Audiozáznam z prezentace knihy “O výchově křesťanského vladaře”

11.9.2009
Matyáš Zrno

Občanský institut přináší audiozáznam a fotodokumentaci z prezentace prvního českého vydání  jednoho z klíčových děl evropského humanismu, dílo Erasma Rotterdamského “O výchově křesťanského vladaře”.

Prezentace proběhla ve čtvrtek od 10.30 pod záštitou místopředsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR pana ing.Jana Kasala a za účasti předsedy ústavně-právního výboru Marka Bend a poslanců Davida kafky, Františka Laudáta a Ladislava Šustra a vládního zmocněnce pro lidská práva ing.Jana Litomiského.

Knihu představí její překladatel PhDr.Daniel Korte a do kontextu vývoje evropského politického myšlení jí zasadil MUDr. Roman Joch, ředitel OI.

Příspěvků : 15 - Audiozáznam z prezentace knihy “O výchově křesťanského vladaře”

 1. RJ : 24.9.2009 v 8.22

  Má pozice není ta, že náš současný český ústavní režim je “zlý a napravitelný”. Má pozice je, že je legitimní, ale v jeho rámci je tolerována jedna nelegitimní praktika, jejíž odstranění je však v rámci režimu možné a myslitelné: v důsledku svobody slova, tj. možnosti přesvědčování, a následné demokratické změny zákonů. Uspějeme-li v přesvědčování, pak nastane změna mínění obyvatelstva, a není tudíž možné, aby 9.5 milionů lidí postrádalo to zločinné zmizelé.

 2. Felix : 19.9.2009 v 17.12

  Je potřeba rozlišovat mezi tvůrci, protagonisty režimu a mezi těmi, kterým jen vyhovuje. Za komoušů to bylo taky tak. Ohromným množstvím vyhovoval, nekradli, ale počestně “přikrádali”. A vyšli do ulic, protože se tu jevilo něco lepšího, dobrého. Žádný takový člověk není tak zkažený jako protagonisté, že by se nemohl napravit, že by nemohl zatoužit po něčem dobrém. Nemůžeme odsuzovat lidi pasivní, kteří to trpí, a když to tady tedy je, tak se přiživí. Ani se jim divit. Oni prostě nevidí možnost dobra, nemají na to fantazii. Pán je správně nazval ovcemi. Ale mluvil i o vlcích. V polsendích diskusích zde je takovým vlkem třeba Hybášková – a ti, kdo vymysleli a prodsadili její navržení.

 3. BERAN : 19.9.2009 v 12.48

  Pane doktore Jochu, příteli Felixi,

  Váš spor je hodně vážný, důležitý. Zkusím jinou perspektivu:

  - režim je zlý a nenapravitelný. Felixi, jděmež ho svrhnout! Uspěli jsme, je pryč. A co těch devět a půl milionu lidí, kterým nevadil a kteří ho začnou postrádat?

  - režim je zlý a napravitelný. Doktore Jochu, jděmež ho napravit! Uspěli jsme. A co těch devět a půl milionu lidí, kterým nevadil a kteří to zmizelé začnou postrádat?

  BERAN (http://vpravo.blog.cz)

 4. Felix : 18.9.2009 v 13.22

  Ale Romane, to je přece dobře, že jste proti něčemu v tomto režimu. Ale tím, že jste proti potratům, je nezastavíte, protože jsou do tohoto režimu organicky začleněny. Tento režim musí být svržen. Přece nechcete přirovnávat ty, kdo chtěli svrhnout komunistický režim, k nacistům, že ne, nebo k islamistům, že ne? Tak mě k nim taky nepřirovnávejte. Prostě svržení komunismu bylo výbornou, nesmírnou věcí, ale moc urvali exponenti toho režimu, co tu teď je. Vy jste byl v roce 1990 dosti mladý. Tehdy ještě nebylo jasné, která skupina tu moc urve. Co jen v roce 1990 (a ještě i v roce 1991) vycházelo převratných skvělých knih. Pak to naráz přestalo, jak se havlisti, kocábisti, jirousovci a všechna ta současná zločinná verbež etablovala do všech struktur. Vy s nimi oposičně diskutujete. Romane, vězte, že to skončí tak, že se postupně budete přidávat na jejich stranu, nebo Vás začnou pronásledovat. V obou případech mi časem dáte za pravdu. Váš obojaký postoj k Lisabonu je varovný. Vše se časem dozvíme.
  K panu Erasmovi – mně nic neudělal, jen to považuji za zbožné plácání. My jsme tomu doma říkali “rozumprd”. Jeho čtení ničemu dobrému nenapomůže, naopak může odradit některé lidi hledající dobro, a po seznámení s ním zklamané.
  A ještě Romane, zkuste si pustit ten audiozáznam z Vaší akce ještě jednou. Za komunismu se tomu říkalo “jetřebismus”, je třeba. Z těch diskutujících se mi jeví, že všichni se v tom dnešní srabu polácají jak delfíni na suchu a předstírají, že vědí kde je voda a jak se k ní dostat.

 5. RJ : 18.9.2009 v 10.10

  …otázka za 16 bodů – kdo je autorem tohoto výroků:

  (1) “Tento režim je ve svém jádru zkažený, shnilý, a nemůže být napraven. Může být jen svržen.”

  (2) “K té knížce (Erasmus Roterodamus, Institutio Principis Christiani): nemám o ni zájem. Nechci ji číst. Nedoporučuji ji. Kdybych ji vlastnil, hodím ji do sběrového papíru.”

  Má otázka: co Vám Erasmus Rotterdamský udělal? Anebo nemáte rád klasické vzdělaní? To by to asi všechno vysvětlovalo…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?