Co doprovází Vánoce?

3.1.2018

hovoří dr joch

Jaké jsou náležitosti Vánoc? Co si s nimi spojujeme?

Darování během Vánoc: Odkud se tento fenomén vzal? Neobdarováváme se proto, že nám byl dán dar v podobě Krista? Není u obdarovávání někdy skrytý kalkul?

Vánoční mše: Jaký význam mají mše během svátků? Neskrývají něco tajemného, když kostely navštěvují i ti, kteří jinak do kostelů nemíří?

Ticho a Vánoce: Žijeme ve světě, kde právě ticho, spočinutí v každodennosti je velkou vzácností. Ponoření se do ticha je čas Adventu.

Sociální aspekt Vánoc: O Vánocích se lidé setkávají s těmi, s nimiž se během roku třeba nemohli setkat. S přijetím u jednoho může také vzniknout problém odmítnutí u druhého – a to z důvodu vnitřního odcizení. Dále, jaký význam má u setkávání technika? Nejde vlastně o jisté zapomenutí lidství?

Dialog byl nahrán ve středu 20. prosince 2017 v odpoledne v prostorách CEVRO institutu, Jungmannova 17, Praha 1, Nové Město. Poslechněte si jej zde: http://ippkid.cz/2018/01/02/co-doprovazi-vanoce/.

Projekt “Hovoří k Vám doktor Joch” realizuje Institut pro péči o kulturní a intelektuální dědictví z. s. Rozhovory připravuje a moderuje Martin Soldát.

Všechny rozhovory najdete zde: http://ippkid.cz/category/doktor-joch/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?