezitím vystačíme s tím, že všeho moc škodí.

To, že Evropská centrální banka je dnes nejvíce podobna rotačce na peníze, je jasné asi každému. Samozřejmostí ale dosud nebylo, že by se tím chlubila. Do 3. 5. 2016. Tady máte důkaz. Sdílejte s hashtagem #TLTRO.

Udržitelný a spravedlivý společný evropský azylový systém. Když si pozorně přečtete všech pět adjektiv uvedených v nadpisu tiskové zprávy Evropské komise z 4. 5. 2016 a zasadíte si je do kontextu dalších pro- a protiuprchlických aktivit, nutně dospějete k názoru, že EU začíná zmatkovat podobně jako v době finanční krize: návrh střídá návrh a vynucování platných pravidel nemá smysl. Je mi líto, ale takhle good governance nevypadá (ať si europoslanci myslí cokoli).

Malý krok pro Evropu, obrovský skok pro Kosovo. Evropská komise 4. 5. 2016 navrhla, aby jeho občané mohli do EU bez víz. Ano, je to kontroverzní, ale zdaleka ne tak jako analogický text předložený téhož dne a navrhující urychlené zrušení víz pro Turky.

Belgie znovu dostane transfúzi z globalizačního fondu, tentokrát 1,8 mil. eur. Podle zprávy z 4. 5. 2016 krvácejí společnosti Carwall, Caterpillar Belgium a Doosan. A zdaleka v tom nejsou samy. V Řecku jsou na umření zaměstnanci supermarketů a bezprizorní mládežníci, ve Francii zase řidiči kamionů. Europoslanci pro ně připravili úhledné balíčky s 6,5 a 5,2 mil. eur. A vemte jed na to, že ministři v Radě také nebudou proti.

Pětina lidí v EU umírá na mrtvici nebo infarkt. A v Česku je to ještě více, jak vyplývá z dat Eurostatu uveřejněných 4. 5. 2016. Důvod je prostý: lepší skóre v mrtvicích nám kazí rostoucí počet infarktových stavů (přitom velké části úmrtí by se údajně dalo zabránit).

Tabáková směrnice č. 2014/40 je platná. A s ní mimo jiné zavedení standardizovaných cigaretových krabiček, zákaz mentolek a zvláštní režim pro e-cigarety. Po rozsudku Soudního dvora EU z 4. 5. 2016 (ve věcech C-358/14, C-477/14 a C-547/14) byli vyklepaní jak startky hlavně v Polsku a centrále Philip Morris.

Pětiseteurovky v roce 2018 skončí. Přesněji: Evropská centrální banka se je 4. 5. 2016 rozhodla dále netisknout. Hlavní důvodem je to, že by “mohly usnadňovat nedovolené aktivity”. Aha.

Věděli jste, že kromě institucí má EU i specializované agentury? Pokud ne, podívejte se na tohle krátké video uveřejněné u příležitosti letošního Dne Evropy (9. 5. 2016). Eurooptimista ocení, co všechno EU řeší, o euroskeptika se bude z téhož důvodu pokoušet infarkt. Na své si ale přijdou oba.

Občané nemohou překreslovat mapu, rozhodl den pod Dni Evropy ve věci T-529/13 Tribunál EU. Konstatoval, že občanská iniciativa, která má “podporovat harmonický vývoj zeměpisných oblastí obývaných národnostními menšinami”, je nepřípustná, protože předpokládá “vymezení regionů, které by měly těžit z unijní politiky soudržnosti, aniž by bylo respektováno vnitrostátní správní dělení členských států”. Příjemné překvapení, musím říct. Selský rozum se totiž Lucemburku zpravidla vyhýbá.

My name is Deal, Fisheries Deal. A tak díky rozhodnutí Evropského parlamentu z 10. 5. 2016 budou unijní rybáři v následujících čtyřech letech moci lovit i v mauretánských vodách. Sice jen některé druhy (třeba krevety a tuňáky), ale nekupte to, když to vyjde jen na 59 125 mil. eur ročně.

Plénum Evropského parlamentu 11. 5. 2016 schválilo změny způsobu práce Europolu. Od května 2017 tedy budeme v EU moci žít bez obav z terorismu, propagandy a kyberzločinu.

Toto je titulek nejsdílenější tiskové zprávy Evropského parlamentu v měsíci květnu: New rules to attract non-EU students, researchers and interns to the EU. Vyšla 11. 5. 2016.

Soudní dvůr EU od 11. 5. 2016 svou první appku. Jmenuje se CVRIA. Androidi mohou stahovat na Google Play, milovníci jablek v App Storu.

Rada 12. 5. 2016 přijala doporučení týkající se pokračování kontrol na vnitřních hranicích schengenského prostoru. Výsledek? Doporučení týkající se ukončení kontrol na vnitřních hranicích schengenského prostoru. A jestli si myslíte, že to ohýbám, přečtěte si tiskovku Evropské komise nebo Evropského parlamentu.

Rada se 12. 5. 2016 shodla na tom, co chce prosazovat na 3. konferenci OSN o bydlení a udržitelném rozvoji měst HABITAT III. Už se těším, až města budou inkluzivní, bezpečná, zelená, odolná, prosperující, inovativní a dobře ovládaná (přesně v tomto pořadí). Údajně už za 14 let.

Evropská komise se nezasazuje o kvalitu spermatu, ale podporuje časný nástup puberty (protože nezveřejnila vědecká kritéria pro definování endokrinních disruptorů) a hned je oheň na střeše. Dokonce takový, že předseda Evropského parlamentu 12. 5. 2016 obdržel návrh na vyslovení nedůvěry Komisi. Když si ovšem porovnáte, kolik poslanců může takový návrh předložit (1/10) a kolik jich s ním musí souhlasit (2/3), je vám jasné, že z takového ohně požár být nemůže. Zvláště když si to 16 předkladatelů nakonec rozmyslí.

Pokud jde o označování potravin zemí původu, zpívají europoslanci pořád stejnou písničku. Zatím naposled si zapěli 12. 5. 2016, kdy přijali nelegislativní usnesení s refrénem o mléce, mase a (nově) rybách. V Berlaymontu, kde sídlí Evropská komise, jim ale sluchu nedopřávají.

Minimálně čtyřměsíční neplacená rodičovská dovolená pro matky i otce bez ohledu na to, kde a jak v EU pracují. Přesně tak to od 12. 5. 2015 chce Evropský parlament zklamaný dosavadní implementací směrnice č. 2010/18. Optimální by podle europoslanců ovšem bylo, pokud by garantovaná rodičovská trvala ještě o dva měsíce déle a otcové by povinně zastávali přinejmenším čtrnáct dní.

Plénum Evropského parlamentu 12. 5. 2016 podpořilo návrh směrnice, jež by měla nadnárodní společnosti s výnosy ve výši 750 mil. eur a více přimět k tomu, aby se nevyhýbaly daňovým povinnostem a odváděly daně v zemi, v níž vytvářejí zisky. Rada to 25. 5. 2016 nadšeně přivítala. První reporty bude třeba odevzdat již za rok 2016.

Dokud Čína nesplní všechna kritéria, aby byla považována za tržní ekonomiku podle pravidel Světové obchodní organizace (WTO), měla by EU dovozy z této země posuzovat jako “nestandardní”. A tedy potenciálně dumpingové. Tak rozhodl (rozuměj vyjádřil se) Evropský parlament 12. 5. 2016. Otázkou ovšem je, co se stane po 11. 12. 2016, kdy by měla svůj vztah k Číně přehodnotit samotná WTO. Aby se pak na temné straně síly neocitla EU.

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) chce být otevřený a transparentní, ale zatím je jen trapný. Koukněte se na zprávu “Breaking video news from EFSA’s expert meetings” z 12. 5. 2016 (moderně opatřenou hashtagem #OpenEFSA) a pochopíte. Já se mezitím půjdu někam schovat. Pro případ, že by mě chtěl EFSA výbuchem své kreativity vážně zranit znovu.

Rubens pojede do Verony. A s ním i díla dalších autorů, jež kdosi zcizil a odvezl do Oděsy. Eurojust, který o tom 13. 5. 2016 reportoval, tvrdí, že skončila půlroční hra, v níž bylo v sázce na 17 mil. eur.

Pátek třináctého, jak má být: Evropský parlament zveřejnil výsledky Eurobarometru, podle nějž je většina mladých v Evropě marginalizována. V důsledku hospodářské krize, samozřejmě. Mimořádně pozitivní je ale to, že pro většinu respondentů je důležité rozumět EU a fungování jejích institucí. Jak že to spolu souvisí? Nijak. To si jen europoslanci zadali průzkum tak, aby jim řekl všechno a nic.

V Česku nám mezi lety 2000 a 2014 vzrostl počet dětí do tří let, a to o celou o pětinu. Prakticky je ale neposíláme do jeslí. Bohužel, tvrdí EU. Bohudík, tvrdím já. Více ve zprávě Eurostatu z 13. 5. 2016.

Evropská komise 13. 5. 2016 navrhla lepší ochranu pracovníků před chemickými látkami způsobujícími rakovinu. V praxi to znamená, že zpřísníme směrnici č. 2004/37 o karcinogenech a mutagenech, čímž v příštích 50 letech zachráníme 100 tis. životů. Pokud byste náhodou patřili mezi smělce, kteří s tím mají problém, dostanete povinně nadýchat respirabilního prachu krystalického oxidu křemičitého (RSC), jenž je jednou z třinácti vybraných prioritních chemikálií, na které mají být nově zavedeny limity.

Program MEDIA má 25, a tak se slavilo a bilancovalo. Stylově na filmovém festivalu v Cannes, k němuž Evropská komise 13. 5. 2016 nechala sepsat rozsáhlou tiskovou zprávu. Největší překvapení? Kromě balíku peněz, které na evropské filmy za poslední čtvrtstoletí z EU šly (2,4 mld. eur), prkotina: že název MEDIA je akronymem z francouzského Mesures pour Encourager le Développement de L’Industrie Audiovisuelle.

Do 17. 5. 2016 jsem si myslel, že pokud Češi v něčem patří mezi unijní nadprůměr, pak je to využívání internetu při nákupu letenek nebo rezervaci hotelů. Ale není to pravda. Šokující čísla za rok 2014 nezveřejnil nikdo jiný než Eurostat.

Od poloviny roku 2018 budou žít plemenná zvířata pod jednou legislativní střechou. Rada 17. 5. 2016 formalizovala prosincovou dohodu s europoslanci. Teď už jen počkat, zda se skot, prasata, ovce, kozy a koňovití pod tou střechou navzájem nepožerou.

Rada 17. 5. 2016 odmávala nová pravidla pro zvýšení bezpečnosti síťových a informačních systémů. Experti novou směrnici znají pod zkratkou NIS. A členské státy by měly zajistit, aby na vás ve vašem cloudu jednoho krásného dne nečekalo… NIC.

Rada píchla Liborovi steroidy. Takže ani z něj, ani z Euriboru, ani jiných finančních benchmarků by si už nikdo neměl dělat dobrý den. Ministři 17. 5. 2016 přijali nová pravidla, která by měla zajistit jejich větší přesnost a integritu. Nakolik to ale bude stačit, ověří až praxe.

Nevím, zda Nizozemci znají Ivana Mládka, ale tamější předsednictví se 17. 5. 2016 výrazně přiblížilo k tomu, aby vytvořilo pandán k jeho legendárnímu songu o zkratkách: u příležitosti IDAHOT podpořili LGBTI.

Jak jsme na tom s emisemi CO2 z osobních aut, už víte z EU RADARu 4/2015. Od 17. 5. 2016 je jasné i to, jak tuto envimetlu (ne)emitují dodávky. Podrobná data jsou k dispozici na webu Evropské agentury pro životní prostředí.

Pravidla pro trhy s cennými papíry (aka MiFID a MiFIR) se o rok odkládají, potvrdila Rada 18. 5. 2015. Použijí se tedy od 3. 1. 2018.

Členské státy od Evropské komise 18. 5. 2016 obdržely tzv. country-specific recommendations. Česko by mělo “zudržitelnit” veřejné finance, snížit regulační a administrativní překážky pro investice, zvýšit dostupnost e-governmentu, bojovat proti korupci, zlepšit zadávání veřejných zakázek, posílit spolupráci mezi akademiky a podniky, zvýšit atraktivitu učitelského povolání, zavést inkluzi ve školách a usnadnit ženám vstup na trh práce. Tak určitě.

Letos je to 10 let, co EU uplatňuje (stále přísnější) sankce vůči KLDR. A na unijním blacklistu je od 19. 5. 2016 66 fyzických a 42 právnických osob. Doufejme, že nikdo důležitý nechybí.

Ženy na sex, muži na práci. Tak by mohlo znít cynické shrnutí první zprávy o pokroku v oblasti boje proti obchodování s lidmi, kterou Evropská komise uveřejnila 19. 5. 2016. A tendence? Nárůst počtu obchodovaných dětí, zdravotně postižených a Romů a častější využívání internetu a nových technologií.

Evropská komise 19. 5. 2016 zveřejnila zprávu o uplatňování Listiny základních práv v roce 2015. Explicitní zmínku o Česku jsem v ní nenašel, takže jsem v klidu. Otázka je, zda budu i za rok, kdy by se měla věnovat i druhému výročnímu kolokviu na téma „Pluralita médií a demokracie“, které proběhne v Bruselu ve dnech 17.-18. 11. 2016. (Pokud chcete ovlivnit jeho náplň, zúčastněte se veřejné konzultace otevřené do 14. 7. 2016.)

Evropská investiční banka opět sáhla do Junckerova balíku známého pod méně sexy názvem jako Evropský fond pro strategické investice. K 19. 5. 2016 podpořila 64 projektů za více než 100 mld. eur. Zaangažováno je na nich 26 z 28 členských států. Češi mezi nimi hrdě chybějí, zatímco takoví Slováci už se připravují na proplacení části nákladů na stavbu dálnice.

“Women deliver”, znělo 19. 5. 2016 Kodaní, kde se konala stejnojmenná konference. Aby toho ale ženy z Afriky, Blízkého východu a Asie byly schopny, je podle Evropské komise peněz. A nemalých. Proto komisař Neven Mimica oznámil, že UNICEF a další spřízněné organizace dostanou 19 mil. eur.

Evropská komise se 19. 5. 2016 pokusila vyjasnit rozsah působnosti pravidel státní podpory v EU s cílem usnadnit veřejné investice. Pokud bych měl z uplynulého měsíce něco označit za povinnou četbu, pak tento dokument.

10 000 000 lidí zaměstnaných na částečný úvazek chce pracovat víc. Eurostat, který svou zprávu vydal 19. 5. 2016, samozřejmě nezapomněl zdůraznit, že dvě třetiny “podzaměstnaných” v EU tvoří ženy. Pro Česko jsou ale zveřejněná data irelevantní: zaprvé částečné úvazky u nás nefrčí a zadruhé ti, kteří je mají, mají pocit, že pracují dost.

Bez účinné záchranné brzdy nám liberalizace vízové politiky víc vezme než dá. Tento vpravdě kolumbovský objev učinili 20. 5. 2016 ministři vnitra, kteří se na půdě Rady shodli na pozici, jak revidovat stávající nařízení č. 539/2001. Teď začnou Ameriku objevovat europoslanci.

O lécích první poslední. Alespoň o těch, jež podléhají hodnocení unijní agenturou EMA. Od 20. 5. 2016 mají stakeholdeři k dispozici podrobného průvodce, co EMA evaluuje, kdy, proč a jak.

EU se v Istanbulu bila za efektivnější humanitární pomoc. Ve dnech 23.-24. 5. 2016 se tam uskutečnil první Světový humanitární summit. Cíl: s chirurgickou přesností naporcovat 15mld. dolarového medvěda.

Unie není a nebude bezpečný přístav. Přinejmenším pro zločince. EU si 23. 5. 2016 poprvé připomněla Den proti beztrestnosti genocidy, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů. Nic konkrétního ale z konference, symbolicky konané v samém srdci Haagu, nevzešlo.

Vzpomínáte na finanční krizi, která vypukla v září 2008? Ta vězte, že Evropská komise takřka osm let poté (23. 5. 2016) předložila návrh konkrétních kritérií majících zajistit, aby problémy bank nemuseli zahlazovat daňoví poplatníci.

Podíl železnice na nákladní dopravě v EU poklesl, protože vlaky jezdí pomalu (na mnoha mezinárodních tratích jen 18 km/h). Evropský účetní dvůr musel 24. 5. 2016 přiznat, že hýčkaný unijní cíl přesunout přepravu zboží ze silnice na železnici má své limity a “další financování samo o sobě tento problém nevyřeší”. Auditorům otevřelo oči i pátrání v Česku.

Europoslanci horují za minimální sazbu daně z příjmů právnických osob ve výši 15 %. Jedině tak lze interpretovat pozměňovací návrh č. 65 k návrhu směrnice, kterou se “stanoví pravidla proti praktikám vyhýbání se daňovým povinnostem, které přímo ovlivňují fungování vnitřního trhu”. Kdo nevěří, nechť si přečte příslušnou tiskovou zprávu z 24. 5. 2016. (Evropská komise tak ambiciózní zdaleka není.)

Evropský finanční systém je odolný, vyplývá ze zprávy Evropské centrální banky uveřejněné 24. 5. 2016. Jen je třeba dodat, že pouze v posledních šesti měsících. A že za sebou táhne pořádnou kouli z předchozích let.

Rubikova kostka není trojrozměrné puzzle, takže se bude muset obejít bez ochranné známky. Zatím jde jen o stanovisko generálního advokáta Macieje Szpunara  ve věci C-30/15 P (z 24. 5. 2016), ale přiznám se, že strach z budoucnosti mě jímá už teď.

Vracení zboží za hubičku a konec geoblockingu: brzy ve vašem počítači, tabletu a mobilu. Rizika? Že Evropský parlament a Radu paralyzují legislativní kutilové, kterým nadějné návrhy (představené 25. 5. 2016) šlapou na kuří oka. Na druhou stranu: light verze zákazu geoblockingu (obsažená v jiném textu) Radou den na to prošla bez sebemenších problémů.

Chcete taky zažít ten pocit sucha a bezpečí? Tak se těšte na novou směrnici o audiovizuálních mediálních službách, jejíž návrh (také) spatřil světlo světa 25. 5. 2016. Mestruačních vložek bude méně, porno pro děti žádné, výměnou za to ale prý dostaneme větší množství kvalitních evropských filmů. A to jak v klasické televizi, tak na internetu.

Ve vodě bez fekálií se koupeme díky EU, tvrdí se v tiskové zprávě Evropské komise z 25. 5. 2016. Za nevyhovující byla v roce 2015 označena kvalita vody jen v 385 z 21 582 sledovaných lokalit. Nikdo ale neví, jak to vypadalo v těch nesledovaných. Jsem si totiž skoro jist, že Češi, Moravané a Slezané se koupou i jinde než na těch pár místech vyznačených v interaktivní mapě.

Rada 25. 5. 2015 rozhodla, že minimální standardní sazba DPH zůstane do 31. 12. 2017 ve výši 15 %. Nás se to ale netýká, protože česká DPH pod 15 % stejně prakticky nejde (kromě Maďarů se sníženou sazbou 18 % jsme jediní v Evropě).

Holky, silikony už vám neprasknou. Rada a Evropský parlament se 25. 5. 2016 shodly na nových pravidlech týkajících se zdravotnických prostředků, včetně těch in vitro. (Takže pokud je budou všichni zainteresovaní dodržovat, bude ona první věta i pravda.)

Patříte mezi energetické chudáky? Jestli ano, tak vězte, že europoslanci jsou od 26. 5. 2016 na vaší straně. Chtějí, abyste se co nejsnáze a s co nejnižšími náklady dostali k co nejlevnější energii a nemuseli se rozhodovat, zda si večer dáte jídlo, nebo si rozsvítíte. Není to bezva?

Evropský parlament je proti praní špinavých bitcoinů. Proto by měla Evropská komise vytvořit pracovní skupinu. Na víc se europoslanci 26. 5. 2016 nezmohli.

Čerpání evropských dotací je v Česku tristní a do toho 26. 5. 2016 přišla další jobovka: zadávání veřejných zakázek u nás není v souladu s pravidly EU, protože jsme včas neprovedli klíčové směrnice č. 2014/23, č. 2014/24 a č. 2014/25. Jedinou potěšující zprávou je, že podobně jako my je na tom 20 dalších členských států (ovšem bez Slováků a Maďarů, například).

Eurostat 27. 5. 2016 reportoval, jak jsme na tom s cenou elektřiny a plynu. Výsledek? Plyn je v Česku navzdory loňskému mírnému snížení cen v EU jako celku relativně drahý, ale naštěstí málo zatížený daněmi a dalšími poplatky. Pokud jde o elektřinu, máme se v dobrém slova smyslu průměrně.

Vědecké publikace podpořené z veřejných peněz budou od roku 2020 přístupné všem. Rada, která tento záměr 27. 5. 2016 podpořila, si od toho mnohé slibuje. Cesta ke skutečnému “open access” ale bude ještě trnitá.

Evropská armáda nevzniká, prohlásila 27. 5. 2016 mluvčí Evropské služby pro vnější činnost v reakci na článek “EU army plans kept secret from voters” uveřejněný tentýž den v The Times. Vzhledem k tomu, že EEAS běžně taková dementi nevydává, budou mít nejspíše pravdu novináři.

Sankce vůči Sýrii budou pokračovat do 1. 6. 2017. Podle toho, co by se mělo stát, aby byly zrušeny, to ale vypadá, že Rada 27. 5. 2015 jen neměla koule na to definovat je na delší období rovnou.

Evropská komise 30. 5. 2016 přijala “nová pravidla pro výběr poradních skupin odborníků, které jí poskytují externí odborné znalosti a pomáhají získávat informace pro tvorbu politik”. Nevěnovat se unijní legislativě skoro dvanáct let, byl bych patrně ohromen. Tak jen hledám, kde je zakopaný pes.

Evropská investiční banka 30. 5. 2016 půjčila ČSOB Leasing 62 mil. eur na investice do malých a středních podniků v Česku. Už pošesté.

Evropská města se mohou vyjádřit k tvorbě politik EU. Hurá. A dosud ve Výboru regionů dělala co? Na tuto otázku tiskové oddělení Evropské komise 30. 5. 2016 neodpovědělo. Pokud chcete stejně jako já vědět víc, hledejte pojmy jako “Urban Agenda” nebo “Amsterodam Pact”, popřípadě se podívejte na web Evropské investiční banky nebo se seznamte s nově uveřejněnými daty Eurostatu.

Sportuj a nebude z tebe radikál. Rada 30. 5. 2016 přijetím závěrů “o úloze odvětví mládeže v integrovaném a meziodvětvovém přístupu k předcházení násilné radikalizaci mladých lidí a boji proti ní” skutečně nepřekvapila. Vrcholu banality ale dosáhla až v závěrech “o rozvoji mediální gramotnosti a kritického myšlení prostřednictvím vzdělávání a odborné přípravy”. Nebo by vás nenapadlo, že “internet a sociální média mohou na jedné straně přinášet řadu výhod a příležitostí, avšak na straně druhé rovněž představují potenciální hrozbu a nebezpečí”?

Transatlantické obchodní a investiční partnerství s USA (TTIP) Unie ještě zdaleka nauzavřela, a už se pouští do dalšího. Pravda, výrazně jednoduššího. Evropská komise 30. 5. 2016 oznámila, že v červnu zahájí jednání s Mexikem.

Pamatuji si, že sousloví “pevnost Evropa” v Unii nikdy nebylo salonfähig. Stačí se ale podívat na trojici výstupů jednání výboru Evropského parlamentu pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci z 30. 5. 2016 (zde, zde a zde) a okamžitě vám bude jasné, že doba se mění.

Zákaz nošení islámského šátku v zaměstnání může být přípustný. Generální advokátka Soudního dvora EU své stanovisko ve věci C-157/15 vyargumentovala (31. 5. 2016) umně, o tom žádná, v českém prostředí ji ale holt výrazně sráží to, jak se jmenuje. (Určitě si to najdete sami.)

Zaznamenali jste ten povyk kvůli projektu HateFree Culture? Evropská komise oznámila, že od nynějška bude hate free celá EU, byť (prozatím) jen na internetu. Zbrusu nový kodex podepsali například zástupci Googlu, Facebooku nebo Twitteru.

Europeana by měla být synonymem online přístupu k evropskému kulturnímu dědictví. To, že jím není, dokazuje i Rada, která k projektu opakovaně přijímá bezzubé závěry (naposledy 31. 5. 2016). Web je už osm let v beta verzi, a to pomíjím, že na něj jdou peníze, o kterých jsem si dosud bláhově myslel, že mají podporovat (hlavně) dopravní infrastrukturu.

 

Ondřej Krutílek

analytik legislativy EU

B&P Research (www.bpresearch.eu)

Centrum pro studium demokracie a kultury (www.cdk.cz)

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?