Edvard Beneš se zasloužil o stát…

28.6.2010
Roman Joch

…škoda jen, že ten stát se jmenoval Sovětský svaz. Nebo abychom byli přesní: Edvard Beneš se zasloužil o stát – dokonce dvakrát – v roce 1938 o Velkoněmeckou říši a v roce 1948 o Sovětský svaz!

Byla jednou jedna malá demokratická republika ve střední Evropě, a vedle ní se rozpínala jedna velká agresivní, militaristická, totalitní říše. Ta totalitní říše přinutila malou republiku vzdát se svého pohraničí v její prospěch – pod záminkou, že ono pohraničí je většinově obýváno etnikem, jež má svůj domov v totalitní říši. Krátce poté nastal i konec demokracie v té malé středoevropské republice a ona se stala „protektorátem”, tj. satelitem a loutkou té mohutné totalitní říše.

Že víte, o čem mluvím? „Mnichov a události let 1938-39″ – řeknete jistě.

Ano, mohl to být i Mnichov a ty události po něm, ale já jsem teď měl na mysli jiný „Mnichov” našich dějin: tím pohraničím Československé republiky byla Podkarpatská Rus, tou totalitní říší Sovětský svaz a těmi událostmi byly události let 1944-45. Co tehdy udělali vláda ČSR, a především prezident Edvard Beneš, jenž měl největší zodpovědnost, bylo protiústavní a velezrádné vydání části našeho území i s jeho obyvateli, občany ČSR, sousední totalitní říši, Sovětskému svazu. Tomu Sovětskému svazu, jehož se pak i zbytek ČSR stal satelitem a loutkou po únoru 1948; stejně jako se po Mnichovu stal v březnu 1939 satelitem a loutkou Velkoněmecké říše i tehdejší zbytek ČSR.

Z obou „Mnichovů” byl horší ten druhý, neboť zatímco v roce 1938 se zřejmě většina československých občanů německého etnika žijících na západě ČSR skutečně chtěla připojit k Velkoněmecké říší, není známo, že by v letech 1944-45 většina československých občanů rusínského etnika žijících na východě ČSR po připojení k SSSR vůbec toužila. Prostě jsme je jen tak Stalinovi vydali do spárů. Rozhodli jsme o nich bez nich.

Doslova o nich bez nich. A viníky jsme byli my.

Většina Čechů alespoň považuje Mnichov a obětování Sudet Hitlerovi za velkou tragédii našich dějin, kterou skutečně byly. Obětování Podkarpatské Rusi Stalinovi (jenž byl ostatně v období 23.8.1939-22.6.1941 Hitlerovým věrným spojencem) však už za tak velkou tragédii nepovažuje, i když to byla tragédie stejně veliká, ne-li větší. Přece hodnota českého člověka je stejná jako hodnota rusínského člověka; a z hlediska ústavy ČSR si byli oba dva naši občané, etnický Čech i etnický Rusín, rovni. Utrpení etnických Čechů a antinacistických Němců v Sudetách v letech 1938-39 nebylo o nic větší než utrpení antikomunistických Rusínů v Podkarpatské Rusi v letech 1944-45.

V obou případech jsme zaprodali své území a své občany. V obou případech jsme tak učinili ve prospěch sousední agresivní totalitní říše. A v obou případech přišla „odplata”: zanedlouho se i zbytek našeho území stal satelitem a loutkou oné totalitní říše. A v obou případech tomu všemu předsedal Dr. Edvard Beneš.

Kolik let ještě potrvá, než lidé pochopí, jak naprosto negativní to byla postava našich dějin? Jak dlouho potrvá, než po zasloužené a již dlouho potřebné detronizaci toho malého, úzkoprsého, malicherného, ješitného a mstivého člověka jeho místo v pantheonu hrdinů naši země zaujmou skuteční rekové té doby, lidé jako gen. Lev Prchala, Dr. Milan Hodža, Štefan Osuský a, ano, i Wenzl Jaksch?

Místo toho jsme si ale dali do zákona: „Dr. Edvard Beneš se zasloužil o stát”.

Ano. Tím státem však byl Sovětský svaz.

Příspěvků : 9 - Edvard Beneš se zasloužil o stát…

 1. Lucie Horáčková : 21.9.2010 v 16.38

  Mohla bych “odpůrce Dr.Beneše” požádat o stanovisko, co podle Vás měl udělat jinak? Osobně zastávám názor, že i když by Beneš učinil kroky jiné, výsledek by byl stejný. Skutečně se domníváte, že jsme se mohli, ať už ruskému či německému kolosu, ubránit?

 2. Michal Kretschmer : 10.7.2010 v 13.43

  Dobře napsáno. Beneš je opravdu zrůda a ti poslanci, co hlasovali o tom, že se zasloužil o náš stát, jsou takovými také nebo jsou to hlupáci.

  Je třeba také se pustit do Masaryka a mýtů o demokratické první republice.

 3. Michal : 29.6.2010 v 23.54

  konečně Metternicha jsme rehabilitovali veřejno právně teprve nedávno.Nebyl ideál, ale na své věci stačil a století odstupu mu dalo za pravdu.Windisgratzovo “kartáčování” rebelů bylo jen kosmetikou, proti následnému rozvratu válečnému.Kdy takový rozhodný včasný zákrok chyběl. Až lépe nastuduje tu monarchii (dodnes nikdo nedočetl Thuna místodržícího deník v děčínskjém archivu, Zofie Chotkové kosrespondenci rodina dosud neuvolnila (tehdy se psalo denně, telefon moc nebyl šikovný)…Franze Ferdinanda neměli mít rádi zejména Uhři, nejspíše je chtěl zrušit..atd. zejména mi chybí USA archivy z I.světové, též je drží v sejfu…..beneš ztracený kapitán na ztracené lodi…penešek, jak se mu smál Hitler….komunistická sekta ovšem permanentním přepisováním dějin podle návodu Orwella ani jinak nemůže…s Gottwaldem snad jen straší novokřtěnce v ulici Politických vězňů…

 4. Tomáš : 29.6.2010 v 12.28

  Zostrelenie Štefánika Čechmi je náš obľúbený mýtus, neberte nám ho :-) Ale vážne: Je to blbosť, ktorej verí hádam už len Mečiar: http://hnonline.sk/slovensko/c1-43081110-meciar-na-stefanika-strielali

 5. černá zmije : 29.6.2010 v 11.32

  Proboha jsk jste přišli na to, že Beneš s masarykem nechali sestřelit letadlo se Štefánikem? Štefánik se musí v hrobě obracet!! O Slovácích vůbec nikdo nevěděl proto Štefánik přijal nabídku Masaryka na vytvoření společného státu s povděkem. To co tady píšete pod smyšleným jménem je hanebnost, nejen vůči Masarykovi a Benešovi, ale vůči Štefánikovi! To co tady psal Fenix, o tom, že Beneš vymyslel Mnichov, je další nehoráznost, ba co více naprostá neznalost a ignoranství historických souvislostí a faktů!!!

 6. Ota Šťastný : 29.6.2010 v 9.54

  Zamyslete se nad tím, kam svými úvahami míříte a koho jimi posilujete. Tušíte aspoň, že takovouto směsicí smyšlenek nahráváte pravicovým extremistům, kteří se nehodlají zastavit před ničím?
  Zamyslete se nad sebou, ČLOVĚČE!

 7. Eva Parizska : 29.6.2010 v 1.09

  Na Slovensku v r 1948 nevyhrali komunisti, ale bohuzial vzhladom na vysledky v Cechach a tym, ze sme boli spolocna republika sme sa tiez stali satelitom Svovietskeho zvazu.
  Samozrejme verim, ze mnoho Cechov si to tiez nezelalo.
  Ktovie ako by to islo dalej keby volby v Cechach komunisti nevyhrali, to sa uz nedozvieme.
  Rozhodne nas (Cechov a Slovakov) aj tito dvaja politici rozdelili – a rozdeluju dodnes.
  Aj ked sme si, dufam, ze sa nemylim, najblizsi spomadzi slovanskych narodov.
  Podla informacii Stefanika, generala fr. armady, nesmierne nenavidel Benes, ziarlil na jeho medzinarodne uspechy a uznania, hlavne z cias ich spolocneho pobytu vo Francuzsku…
  Benes bol jednoducho maly, jesitny a hlavne zly clovek. Proti tomu nie je liek.
  Masaryk vsak isiel spolocnou cestou s Benesom.

 8. Eva Parizska : 29.6.2010 v 0.51

  Masaryk a hlavne Benes dali zostrelit lietadlo, v ktorom sa viezol Stefanik, pred pristatim v Bratislave.
  Navyse Stefanik po pade lietadla nebol mrtvy, dychal, ale oni ho odviezli a “dotiahli” – zastrelili. Su na to svedkovia, a cely slovensky narod to vie. Preto nebola mozna ani pitva, resp bola obmadzena.
  Obidvaja tito politici boli nestastim Cechov a Slovakov a mnoho Slovakov je preto spokojnych, ze existuje samostatna Slovenska republika, co chcel uz vtedy urobit Stefanik, nakolko odsudzoval Zidobolsevikov a v tom sa nazorovo lisil od tychto dvoch ceskych statnikov.
  Oni mu to ale prekazili.
  Teraz nutia Slovakov, aby si postavili v Bratislave na nabrezi Dunaja sochu Masaryka – naco su velke prostesty, peticie inteligencie, atd.
  http://dolezite.sk/Stale_zive_otazniky_o_smrti_Milana_Rastislava_Stefanika_68.html

 9. Felix : 28.6.2010 v 20.49

  I když Benešovo kriplovství není ani zde úplně popsáno. On učinil další hrozné věci. S Masarykem, ano, oni, způsobili odcizení se Sudeťáků naší republice. Benešova zrůda, když se Sudeťáci proti jeho politice vzbouřili, VYMYSLEL Mnichov, např. Francii k souhlasu s ním donutil. On připravil Vítězný únor. A chcete-li, on s Masarykem rozbili Rakousko-Uhersko, které bylo naopak (uznávám nesmírnost té práce) naopak reformovat. Beneš byl opravdu česká zrůda 20. století a nikdo, zdůrazňuji, že nikdo ve vrcholné politice se mu v tom nevyrovnal.
  Kdo jedete v Liberci MHD, slyšíte před radnicí, ano, pře radnicí krajského města!, vždy hlášení: náměstí droktora Edvarda Beneše. Poctivý člověk při každém tom ohlášení téměř omdlívá. Je to hanba, strašlivá hanba, libereckého magistrátu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?