CIA a iránský jaderný program

13.12.2007
Roman Joch

Zpravodajové amerických tajných služeb včetně CIA ve své poslední zprávě tvrdí, že Írán nerozvíjí zbrojní jaderný program – prý jej zastavil na podzim 2003. Jsou jen dvě možnosti: CIA má pravdu, anebo se mýlí. Zvažme obojí.I kdyby měla CIA pravdu

Nejdřív ta lepší: CIA má pravdu. Proč ale Írán úsilí o výrobu atomové bomby zastavil právě na podzim 2003? Zřejmě z téhož důvodu, proč Muammar Kaddáfí zastavil libyjský zbrojní program: nechtěl dopadnout jako arabský bratr Saddám. Úvaha letitého diktátora mohla znít: „V mládí jsem byl velký revolucionář, vyhodil jsem do vzduchu mnoho diskoték a letadel, ale na stará kolena chci dožít v klidu a pak předat moc svému synovi. Bush je nebezpečný kovboj, co kdyby vlítnul i sem? Raději hodím ručník do ringu…“

Jinými slovy, Bushova doktrína „i za cenu preventivní války nedopustím, aby nejhorší režimy získaly nejnebezpečnější zbraně“ a její aplikace na Saddámův Irák byl úspěšná. Zapůsobily na iránské ajatolláhy natolik, že na svůj zbrojní jaderný program raději resignovali. Tudíž Bush měl pravdu a jeho kritici se mýlili – válka v Iráku a svržení Saddáma učinily svět mnohonásobně bezpečnějším (teď se nebavme o samotných Iráčanech; ti dali po svržení tyrana přednost konfesním válkám a kmenovým odplatám).


Ale ona se mýlí

I kdyby však Írán svůj jaderný zbrojní program zastavil na podzim 2003, neznamená to, že Írán je neškodný. Předně, iránský raketový program pokračuje, tedy hrozba jeho chemického či biologického útoku trvá. Dále, „mírový“ jaderný program Íránu rovněž pokračuje – jeho nejdůležitějším aspektem je obohacování uranu v komplexu centrifug v Natanzu. Zdůrazňuji, že mírový jaderný program je však jen krůček od vojenského jaderného programu. Největší obtíží při sestrojení jaderné hlavice totiž není sestrojení hlavice samotné, nýbrž vytvoření dostatku obohaceného uranu, aby ta hlavice explodovala.

Pak je tu argument nejprostší: jadernou hlavici lze samozřejmě koupit od Severní Koreje. Připomeňme si událost na severu Sýrie 6. září 2007. Izraelské letectvo tehdy zaútočilo na dodávky ze Severní Koreje. Co bylo tou dodávkou? Jaderná hlavice, reaktor, jaderný materiál? Nevíme. Víme jen, že Izrael ji vyhodnotil jako existenciální hrozbu.

I kdyby tedy hodnocení CIA bylo pravdivé, potřeba protiraketové obrany neklesá. Írán dál rozvíjí raketový program, jaderné hlavice si může koupit a zbrojní jaderný program může obnovit.

Předpokládejme však, že CIA se mýlí, což by mě až tak moc nepřekvapilo. Ostatně, přihodilo se jí to již mnohokrát. CIA je totiž – především po selhání pokusu jejího bývalého šéfa Portera Gosse (2004-06) o reformu – do značné míry inertní byrokratickou institucí. Žije vlastním životem a slouží primárně svým institucionálním zájmům a politickým názorům svých členů. Mnozí pracovníci CIA se v roce 2004 pokusili o změnu režimu: nikoli však někde v zahraničí, nýbrž ve Washingtonu! Mám tím na mysli jejich cílené úniky informací do tisku, které měly zdiskreditovat Bushovu politiku v Iráku. Následně tím přispět k jeho volební porážce a zvolení Johna Kerryho presidentem USA.

Spiknutí proti prezidentovi

Osobně považuji zahraniční politiku presidenta Bushe v jeho druhém volebním období za zásadně mylnou – mylnou vůči Severní Koreji, vůči Číně, vůči Saudské Arábii, vůči „mírovému procesu“ na Blízkém východě. O jeho zahraniční politice (či její absenci) vůči Rusku raději pomlčím. Přesto však v ústavním režimu je nehorázné to, o co se v roce 2004 pokusili odpůrci prezidenta Bushe v CIA: o ovlivnění výsledku voleb ve vlastní zemi z prostředí mocenské agentury, která v ústavní demokracii politický proces doma zásadně ovlivňovat nesmí.

A letošní zpravodajské hodnocení, jež říká, že Írán od roku 2003 nemá žádný vojenský jaderný program, napsali odpůrci presidenta Bushe uvnitř CIA.

Článek byl pod redakčním titulkem „CIA intrikuje proti Bushovi“ uveřejněn v Hospodářských novinách 12.12.2007.

Příspěvků : 27 - CIA a iránský jaderný program

 1. Hugo : 22.1.2008 v 11.31

  Takze pan Joch zavital i na pudu jaderne fyziky. Mel by vsak vedet, ze mezi jim uvedenymi fakty je vztah trosku jiny, a to implikace. Prejit z vojenskeho programu na civilni je velmi snadne. Z jaderne naloze lze hrave udelat jaderne palivo – viz. program DOE megatuny na megawaty. Naopak to ale jaksi nejde. Podobny vztah implikace napriklad plati mezi brzdenim a ohrivanim brzd. Zkuste nekdy uvest do pohybu vuz nahrivanim brzd…….
  Koupeni hlavice se snad ani neda komentovat. Jen me prekvapuje, ze neprisel s tezi, nakupu na cernem trhu v byv. SSSR.

 2. Petr : 31.12.2007 v 17.06

  Podle mne, je velice diskutabilni cela ta hra proti “terorismu”. Existuje plno indicii, ktere usvedcuji ze spoluviny amerisckou vladu.
  Zde ja napriklad clanek pocitacoveho experta o autenticite videi al-Kajdi.

  Počítačový expert předkládá důkazy zpochybňující pravdivost videozáběru vůdců al-Kaidy
  17.08.2007
  Neal Krawetz, americký počítačový expert předložil důkazy obviňující americkou vládni administrativu z upravováni videozáznamu na niž mají vystupovat vůdci teroristické organizace al-Kaida.

  Podle tvrzení amerického počítačového experta a jim předložených důkazů, bylo logo as-Sahab údajného mediálního odboru al-Kaidy přidáno do videozáznamu projevu jednoho z vůdců al-Kaidy Aimana Zwahriho, ve stejnou dobu jako logo firmy IntelCenter.

  Moderní technologie umožňuje totální rozbor všech provedených úprav ve videozáznamu. Tak se podařilo zjistit, že čas přidáni loga mediálního odboru al-Kaidy je shodný s přidáním loga firmy IntelCenter.

  Firma IntelCenter je v ekonomickém vztahu s americkým ministerstvem obrany a je zodpovědná za zveřejňováni videozáznamu. Tato firma zajišťuje sledováni záznamu s „teroristickou” tematikou na internetu a zprostředkovala většinu videozáznamu údajně zveřejněných teroristy z al-Kaidy.

  Zjištěni amerického experta, že firma IntelCenter provedla závažnou manipulaci z videozáznamem projevu jednoho z vůdců al-Kaidy, je velice znepokojivé a vrhá další stín pochybnosti na pozadí terorismu a války proti terorismu. Na některých internetových stránkách dokonce zazněly názory, že většina záznamu s údajnými projevy vůdců al-Kaidy je zmanipulovaná.

  I přes tuto skutečnost, je zřejmé, že ve světě existuji radikální a extremističtí muslimové, zůstává ale otázkou nakolik je jejich počet, moc a vliv zveličen.

  Zdroj: bezcenzury.org

 3. Endy : 31.12.2007 v 12.42

  Pokud někdo v jednotce udělal chybu, byl zabit. Tři členy mého týmu američtí vojáci zabili, když se jim nepodařilo zavraždit v Bagdádu sunnitské politiky. Americké síly, které jim to nařídily, je zlikvidovaly. To se stalo přede dvěma lety.“

  Američané měli skupinu na „špinavou práci“. Ta byla složena z Iráčanů, Američanů a jiných cizinců a z bezpečnostních oddílů, které byly rozmístěny po Bagdádu a dalších iráckých městech. Ta neprováděla jen vraždy, někteří členové se specializovali na kladení bomb a instalaci aut naplněných výbušninou ve čtvrtích a na tržištích. Tato skupina prováděla operace, při nichž byli zatýkání lidé, které americká armáda nechtěla zabít. „Příprava bomb a aut a jejich odpalování na tržištích se provádělo různými způsoby, nejznámější a nejoblíbenější je mezi americkými vojáky kladení bomb do aut, když jsou prohledávána na kontrolních stanovištích. Jiný způsob je položení bomby do auta během výslechu. Potom, co je dotyčný povolán na některou americkou základnu, bomba se umístí do jeho auta a on je pak vyzván, aby jel na policejní stanici nebo něco podobného a jeho auto cestou vybuchne.“

  Svědectví tohoto muže potvrzuje některé zprávy západních médií, které odhalily americkou účast na bombových útocích namířených proti iráckým civilistům. Britský novinář Robert Fisk se nedávno v Sýrii sešel s Iráčanem, který mu potvrdil provádění takových operací Američany. Také egyptský novinář a bývalý vydavatel listu al-Ahrám Muhammad Hasanajn Hajkal poznamenal v interview pro TV al-Džazíra, že žoldáci tvoří v Iráku vedle americké armády prakticky druhou armádu, a to i co do počtu a vybavení. Tito tzv. „Maltští rytíři“, jak se nyní nazývají, provedli podle Hajkala řadu útoků na irácké civilisty. Jsou mezi nimi i Iráčané a Libanonci.
  ––––––––––––––––––––
  Jelikoz tato stranka neumoznuje uvest internetovou adresu, ale uvest zdroj je vzdy slusne, tak jej uvedu bez www:

  Zdroje: prefer-statement(tecka)info

 4. Endy : 31.12.2007 v 12.36

  Agentura QudsPress přinesla zprávu o člověku, který pod podmínkou zachování anonymity odhalil některé z amerických praktik, jež mají přispět k snadnějšímu rozdělení Iráku.

  Dotyčný pracoval asi dva a půl roku pro americké vojáky, pak utekl do oblasti mimo Bagdád, kde, jak doufá, se jim ho nepodaří najít.

  Zde je jeho příběh:
  “V roce 1991 jsem byl vojákem Irácké armády a když jsme se stahovali z Kuvajtu, rozhodl jsem se společně s desítkami dalších hledat azyl v Saúdské Arábii. To byl začátek vývoje, na jehož konci jsem byl získán do americké armády. V zemi totiž pracovaly americké komise, které získávaly Iráčany, aby se k nim přidali jako dobrovolníci a ti pak byli dopravováni do Ameriky. Byl jsem jedním z nich.

  V roce 1992 mě dopravili do Ameriky, přesněji řečeno na ostrov, kde byly převážně jen vojenské objekty. Byl jsem tam s řadou dalších Iráčanů, mezi nimi byl i bývalý guvernér Nadžafu Adnán adh-Dharfí. Prošli jsme vojenským výcvikem, intenzívní výukou angličtiny a výcvikem v plnění takových úkolů jako jsou vraždy.“ Během invaze 2003 a následující války byl dopraven zpět do Iráku, aby prováděl zvláštní úkoly, kterými ho pověří američtí agenti.

  Během poslední války, která vedla k okupaci Iráku, jsem byl se skupinou kamarádů, které v Americe vycvičili, jak vyvolat chaos v řadách Irácké armády. Byli jsme do Iráku dopraveni přes saúdskoarabskou hranici. Dostali jsme irácké uniformy a naším úkolem bylo šířit mezi Iráčany pověsti, že americká armáda se už dostala do toho a toho města, nebo že už je na okraji Bagdádu apod., které měly urychlit kolaps iráckých sil.

  Byl jsem v jednotce, která se usadila v prezidentském paláci v A‘zamíji. Jednou měsíčně jsme směli navštívit příbuzné a známé, a tak jsem mohl navštívit svou rodinu v Madínat as-Sadr ve východním Bagdádu. Ale pak se všechno začalo zhoršovat, ozbrojenci začali střílet po každém, kdo vycházel z paláce. Požádal jsem svou rodinu, aby teď chodila ona do paláce za mnou a tak jsem se s nimi mohl vídat. Mým úkolem bylo chodit na stráž, ale po čase se situace změnila a američtí okupační vojáci mne přeřadili do skupiny, která prováděla na ulicích Bagdádu atentáty. Naším úkolem bylo provádět vraždy jednotlivců. Americká okupační armáda nám dodávala jejich jména, fotografie a informace o tom, kde se během dne pohybují, a my jsme měli např. zabít šíitu v (sunnitské) A‘zamíji, a sunnitu v (šíitském) Madínat as-Sadr.

 5. Ondrej : 30.12.2007 v 23.10

  Všechny války jsou počaté politickými vůdci a všechny války jsou destruktivní k lidskému životu a k samotné civilizaci. Jen prostudujte trochu historii a podívejte se na politické idioty, kteří způsobili 1. a 2. světovou válku. Jaké gargantuovské marnění životů a bohatství ty dvě fiaska přinesli.

 6. Ondrej : 30.12.2007 v 22.42

  (pokracovani clanku)
  Počet Izraelci zabitý Palestinci je velmi malý ve srovnání s počtem Palestinců zabitých Izraelci.
  Obě organizace by měli přesněji být klasifikovány jako partizánské organizace bojující proti nejmocnější armádě na Středním Východě a nepřátelské okupaci. Jejich svár s Izraelem se nás netýká. Oni nepředstavují žádnou hrozbu pro Ameriku.
  Pokud jde o Írán, Ten má zákonné právo obohacovat uran k získání paliva pro své jaderné reaktory. Bush, který ukázal, že nemá vůbec žádný skutečný zájem na nukleárním nešířením nebo dokonce na nukleárním odzbrojení, požadoval jako předpoklad pro rozhovory, aby Írán přestal vykonávat to na co má právo. Je to nepřijatelné pro Íránce a bylo by to i pro americký lid.
  Pokud Amerika by řekla Sovětskému svazu, že předpoklad pro jakýkoliv rozhovor by byl odzbrojit sovětské raketové vojsko. Tak by nikdy nepřistoupil k jakémukoliv rozhovoru nebo na smlouvu. To by nepochybně vedlo k nukleární válce.
  Jak hloupý a směšný se Bush často zdá být, ukazuje, že je neobyčejně nebezpečné a má zmatené názory ignoranta v Bílém domu. Ovládá daleko víc destruktivní síly než je schopný využít rozumným a přínosným způsobem.

 7. Ondrej : 30.12.2007 v 22.36

  Zaujal mne tento clanek Charleyho Reese a jelikoz si mysli, ze je velice pregnantni, tak jej zde predkladam:

  FAKTA NEJSOU DULEZITE
  Charley Reese

  Jak každý člověk může vidět, i když Národní zpravodajský odhad (NIE) uvádí, že Írán nemá žádný atomový zbrojní program, tak to nemá vliv za poslední čtyři léta na George W. Bushe. On stále prezentuje Írán jako nebezpečnou zemi a chce ji zmrzačit sankcemi.

  To dokazuje, že fakta a pravda nemají vůbec žádnou hodnotu pro Bushe, který se stává opravdu nebezpečným prezidentem. On a Dick Cheney by měli skutečně být obviněni i když to se nestane, protože kongres je plný zbabělců.

  Americký lid má právo mít zahraniční politiku založenou na faktech. Co se jim, ale dostává je zahraniční politika založená na tajné agendě, božích zákazech či dokonce duchovní představivosti. Já podezřívám, že tajná agenda má co dočinění s ropou, ale nikdo na vnější straně opravdu nemůže vědět jací červi hlodají v Bushovém a Cheneyovém mozku.

  Je Írán nebezpečná země? Írán nenapadl jinou zemi víc jak sto let. Nehrozí napadnutím jiné země. Často publikované prohlášení o vymazání z mapy, byl nesprávný překlad. Íránský prezident ve skutečnosti řekl, že sionistický stát by měl zaniknout jako Sovětský svaz.

  Mimoto, Írán nemá žádné mezikontinentální balistické střely a ani k dispozici žádnou atomovku a ani žádný logických důvodů podporovat invazi.

  Pokud jde o to, že Írán podporuje Hizballah a Hamas, měli bychom si všimnout toho, že obě organizace existovali dlouho předtím, než Amerika je oštítkovala jako teroristické organizace, ve skutečnosti, nejsou teroristické organizace.

  Al-Kaida je teroristická organizace, protože její program je zabíjení lidí, které považuje za nepřátele. Hizballah je Libanonská vlastenecká organizace s rozšířenou sociální, politickou a prospěšnou činností. Ti bojovali při izraelské okupaci Libanonu a jestli můžeme věřit zpravodajské službě, bojovali by s námi, kdyby jsme okupovali nějakou část Libanonu.

  Hamas má taktéž obšírný program vzdělávání a prosperity. Má malé vojenské křídlo, které občas používá sebevražedné atentátníky proti Izraelcům. Hamas se brání proti izraelské okupaci, s kterou neseme taky svůj podíl. Jen kvůli tom, že organizace, která nemá žádné letadla nebo dělostřelectvo používá sebevražedné atentátníky, nemyslím si, že je teroristická organizace. Bůh je mi svědkem, že naše armáda a vzdušné síly zabili tisíckrát víc civilistů než Hamas. Počet Izraelců zabitých Palestinci je velmi malý ve srovnání s počtem Palestinců zabitých Izraelci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?