Amerika ve stopách Mámy Grizzlice

31.7.2010
Roman Joch

Sarah Palinová je tak symbolem nejen Tea Party, ale i nové vlny feminismu – konzervativního feminismu, jenž usiluje o omezení role státu a posílení autority rodiny.

Text Daniela Anýže nazvaný „Máma Grizzlice“ (HN,, 14.7.) přesně popisuje dnešní pozici Sarah Palinové – i trendy současné americké politiky. Přesto se autor domnívá, že „Palinová byla tím nejlepším, co se Baracku Obamovi mohlo v prezidentské kampani 2008 přihodit. Pro demokraty byla darem z nebes.“ Ne nutně.

V roce 2008, po osmi letech vlády republikánů, byli demokraté jasnými favority. Podle průzkumů Obama vedl nad McCainem celé léto 2008. McCain neměl problém s nezávislými centristy, ve skutečnosti byl u nich ze všech republikánů nejoblíbenější. Měl však velký problém s pravým křídlem Republikánské strany. Tito lidé nebyli McCainem nadšeni a podporovali jej jen vlažně. Vše se změnilo na přelomu srpna a září 2008, když si McCain za kandidátku na viceprezidentku vybral Palinovou. Tím jádro své strany nadchnul, povzbudil a jeho kampaň nabrala obrátek. Za pár dní McCain získal více finančních příspěvků na kampaň než za několik měsíců před tím. A v září 2008 (poprvé a naposled) v průzkumech veřejného mínění vedl. To vše v důsledku nominace Palinové.

O tento svůj náskok přišel na přelomu září a října 2008, kdy propukla finanční krize. Na tu McCain reagoval chaoticky, teatrálně přerušoval svou kampaň, zatímco Obama působil klidně, prezidentsky. Tehdy se nezávislí centristé rozhodli zvolit Obamu. Jinými slovy, bez Palinové by McCain šanci vyhrát neměl, s Palinovou tu šanci měl, ale ji pak sám ztratil. Obama své vítězství o sedm procentních bodů (53:46) interpretoval jako jasný mandát posunout zemi doleva, k sociální demokracii západoevropského typu. Zmýlil se však, a proto velice brzy ztratil podporu centristů. Symbolem odporu proti Obamově příliš levicové politice se stala Tea Party. Na tomto hnutí se podílejí mnozí politici, nejen Sarah Palinová. Její význam je však specifický: ve vrcholové americké politice jsou ženy již dlouho, ale vesměs radikálně levicové. Palinová byla první mladou konzervativní ženou ve vrcholové politice – nikoli však poslední. Nominaci republikánů pro letošní listopadové volby na pozice senátorek, guvernérek či členek Kongresu již získaly Sharron Angle v Nevadě, Nikky Haley v Jižní Karolíně, Susana Martinez v Novém Mexiku, Kristi Noem v Jižní Dakotě, Meg Whitman a Carly Fiorina v Kalifornii, či Kelly Ayotte v New Hampshire. Tyto politické následovnice Sarah Palinové zřejmě ohlašují nový trend v USA – masivní vstup konzervativních žen dovrcholové politiky.

Sarah Palinová je tak symbolem nejen Tea Party, ale i nové vlny feminismu – konzervativního feminismu, jenž usiluje o omezení role státu a posílení autority rodiny. Zda Palinová získá republikánskou nominaci na prezidentku v roce 2012 nebo zda o ní vůbec bude usilovat, nevím. Považuji však za pravděpodobné, že pokud v roce 2012 Obama svého mužského republikánského protivníka porazí, pak v roce 2016 bude favoritkou na získání republikánské nominace právě Palinová. A na vítězství ve volbách také.

Publikováno v Hospodářských novinách 22.7.2010

Příspěvků : 3 - Amerika ve stopách Mámy Grizzlice

  1. c : 3.8.2010 v 11.43

    Roman J.: dekuji

  2. Roman J. : 3.8.2010 v 8.34

    S jistotou nelze rici, dokud by prezidentkou nebyla. Ona je uzasny politicky talent s tahem na branku; v kampani 2008 byla jeste nezkusena (jeji instinkty byly dobre, ale nechala se omezovat tymem McCaina), casem ale ziskava zkusenosti. Norman Podhoretz, zidovsky sekularni intelektual, ve slavnem clanku ve Wall Street Journal letos na jare prohlasil – na adresu jejich pravicovych kritiku, kteri ji povazuji za prilis jednoduchou – ze kdyz se diva na “vykon” Baracka Obamy, nema zadnych pochyb o tom, ze by v Ovalne pracovne radeji videl Sarah Palinovou nez Baracka Obamu. S tim ja souhlasim: ona nemusi byt nejlepe pripravenou adeptkou na prezidentku USA, ale rozhodne by byla lepsi nez B. Obama.

  3. c : 1.8.2010 v 22.38

    Dobry den, pane Joch, zajimal by me Vas osobni nazor na Sarah Palin, tedy jestli by Vam prisla jako dobra prezidentka USA a mel byste z jejiho zvoleni radost. Me osobne se docela zamlouva, rikam si, ze pokud jsou nektere jeji nazory snad pro nekoho prilis radikalni, stejne je jiste, ze je asi uplne nemuze prosadit, trend by ale jiste nastolila spravny. Dekuji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?