Barack Obama: přes appeasement k isolaci

18.9.2009
Roman Joch

Rozhodnutí vlády Baracka H. Obamy zrušit plánovaný třetí pilíř protiraketové obrany ve střední Evropě je nešťastné, krátkozraké a potenciálně katastrofální.

(1) Těžce podceňuje iránský raketový a jaderný program, což může mít závažné následky pro statisíce lidských životů v Íránu, na Blízkém východě, v Evropě i v USA.

(2) Bez ohledu na to, jaké byly důvody Obamova rozhodnutí, všeobecně bude vnímáno jako ústupek Rusku, jako snaha o appeasement Ruska, tudíž jako Obamova slabost tváří v tvář Rusku. Což následně povzbudí avanturismus a agresivitu Ruska v jeho tzv. blízkém příhraničí. V tomto momentu je Ukrajina pro Západ nejspíš již ztracena.

(3) Jednalo se o unilateralismus par excellence. Obama nekonsultoval své spojence, nýbrž rozhodl unilaterálně a postavil je před hotovou věc.

(4) Obama a mnozí lidé jeho administrativy jsou děti 60.-70. let 20. století, jež formovaly odpor vůči válce ve Vietnamu a snahy o jednostranné jaderné odzbrojení Západu. Díky tomu, že se jim v 70. a 80. letech nepovedlo Západ odzbrojit, jsme my nyní svobodní a sovětské impérium neexistuje. Přesto tito lidé mentálně žijí v minulosti a chtějí zpětně vybojovat politické bitvy minulosti, které tehdy prohráli. Za hlavní prioritu považují dohody mezi USA a Ruskem o odzbrojování, i když nyní, když studená válka skončila, USA a Rusko nejsou nepřátelé, ale jen mocenští konkurenti. Pro bezpečnost světa je jedno, zda mají 10 000 jaderných hlavic, anebo jen 1000 – stejně je proti sobě nepoužijí (samozřejmě, mít jen 1000 hlavic je mnohem levnější). Na druhou stranu, pouhých 10 – 20 hlavic v rukou fanatiků s šílenou eschatologickou vizí má pro bezpečnost ve světě význam zásadní. Obama tudíž vnímá bezpečnostní priority přesně opačně: protiraketová obrana je mnohem důležitější než redukce počtu jaderných hlavic zemí, jež mají racionální vlády. Obama však má k jadernému odzbrojování iracionální, mystický přístup, a proto mu jde o dohodu s Ruskem über alles. A nejsnadnější, nejrychlejší cestou k dohodě s Ruskem je pochopitelně appeasement. Je jako ta čínská opička, která si zakrývá oči i uši: „nevidím zlo, neslyším zlo…”

(5) Obama za tu krátkou dobu, co je presidentem, projevil značnou chladnost (až nepřátelství) vůči spojencům Ameriky (Velká Británie, Polsko, Česká republika, Izrael, Honduras) a značnou vlídnost vůči jejím nepřátelům (Severní Korea, Irán, Venezuela). Zřejmě si myslí, že potřebuje nikoli spojence, nýbrž jen „usmiřovat” nepřátele – a ustupovat jim. To v praxi způsobí, že ztratí přátele a u svých nepřátel získá nikoli respekt, nýbrž pohrdání. Může zavést Ameriku do izolace, v níž nebude mít spojence, nýbrž jen protivníky. „Neumí-li být spojencem on, proč bychom měli být jeho spojenci my?” – toť otázka, kterou si právě v tomto momentu kladou v desítkách metropolí světa šéfové vlád a jejich ministři zahraničí.

(6) Pro nás to znamená: Amerika je sice naší smluvní spojeneckou zemí, ale neexistuje jediný racionální důvod, proč Obamovu administrativu považovat za nám přátelskou…

(7) …z čehož plyne, že musíme doufat, že v USA ve volbách 2012 nastane „a change we can believe in.”

Publikováno na joch.blog.idnes.cz

 

Příspěvků : 7 - Barack Obama: přes appeasement k isolaci

 1. Armini : 13.12.2011 v 11.08

  Obamova administrativa vedie niekolko vojen po svete. To je appeasement? Viete vobec, co to slovo znamena??
  To je asi konzervativna vzdelanost, predpokladam…

 2. Mgr. Ctibor O. ŽIŽKA : 4.10.2009 v 12.31

  Dobrý den,

  na příkladu nynějšího prezidenta USA je dobře vidět, jak málo stačí v dnešním světě k tomu, aby se světová velmoc v rukou levicové administrativy sama téměř srazila na kolena. Kam vede appeasement ? Ti co trochu četli evropskou historii 30. let to ví.

 3. Felix : 22.9.2009 v 9.50

  musíme doufat, že v USA ve volbách 2012 nastane ?a change we can believe in.”
  aneb samo se to v Americe nezlepší.

 4. C.Q.Lafayette : 21.9.2009 v 9.55

  V bodě 5 pan Joch velmi přesně ve zkratce popsal situaci.

 5. Houmr : 20.9.2009 v 8.28

  Žádný režim ani diktátor nikdy nespáchal sebevraždu, až na soudruha Hitlera. Když je diktátor dostatečný pošuk, dojde i na sebevraždu. Ovšem pozdě pro mnoho jeho obětí.

 6. Felix : 19.9.2009 v 15.23

  Romane, kde je problém? Vzpomeňte si, že o radaru se spolu dohadujeme už dva roky. Vývoj mi dává za pravdu. Protože problém není radar. Problémem není ani Obama. Problémem je stav Ameriky. Americké společnosti. To je třeba řešit. Tam je potřeba napřít všechny síly. Někde jsem kdysi dávno řekl, že zabývat se radarem je chytat kočku za ocas. Co to bylo po dlouhou dobu jen marných skoků za ocasem kočky?

 7. Pavel : 19.9.2009 v 13.35

  Myslím, že rozhodnutí součastné americké administrativy o zastavení evropské části ABM bylo správné. Americká vláda a experti prostě usoudili, že tento systém není v navrhované podobě potřeba a že je důležitější se věnovat nálehavějším hrozbám (rakety středního dosahu, terorismus atd. podobné škrty postihli třeba i stíhačku F-22, která také není v dneštním světě nutná, jedná se o relikt studené války) Navíc zastavení projektu přivítal i generální tajemním NATO, což také vipovídá o tom, že celý Buschův projekt by soukromá iniciativa USA mimo běžné postupy NATO. Ve skutečnosti se nic neděje a svět a ani NATO se zítra nezboří. Nakonec o protiraketové obraně se bude jednat dál, jen na jiné bázi na v rámci celého NATO.

  k jednotlivým bodů:
  atd 1.) pan Busch jej zase účelově předceňoval stejně jako údajné ZHN Iráků. Nesmyslné strašení Iránem (údajně hned jak získá první atomovku, tak jí pošla na Izrael aby byl vzápětí vymazán z mapy protiúderem) je přehnané. Irán již od roku 2002 – 2003 má Izrael v dostřelu svých raket středního doletu a vlastní chemické hlavice, pravděpodobně včetně plynu VX. Kdyby opravdu byl takový sebevrahem jak tvrdí někteří naši i cizí apokalyptikové, tak by již dávno na Izrael zaútočil.

  atd. 2) jsem přesvědčen, že Rusku mnohem více než nějaký radar v ČR vadí přítomnost NATO v pobaltí a snahy Ukrajiny a Gruzie stát se členy tohoto paktu, radar u nás byl jen zástupným problémem. Připouštím však, že v Moskvě to jako ústupek mohou považovat i když ve skutečnosti jde spíše o technickou záležitost. Nicméně teď může Obama pro změnu požadovat ústupek o Rusech.

  adt. 3) naopak Obama svým krokem napravil Buschům akt, který zcela obešel většinu svých spojenců v NATO a začal bylaterálně jednat se dvěma státy bez souhlasu ostatních spojenců. Nyní tedy může být celý problém řešen v rámci celého NATO a tak transparentněji. Rozdhodně jde o pozitivní krok.

  adt. 4) Opět strašení sebevražedným režimem (žádný režim ani diktátor nikdy nespáchal sebevraždu, zbavil by se tím moci a požitků, s pumamy se odpalují jen lidé bez majetku, moci) Důležitější než protiraketová obrana je prevence. Dohoda o snižovaní jaderných zbraní má svůj význam, i když aby měla skutečně smysl, museli by se k ní připojit i ostatní státy vybavené jadernými zbraněmi, nejen USA a Rusko. Obama neruší protiraketový systém jak je nám zde předkládáno, jen jeho národní vrstvu (protiraketová obrana USA) nahrazuje jiným systémem. Tedy nyní byl opuštěn evropský pilíř tvořený raketami GBI a ten bude nahrazen daleko mobilnějšími systémy SM-3 a jinými (THAAD, ABL adt.) Čili Obama neruší protiraketový systém jako celek, jen jeho jednu technologickou součást. Celý problém spíše tkvý v tom, že u nás někteří lidé spojili politickou snahu s prosazením radaru na našem území a nyní se jím zhroutil svět a tak straší zlým Ruskem a Iránem.

  atd. 5) naopak pan Busch svým iráckým dobrodružstvím zavedl USA do izolace a Obama má ve světě daleko lepší kredit a šanci tuto izolaci způsobenou předchozím prezidentem prolomit a vylepšit. Jestli to dělá tím nejlepším způsobem, je otázka názoru.

  atd. 6) nesmysl. NATO nepadá, Rusko na nás zítra nezaútočí, svět se točí dál. Spíše to opět souvisí s politickými názory prosazovatelů radaru u nás.

  adt 7) toto také nesouvisí s realitou, ale s politickými názory pisatele.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?