Bush vyhrál – a proč je to dobře.

8.11.2004
Roman Joch


Bush vyhrál – a proč je to dobře.

Z Bushova vítězství budou naštvaní: Usama bin Ladin a všichni islamističtí teroristé; protizápadní diktátoři na Blízkém východě, kteří teroristy podporovali; Jásir Arafat; komunisté a socialisté všude na světě; stoupenci potratů všude na světě; levicoví intelektuálové všude na světě; západoevropský politický establishment; hollywoodští herci; psychopat Michael Moore; a paranoidní hysterická levice, pro kterou je Bush debil z Texasu.

Proto je dobré, že Bush zvítězil. Signál pro teroristy: “Boj proti vám pokračuje. Vašemu tlaku a vydírání neustoupíme. Čeká vás železná pěst.”

Fakta:
1.) Bush – získal 51% odevzdaných hlasů, tedy absolutní většinu. Jako první kandidát na presidenta od r. 1988!!! Totiž legitimně zvolení presidenti Clinton 1992, Clinton 1996 a Bush 2000, i když získali většinu volitelů, nezískali většinu odevzdaných hlasů – díky úspěchům kandidátů třetích stran. Dokonce ani Al Gore, jenž v roce 2000 získal více hlasů než Bush (ale méně volitelů), nezískal nadpoloviční většinu odevzdaných hlasů. Bush je nyní první, kdo ji získal po r. 1988, kdy ji získal jeho otec.
2.) Amerika je – stejně jako před 4 roky – rozdělena půl-napůl; a to geograficky. Demokraté mají západní (tichomořské) pobřeží a Severovýchod USA. Republikáni mají vše ostatní, tj. Jih, Středozápad a Západ. Hlavním kritériem dělení na Ameriku republikánskou a demokratickou nejsou ekonomické otázky, není to překvapivě ani zahraniční politika a válka v Iráku (tedy to, co se za poslední 4 roky Bushova presidentství stalo), nýbrž jsou jím otázky kulturně morální (jež se od posledních voleb nezměnily). Ty jsou hlavním indikátorem, zda člověk volí demokraticky nebo republikánsky. Lidé věřící, kteří aspoň jednou týdně jdou do kostela, volili Bushe. Lidé nevěřící, anebo ti, kteří jdou do kostela méně často něž jednou týdně, volili Kerryho a předtím Gora. Ženatí muži a vdané ženy volili Bushe, svobodní volili Kerryho (a předtím Gora).
3.) Republikáni posílili své většiny jak v Senátu tak ve Sněmovně reprezentantů. Všichni republikánští kandidáti na senátora na americkém Jihu zvítězili. Jih volil do Senátu konzervativní republikány unisono.
4.) Facka demokratickému vedení: vůdce demokratické menšiny v Senátu Tom Daschle nebyl znovu-zvolen, tj. vypadl ze Senátu.
5.) Referenda: v Kalifornii porážka hnutí pro-život – iniciativa podporující výzkum na embryonálních kmenových buňkách (tj. destrukci embryí, tedy lidských bytostí) byla schválena.
6.) Ale: velké vítězství pro rodinu – ve všech 11 státech, v nichž byly iniciativy na uzákonění manželství jako svazku pouze muže i ženy (tj. zákaz homosexuálních sňatků) – tyto iniciativy byly schváleny! Dokonce i v levicově-liberálním státu Oregon, který hlasoval pro Kerryho! (Tam je ale připuštěna možnost registrovaného partnerství, i když ne manželství.)

Závěr: Kongres USA, jakož i státy Unie, jsou v důsledku voleb konzervativnější.

Roman Joch, Občanský institut

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?