7x proti Obamovi

7.11.2012
Roman Joch

Cítíte, že jste na tom dnes lépe, než jste byli před čtyřmi roky?” dotázal se slavně Ronald Reagan prezidenta Cartera v roce 1980 a za všechny odpověděl: „Ne.” Stal se prezidentem.

Jsou na tom Američané nyní lépe než před čtyřmi roky, co se týká stavu ekonomiky? Jen deficit je o několik miliard dolarů větší. To byl první důvod, a teď už další.

2. „Remember Benghazi!“, pamatujte na Benghází. Sedm hodin probíhal letošního 11. září teroristický útok proti americkému konzulátu, jenž skončil smrtí čtyř Američanů, včetně velvyslance. Místní CIA žádala o pomoc – o vyslání komanda. Nad městem byla americká bezpilotní letadla, ve Washingtonu viděli v přímém přenosu, co se dělo. Dolet z nejbližší základny v Itálii trvá dvě hodiny. Kdyby komando vysláno bylo, velvyslanec a další by dnes žili. Vrchní velitel však rozkaz k vyslání nevydal, a tím je vlastně obětoval.

3. Máte rádi vepřové nebo králičí? Klidně ho jezte, ale nepožadujte po židovských náboženských institucích, aby je musely servírovat v závodních kantýnách zaměstnancům. A stejně nechtějte po katolické církvi, aby z povinného zdravotního pojištění platila svým zaměstnancům antikoncepci, sterilizaci či chirurgickou změnu pohlaví. K tomu však Obamův zákon o zdravotní péči katolické organizace (školy, charity, nemocnice atd.) nutí. Je to největší útok proti náboženské svobodě a svobodě svědomí ze strany vládní administrativy za posledních několik desetiletí.

4. Reset vůči Rusku, založený na naivitě, selhal. Kreml evidentně vnímá Obamu jako lehčí váhu, než je Romney, a toho, kdo jim půjde víc na ruku. Já jaksi kremlofilní prezidenty příliš nemusím. A stejně tak Obamu vnímají i komunistická Čína a Írán ajatolláhů.

5. Když autorizoval videoklip, v němž mladá holka přesvědčuje mládež k volbě Obamy argumentem, že volit Obamu je jako první sex, člověku zbývá už se jen divit, jak hluboko lze ještě klesnout.

6. V budoucnu se Američané budou ptát, co to bylo za kolektivní hysterii či masové pominutí v roce 2008, když s takovým nadšením zvolili mladého nezkušeného kandidáta a viděli v něm téměř mesiáše, od něhož očekávali Utopii. Obama tato nerealistická očekávání aktivně přiživoval. Romneyho nikdo za mesiáše nepovažuje a nikdo od něho Utopii nečeká. Lze od něj očekávat jen kompetentní management, střízlivou správu země a osobní slušnost. To stačí.

7. Volby 2012 rozhodnou, zda se Amerika vydá cestou k sociálnědemokratickému státu západoevropského typu, nebo si ponechá tradici menšího státu, větší individuální svobody, odpovědnosti a soběstačnosti. Já nechci, aby Amerika byla druhou Belgií. Chci, aby zůstala Amerikou. A tuto vizi mnohem více než sociální demokrat Obama reprezentují Romney a především jeho viceprezidentský kandidát Ryan.

Vyšlo v Hospodářských novinách 6.11.2012

Příspěvků : 2 - 7x proti Obamovi

  1. H : 21.11.2012 v 7.07

    neničil!y! systémy

  2. Honza : 21.11.2012 v 7.06

    Naštěstí Obama zvítězil a já doufám, že liberalismus skončí v celém demokratickém světě jednou provždy. Jinak by totiž skončila brzy i demokracie, byla by opět v revolucích nahrazena diktaturami extrémistů, jako odpověď nespokojenosti nad zvyšující se nespravedlností světa. Jen systém vybírající si z pravicových a levicových myšlenek to lepší a vytvářející kompromis pro rozumné žití může znamenat trvale udržitelné bytí, spokojenost většiny lidí na Zemi. V konkurenci zemí (či systémů) systém, kde stát je minoritní a je minimální zatížení daněmi, samozřejmě vítězí jako životaschopnější, ve skutečnosti však zvyšuje rozdíly, nespokojenost méně movitých a tím spěje stejně ke kolapsu. Jedině systém, kde je velký důraz na sociálně spravedlnější přeuspořádání a solidaritu může fungovat, musí však být daňové zatížení všude vysoké, aby jej v konkurenci neničili ty liberální. Je potřeba ovšem vysoká kontrola nad takovým přerozdělováním, aby nedocházelo k rozkrádání a z toho se liberálové po… nu což, prostě zlatá střední cesta musí být jednou nalezena, společné vlastnictví nezohledňuje rozdílné schopnosti a vlastnosti jednotlivců, potřeby seberealizace. Na druhou stranu při zachování práv jednotlivce se musí společnost chránit před sobectvím některých individuí. Prostě preferovat zloděje pod záminkou, že on je jen schopnější a dokáže prostě krást líp než ostatní a když mu to někdo chce zakázat pošlapává jeho práva, takhle to fakt nelze…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?