Brno plné minaretů

29.7.2009
Petr Kamberský

Stanislav Juránek, šéf jihomoravských lidovců, má výjimečně pravdu. Opravdu “by bylo velkou chybou nechat si tradice vytlačovat cizí kulturou a náboženstvím”- jenže tento úpadek stavba nové mešity v Brně nijak neovlivní.

Ani deset tisíc přizpůsobených muslimů nevytlačí původní místní tradice či zvyky – pokud nějaké jsou.

Malér, jaký známe z desítek britských či francouzských měst, začíná úplně jinde: pokud místní zvyky a tradice zmizí a uvolněné místo zaplní náboženství multikulturalismu – často dotované z “osvícených” ministerských fondů na podporu menšin.

Takhle uvolněné vakuum, živené z dotací a sociálních dávek, je skutečným nebezpečím pro západní civilizaci.

Jenže plán na výstavbu druhé brněnské mešity tento scénář nenaplňuje. Už ta první splnila tvrdé “akulturační” požadavky: budovu odlišuje od zbytku okolní městské zástavby jen tvar oken a ozdobné mřížoví, nemá ani kopuli, ani minaret. A stejně jako nesmí budova narušovat ráz města, nesmí ani její obsah útočit na ráz místní kultury.

Nepřejme si budovat nové madrasy, kde se obyvatelé či občané budou učit věci neslučitelné s naší vírou ve svobodu. Pokud je toto všechno islámská obec ochotná akceptovat, není třeba se jejích shromáždění bát.

Je to možná tvrdé, ale muslimové v nemuslimských zemích si zvykají na větší kontrolu, než by jim bylo libé. A to jak modliteben, tak peněz, neboť některé islámské nadace neváhají s podporou extremistů.

Je to nepříjemná daň za zkušenost posledních let, zejména londýnského 7. července 2005. Nezapomínejme: tehdy neútočili žádní cizí atentátníci, ale mládenci narození v Británii.

Byli to hodní hoši ze sousedství, kterým hlavu vypláchl hlas kazatelů z několika mešit plných nenávisti.

Vyšlo v Hospodářských novinách 29.7.2009

 

Další zajímavé texty k tématu naleznete zde a zde

Příspěvků : 4 - Brno plné minaretů

 1. AM : 20.8.2009 v 17.07

  Svobody je hoden ten, kdo ji přeje jiným.Nemusíme bránit šíření islámu, pokud bude stejná reakce na druhé sraně. Ale jestliže se v muslimských zemích bourají kostely, vyhánějí křesťané, jestliže za konverzi od islámu ke křesťanství hrozí smrt, pakse je dná o netolerantní systém, který by see neměl podporovat. Zatím se u nás nechovají nesnášenlivě, protože tu jsou v menšině. Ale šíření islámu může podporovat jen ten,kdo si peje, abychom tu měli obdobné problémy,jako třeba měli vloni ve Francii.
  Argumentuje se tím, že jestliže je přijmeme mehzu se be, pak tím napomůžeme procesu demokratizace u nich. Ale postup by měl být opačný, nejprve by se z nich měli stát demokraté a pak je rádi přijmeme mezi sebe. Když jsme vstupovali do NATA a později do EU, také nás nepřijali ihned. Dali nám najevo ochotu přijmout mezi západní demokratické státy, ale tvrdě stanovili podmínky, které jsme museli splnit. Podobně bychom se měli chovat k muslimům. Přijměme je do EU, poolme jim u nás mešity, tolrujme jejich náboženství, ale napřed se musí zřeknout všech nedomakratických principů, zejména práva šaría. To, že toto právo vede k tomu, že někdo je schopen kvůli náboženství vraždit, zatím svědčí o opaku. Samozřejmě, všichni muslimové nejsou teroristé, i oni terorismem trpí, ale dokud se jejich národy nezřeknou tohto práva, nelze je akceptovat. Stejněš jako nás západní svět neakceptoval, i když jsme nebyli všichni komunisté, dokud jsme se s komunismem nerozešli.

 2. Felix : 2.8.2009 v 13.18

  Re: Brno plné minaretů
  (Felix, 2.8.2009 11:58:13) Odpovědět
  To je plno úvah o estetice, o magistrátě a tak. Zbytečně. Rozhoduje demografie. Pošlou sem z bruselu dekret o umístění uprchlíků, navíc tito všichni se množí jak houby po děšti. Kdyby nějaký mohamedán našel svou ženskou, jak bere antikoncepci, tak ji zabije. Ale ani antikoncepční pilulka není příčinou. Příčinou je cohabitace mužů a žen tady. Ta vyžaduje antikoncepci. Vítězství islámu je vlastně v segregaci mužů a žen. To je nejhlubší příčina jejich natality a zdejšího vymíráni. Mešita v Brně bude, ať si kdo chce říká, co chce. (A tady dodávám: I kdyby vybombardovali Írán.)

 3. Brňan : 31.7.2009 v 13.23

  Ať táhnou odkud přišli, my tady o ně nestojíme, ani s minaretem, ani bez minaretu.
  Mají za úkol se rozmnožovat jako krysy a zaplavit nás…..

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?