Chicago: konec soch?

22.2.2021

Přes čtyřicet chicagských pomníků je v ohrožení. Chicagská městská komise po několikaměsíčním zkoumání vytvořila seznam 41 z celkem pěti set městských pomníků, o jejichž budoucnosti by se nyní mělo jednat. Jde o sochy, které mají cokoliv společného s otroctvím, rasismem či útlakem. Mezi tyto sochy ovšem překvapivě patří i socha prezidenta Abrahama Lincolna, osvoboditele otroků (ovšem nechoval se hezky k Indiánům…).  Dalšími jsou obvyklí podezřelí. Kryštof Kolumbus (za všechno), George Washington (vlastnil otroky). Benjamin Franklin (za mlada vlastnil otroky), generál Grant (sice porazil Jih, ale zase ti Indiáni…) francouzský traper Robert Cavalier de la Salle (neměl co lovit bobry u Indiánů), generál Sheridan (to samé co Grant)nebo vikingský objevitel Leif Ericson (měl zůstat v Norsku).

Příspěvků : 2 - Chicago: konec soch?

  1. Michal : 15.8.2021 v 13.00

    Socha již nahražující PRÁZDNÝ jeruzalémský chrám, byla zpustošení a zkáza místa svatého. Jakkoliv užitečný prvek komunikace zejména pro dítka předškolní, srozumitelnost není automatická. Viz. náš první a poslední vojevůdce moderní doby (po Kaplířovi dřevním) Josef Václav Antonín František Karel hrabě Radecký z Radče; kdyby na místě sochy dodnes v lapidariu se pravidelně štkalo jako u Západní zdi (Ha Kotel) , jistě by se dávno vrátila. Ale to nestačí, i mariánský sloup ošizen o anděly, třeba tedy roční vojenskou parádu, přelet stíhačů samozřejmý.

  2. Petr Konečný : 14.7.2021 v 15.34

    Vivat změno režimu. Přijde mi neuvěřitelné, že i Lincoln a Washington….Jen jsem se musel pousmát, že žijeme v absurdní době.
    Co se týče Indiánů. Žil jsem 8 měsíců v Oklahomě, posledním bývalém indiánském teritoriu a dle popisu jejich mentality místními odpovídá jejich mentalita a závislost na sociálním systému našim cikánů (pardón rómům).
    PS: Proti pracujícím cikánům podílejícím se na tvorbě hodnot nic nemám.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?